Iako je Bosna i Hercegovina sa oko devet i po kubnih metara vode po stanovniku bogatija od svjetskih velesila Kine, Francuske, Njemačke, Japana i SAD-a, a uz to i sedma u Evropi po količini vode, svake godine uvoz ovog prirodnog dobra se povećava, a izvoz smanjuje.
Uvoz raste, izvoz opada
Prema podacima Uprave za indirektno oporezivanje BiH, tokom prošle godine u BiH je uvezeno 49.413 tona vode, uključujući prirodne ili umjetne mineralne vode i gazirane vode bez šećera. Vrijednost uvezene vode iznosi 25.560.883 marke, a najviše se uvozila iz Srbije, Hrvatske i Slovenije, potvrđeno je za Dnevni avaz u UIO.
Prošle godine uvoz je bio znatno veći u odnosu na 2013. godinu, kada je u BiH uvezeno 42.082 tone, vrijednosti 19.5 miliona maraka. Za razliku od uvoza, iz BiH je prošle godine, većinom u Hrvatsku i Srbiju, izvezeno 22.917 tona vode, ukupne vrijednosti 3.148.465 maraka. Brojke govore da je to manje u odnosu na 2013. godinu kada je izvezeo 21.440 tona, ukupne vrijednosti 3,4 miliona maraka.
Pobijediće najbolji
Najveći izvoznici vode iz BiH su Sarajevski Kiseljak, Voda Kruna Mrkonjić Grad, Vitinka Kozluk, VIK Kladuša, Planinski biser Posušje, Dera Trebinje i druge kompanije. Direktor „Oaze“ iz Tešnja, Armin Hrvić rekao je za Dnevni avaz da se trište u BiH generalno suoačava sa prekomjernim uvozom, pa je situacija i sa vodom ista.
-S druge strane, neko tu stranu vodu kupuje, tako da lamentiranjem nad tim problemom neće se riješiti pitanje prekomjernog uvoza. Tržište ima svoju logiku, i neka pobijede najbolji i najkvalitetniji brendovi. U tom smislu „Oaza“ je jedna od najboljih i najkvalitetnijih voda za piće na svijetu. S ponosom ističemo njeno porijeklo, Crni vrh, Tešanj, Bosna i Hercegovina, rekao je Hrvić.
Kontakt sa portalom Zenicablog možete ostvariti:
email: [email protected]
Viber poruke: +387 60 355 8888
Facebook Inbox: https://www.facebook.com/Zenicablog/
Twitter: https://twitter.com/Zenicablog2010