Ljudi

Intervju: prof.dr. Jusuf Duraković o rješenju grijanja za Grad Zenicu

Primaj prvi vijesti na viber - besplatno - PRIJAVI SE NA OVOM LINKU
Podijeli ovu vijest:

Intervju: prof.dr. Jusuf Duraković o rješenju grijanja za Grad Zenicu – Nakon završetka još jedne sezone grijanja u Zenici obično se aktuelizira i pitanje budućnosti grijanja obzirom na izuzetno loš i dotrajao trenutni sistem zagrijavanja poslovnih i stambenih objekata u gradu. Gradsko vijeće Zenica na posljednjem zasjedanju dalo je saglasnost gradonačelniku da finalizira pregovore s Arcelor Mittalom koji se odnose na osnivanje zajedničke kompanije za proizvodnju toplotne energije.

O osivanju buduće kompanije, njenim karakteristikama i svemu onome što je kao član komisije imao priliku saznati tokom odabira rješenja za grijanje u Zenici, razgovarali smo sa prof.dr.Jusufom Durakovićem, profesorom na Metalurško-tehnološkom fakultetu UNZE

Kako kao stručnjak i univerzitetski profesor iz ove tematike bliskoj oblasti ocjenjujete budući projekat zagrijavanja prostora u Zenici iz pogona kompanije Arcelor Mittal Zenica ?

S obzirom na to da sam bio član Komisije za izbor optimalnog rješenje zagrijavanja prostora u Zenici svjedočio sam analiziranju nekoliko varijanti i tada je odlučeno da je kao srednjeročno rješenje opcija sa kompanijom Arcelor Mittal bila najpovoljnija. Komisiji se tada prezentiralo da se može uzimati toplotne energije koliko nam treba, odnosno kolike su potrebe Grada Zenice u određenom trenutku, dakle ima li bismo fleksibilan i stabilan sistem snabdijevanja grada toplotnom energijom sa 5 plinskih kotlova različite snage. Apsolutno nije bilo riječi da će doći do promjena u cijeni u zavisnosti od količine preuzete toplotne energije. Planirano je da ćemo imati dovoljno toplotne energije i za nove korisnike.

Danas kada se treba realizovati projekat situacija se drastično promijenila. O čemu je riječ pokušat ću pojasniti kroz nekoliko stavki:

  • Ograničava se preuzimanje minimalne količine tehnološke pare od 50 t/h bez obzira na temperaturu zraka, što ukazuje na to da će građani plaćati toplotnu energiju, a otvarati prozore.
  • Nudi se promjenjiva cijena toplotne energije ukoliko se uzima više od 60 t/h pare. S obziom na činjenicu da to odgovara oko 50 MW toplotne energije, a poznato je da u prosjeku po sezoni grad uzima oko 65 MW toplotne energije, nije teško zaključiti da ćemo ovu razliku kontinuirano plaćati tokom grijne sezone po višoj cijeni.
  • Postavlja se pitanje na osnovu čega je dato 60 t/h pare gradu od ukupno 125 t/h. Ako je AMZ društveno odgovorna kompanija, zašto u situacijama, kada gradu treba više toplotne energije, zemni plin ne koriste za svoje potrebe, a gradu isporučuju energije onoliko koliko treba po fiksnoj cijeni.
  • Nije jasno kako dokazati da se tokom isporuke toplotne energije koristio i koliko zemni plin.
  • Ostaje veliki poblem sa povećanjem korisnika toplotne energije kada je i ova postojeća cijena visoka, a nudi se toplotna energija po višoj cijeni.
  • Zašto se odustalo od kotlova manje snage? 

Prema Vašem mišljenju šta bi bilo najkorisnije uraditi u ovom trenutku? 

Zbog svega navedenog smatram da bi Gradonačelnik trebao voditi računa o navedenim pimjedbama prije potpisivanja ugovora, jer na ovakav način nisam siguran da je predloženo rješenje najbolja varijanta zagrijavanja Grada Zenice. Iskreno se nadam da će oni koji odlučuju u interesu građana Zenice ozbiljnije sa svojim saradnicima izanalizirati sve naprijed navedeno i, ukoliko budu smatrali za shodno, iskoristiti u definisanju ugovora o osnivanju zajedničke kompanije sa AMZ.

Važno je napomenuti da ja i dalje podržavam ovaj projekat, ali uz uvažavanje prethodno iznesenih primjedbi.

Zenicablog.com/Direktno.ba



Strogo je zabranjeno preuzimanje sadržaja, vijesti, videa ili fotografija bez navođenja izvora i bez dozvole. Vlasnik materijala su Agencija za promociju PRmedia s.d. i portal Zenicablog, osim ako nije navedeno drukčije.

Kontakt sa portalom Zenicablog možete ostvariti:
email: [email protected]
Viber poruke: +387 60 355 8888
Facebook Inbox: https://www.facebook.com/Zenicablog/
Twitter: https://twitter.com/Zenicablog2010

PARTNERI ZENICABLOGA:

Zadnje objavljeno