Javnim vrtićima više novca, CPA tvrdi: uzalud – Javna ustanova Predškolski odgoj i obrazovanje Zenica, na prijedlog vijećnika Slavice Hrnkaš (SDP), Izeta Pehlića (SDA), Abdulaha Mangića (SDA) i Rame Isaka (Stranka za narod) dobiće u 2016. godini 24.000 KM više, odnosno ukupno 564 hiljade KM za poslovanje, te “posredno” 130 hiljada KM za troškove grijanja.
Benifiti bez pokrića
U obrazloženju gradske uprave, navodi se da je uprava “upoznata sa stanjem i činjenicom u kakvom se stanju nalaze obdaništa, te je u Budžetu planirano i investiciono i tekuće održavanje obdaništa od dodatnih 25.000 KM.
Tako će građani platiti 719.000 KM za uslugu koja se do sada nije pokazala uopće kvalitetnom i ekonomski isplativom. Poreski obveznici, od onih koji nemaju djecu, preko onih koji za svoju djecu uredno plaćaju privatna obdaništa, pa do onih koji nemaju novac ni za javna ni privatna obdaništa, trebaju znati da i pored 719 hiljada KM Javno preduzeće posluje negativno, iako pruža uslugu po cijeni neznatnoj manjoj ili istoj kao privatni vrtići, koji uopće nemaju nikakvu podršku Grada. Uz sve to, u anketi među roditeljima, kompletna usluga je za pola boda bolje ocijenjena u privatnim vrtićima.
-Na kraju krajeva, čak ni roditelji čija djeca su u javnim vrtićima, nemaju ništa od ovih 719 hiljada KM benifita, jer oni idu administraciji, politici, javnim preduzećima, tromom aparatu. Kako drukije objasniti da privatni vrtići, koji nemaju ništa od ovih benifita, a cijenu gotovo identičnu, posluju pozitivno, kaže Edo Omerčević, prvi čovjek Centra za poslovnu afirmaciju (CPA) koji je još prije nekoliko mjeseci objavio studiju o radu JU predškolski odgoj i obrazovanje.
U studiji, čiji je autor uz Omerčevića i Adi Fišević, predstavljeni su rezultati poslovanja, kao i prijedlozi daljih poteza. Svi dokumenti su uredno poslani vijećnicima, Gradskoj upravi, upravi Javne ustanove…ali bez odgovora.
– Studija je pokazala da su privatni vrtići u stanju sa mnogo manje resursa da posluju ekonomično, da budu profitabilni, da pri tome ne narušavaju standarde kvaliteta rada predškolskih ustanova, i da na koncu konca zadovolje svoje klijente i korisnike njihovih usluga. O tome svjedoči i jedan parcijalni slučaj dječaka Ismaila, koji je bez ruku i kojeg su javni vrtići odbili, a prihvatio ga je privatni vrtić Sindibad, što opet pokazuje spremnost privatnih vtića da budu štu uslužniji i da maksimalno služe svojoj svrsi, a da pri tome budu i ekonomski isplativi, navodi Omerčević.
Četiri opcije
Četiri moguće opcije su od statusa quo (tj. da se ništa ne promijeni) do opcije prepuštanja sektora predškolskog odgoja kvalitetnom privatnom sektoru, što je bio i konačni prijedlog CPA, ali ne i jedini s obzirom na sve okolnosti i mogućnosti.
Grad Zenica bi eventualnom privatizacijom sektora predškolskog odgoja uštedila više od 500.000 KM godišnje koje bi mogla iskoristiti u mnogo djelotvornije svrhe, a uz sve to ispunila bi se zadaća brige o novcu poreznih obveznika. Stav CPA je da bi mnogobrojni socijalno-ugroženi slučajevi imali mnogo više koristi od ovih sredstava, kao i akademska, umjetnička pa i poslovna zajednica.
CPA je zatražio da da Služba za društvene djelatnosti, socijalnu zaštitu, raseljena lica i izbjeglice izvrši uvid u rad JU i da napravi analizu neekonomičnog rada JU, te da predloži korake kojima će se situacija popraviti. Ni oni se nisu oglasili.
Kontakt sa portalom Zenicablog možete ostvariti:
email: [email protected]
Viber poruke: +387 60 355 8888
Facebook Inbox: https://www.facebook.com/Zenicablog/
Twitter: https://twitter.com/Zenicablog2010