U toku 13. sjednice Gradskog vijeća Grada Zenica na kojoj se kao treća tačka govori o Javnoj ustanovi Apoteke “Zdravlje” Zenica.
Ranije ovog mjeseca je održana sjednica Upravnog odbora ove javne ustanove na kojoj je donijet zaključak da se na sjednici Gradskog vijeća Grada Zenica razmotre ili predlože mjere za sanaciju stanja u ovoj javnoj ustanovi jer se nalaze u jako teškoj finansijskoj situaciji.
– Pozivam vijećnike da nađete rješenje za ovu javnu ustanovu, a predlažem tri opcije. Prva bi bila stečaj, druga javno-privatno partnerstvo i treća da pokrijemo dug od 7 miliona iz budžeta, a ja kao gradonačelnik nikada neću dozvoliti ovu treću varijantu – izjavio je gradonačelnik Fuad Kasumović na današnjoj sjednici Gradskog vijeća Grada Zenica.
– Mi znamo da ima problema u ovoj javnoj ustanovi. Koliko se sjećam u jednoj od prošlih sjednica smo ovlastili Upravni odbor u kombinaciji sa nekom radnom grupom da predloži sanacioni plan i opet nismo dobili nikakav plan. Priča o stečaju je katastrofa, javno-privatno partnerstvo malo manja šteta, jedini plan koji mi moralno možemo donijeti je plan sanacije – izjavio je vijećnik Malik Ejubović.
Vijećnik Nermin Mehić je predložio zaključak da se u narednih 35 dana napravi sanacioni plan, nakon čega su iz ove javne ustanove istakli da Upravni odbor nema kapacitet da to uradi. U replici Mehić je istakao da je to obaveza Upravnog odbora i postavlja se pitanje kako je onda izabran Upravni odbor ako nema kapacitet.
Vijećnik Ekrem Tuka je predložio da se depoi privremeno zatvore kako bi se smanjio gubitak ove javne ustanove, a da se i iz budžeta Grada Zenica određeni dio sredstava opredijeli za Apoteke “Zdravlje” Zenica.
– Nažalost, svi smo upoznati da javna preduzeća jako teško posluju pozitivno. Svi se trebamo zapitati koja im je svrha, da li im je prioritet da posluju pozitivno ili da pruže kvalitetnu uslugu našim građanima. Zbog toga smatram da svi zajedno donesemo odluku koju ćemo nazvati “spas zeničkih apoteka”. U ovom trenutku trebamo finansijskom injekcijom pomoći apoteke i da se hitno kroz rebalans budžeta u iznosu od 300.000 KM uplati ovoj javnoj ustanovi. Dodao bi i samo nešto vezano za depoe koji su zaista potrebni našim građanima – izjavio je vijećnik Faruk Hodžić.
Ibrahim Šišić je u svom izlaganju izjavio da je Kasumović već 5 godina gradonačelnik Zenice i da u ovom periodu nije uspio predložiti rješenje problema.
– Narod je davno prestao aplaudirati na Vaše izjave gdje je kriva uvijek bivša vlast. Vi ste bivša vlast i gradonačelnik ste već 5 godina. Privatni interes je kapital, dok javni interes branimo mi. Gradonačelniče vi ste imenovali Upravni odbor i zbog čega niste imenovali ljude koji mogu ponuditi rješenje problema? Privatnik nikad neće raditi od 0-24 i preuzeti javnu obavezu, dok je to slučaj sa ovom ustanovom – izjavio je Šišić.
Vijećnik Almir Babajić je u svom izlaganju istakao da je propuštena prilika da se pomogne ovoj javnoj ustanovi kada je prvo u januaru na sjednici Gradskog vijeća usvojeno da menadžment u suradnji sa Službom i gradonačelnikom donese set mjera.
– Već u junu se mijenja situacija i imali smo dva zaključka da se ponovi isti ovaj zaključak iz januara, a drugi, koji dobija većinu, da se ide u javno-privatno partnerstvo. Ja nisam glasao za ovaj drugi zaključak. Ako ovu ustanovu dovedemo samo da pozitivno posluje, to je dobro, a mislim da setom mjera to možemo uraditi. Sanacija ove firme ne može se uraditi bez interventnih sredstava iz Budžeta. Da smo od 2016. godine izdvajali samo po 200.000 KM godišnje, četvrtinu duga smo mogli riješiti. Mogli smo pomoći i Zenicatransu, pa nemojte da kasno donosimo neke odluke i za ovu javnu ustanovu. Imamo mnogo transfera u budžetu za subvencioniranje privrede, a farmaceutska industrija je privreda. Bolje je rješenje dati apotekama nego pizzerijama da se nabavi krušna peć, zaposli neki konobar, a imali smo takvih subvencija – izjavio je Babajić.
U svom izlaganju Mirsada Strika, v.d. direktora JU Apoteke “Zdravlje” Zenica, je istakla da se ova ustanova nalazi u teškoj finansijskoj situaciji prvenstveno zbog nelojalne konkurencije, velikog broja privatnih apotekarskih ustanova, niske marže, svjesnog nenamjenskog trošenja novca od strane prošlih menadžmenta, te ogromnih zaliha slabotiražnih lijekova.
Obzirom na navedeno stanje, postoji opasnost da će ova ustanova postati nelikvidna, da će doći do obustave nabavke lijekova, obustave plate radnicima, a bez sistemskog rješenja Ustanova se može dovesti do potpune obustave odvijanja i pružanja usluga građanima Zenice.
Na kraju diskusije, vijećnici su jednoglasno usvojili zaključak u kojem se zadužuje Upravni odbor i menadžment da angažuju ekspertne stručnjake i pripreme prijedlog mjera za sanaciju poslovanja i model finansijske i organizacijske transformacije ustanove u roku od 30 dana, dok je odbijen prijedlog da se ovoj javnoj ustanovi pomogne sa 300.000 KM.
AUTOR: RADIO ZENIT
Kontakt sa portalom Zenicablog možete ostvariti:
email: [email protected]
Viber poruke: +387 60 355 8888
Facebook Inbox: https://www.facebook.com/Zenicablog/
Twitter: https://twitter.com/Zenicablog2010