Proces, cijene usluge i pravila oko registracije vozila nominalno je usklađen i uređen prema EU standardima, ali je u praksi druga priča. Brčko Distrikt je definitvno bh. registracijski raj, pogotovo za firme koje imaju veći broj vozila, jer je trošak skoro dvostruko manji po vozilu. Hibridna i električna vozila u FBiH nemaju nikakvih olakšica, te vlasnici shodno postojećem sistemu plaćaju veću cijenu.
Koliko je BiH podijeljena i razjedinjenja zemlja možda najbolji govore svakodnevni problemi koji tište obične građane pri najobičnijim zakonskim propisima. Bit će da ne dišemo isti zrak kad nam zakoni i naknade za ”ekologiju” i ”okoliš” ne vrijede isto.
Tako u praksi vlasnik motornog vozila u FBiH plaća duplo veću cijenu registracije motornog vozila nego u Brčko Distriktu. Na primjeru Toyote Yaris 1.3 sa snagom od 64 kW/87 KS iz 2008. godine u Federaciji ćete platiti oko 540, dok u Distriktu ovaj godišnji namet košta dvostruko manje – 270 KM. Gdje su glavne uštede i razlike? Uz daleko manju administraciju, uštede su kod niže cijene polise osiguranja i nameta za vodoprivredu, dok stavke poreza, eko takse, nameta za Fond za okoliš i auto-moto saveza ne postoje. Vozači koji registruju vozilo u Brčko Distriktu ne plaćaju dodatno putarinu ako registruju vozilo sa plinskom instalacijom.
Ako gledamo klasično produženje registracije uz standardni popust od 50% na ime bonusa, u RS je registracija malo povoljnija nego u FBiH, a razlika je prije svega u tehničkom pregledu (-35 KM), porezu (-30 KM kod benzinca, manje kod dizela), eko taksi (-10 KM) i usluzi agencija i osiguravajućih kuća, dok se namet za Fond za zaštitu okoliša ne naplaćuje. Takođe, od aprila je u ovom bh. entitetu podignuta naknada za osiguranje za 18%, izdvajanje za uslugu auto-moto saveza na 12 KM, te uvećana stavka putarine. Takođe, kao i u Distriktu, vlasnici vozila s plinom ne plaćaju naknadnu na putarinu.
No, pored razlike u cijenama različitih nameta i usluga posredničkih agencija možda je najveća nepoznanica problem sa neujednačenim pravilima koja nisu definisana do kraja. Tako recimo, kod električnih vozila nepostojanje ”kubikaže” motora kao jednog od tri presudna faktora može podići cijenu za 200 KM, dok kod hibrida zakon ”vidi” samo snagu SUS motora, a elektromotore zanemaruju, jer nisu upisani u saobraćajnu. Tako vlasnik jednog RAV4 PHEV sa ukupnom snagom od 306 KS plaća registraciju samo za benzinski motor zaveden u saobraćajnoj dozvoli – 185 KS, dok tri elektromotora zakon ”eliminiše” iz formule. Očito da ni proces homologacije nije ujednačen, niti precizno definisan.
Iz Ministarstva saobraćaja i transporta BiH do kraja godine najavljeno je usvajanje pravilnika koji bi pojednostavio i pojeftinio proces registracije vozila. Međutim, ovdje bi poželjno bilo definisati pravila i ažurirati arhaični pravilnik, kako bi se metode odokativnosti, nasumičnosti i improvizacije svele na razuman čin i preciznije tumačnje pravila.
U okvirnim ponudama koje smo dobili u tri različite agencije na tri različita teritorija zahtijevali smo uslugu produženja registracije sa uključenih 50 posto popusta na iznos osiguranja kao najčešći oblik traženja usluge građana. Za hibride i električne automobile smo takođe tražili istu uslugu simulirajući uslove koji odgovaraju usluzi koju smo tražili za klasične motore, čisto zbog usporedbe, iako su u pitanju nova vozila za čiju prvu registraciju važe potpuno drugačija pravila, te znatno veća tarifa.
- Tip: Klasični benzinac
- Vozilo: Toyota Yaris 1.3, 64 KW, 2008g. Euro 4
- Osiguranje – 263 KM
- Zeleni karton – 4 KM
- Putarina – 60 KM
- Vodoprivreda – 20 KM
- BiHAMK – 8 KM
- Porez na imovinu – 50 KM
- Taxa produženje – 10 KM
- Uplatnice – 10 KM
- Teh. pregled – 87 KM
- Obrada papira – 10 KM
- Stiker – 5 KM
- Fond za zaštitu okoliša – 15,80 KM
- UKUPNO FBiH: 543 KM
- UKUPNO RS: 478 KM
- UKUPNO B. DISTRIKT: 270 KM
- Tip: Klasični dizel
- Vozilo: VW Golf 6 2.0 TDI 81 kW/110 KS, 2010g. Euro 5
- Osiguranje – 289 KM
- Zeleni karton – 4 KM
- Putarina – 75 KM
- Vodoprivreda – 20 KM
- BiHAMK – 8 KM
- Porez na imovinu – 50 KM
- Taxa produženje – 10 KM
- Uplatnice – 10 KM
- Teh. pregled – 91 KM
- Obrada papira – 10 KM
- Stiker – 5 KM
- Fond za zaštitu okoliša – 16,50 KM
- UKUPNO FBiH: 588,50 KM
- UKUPNO RS: 549 KM
- UKUPNO B. DISTRIKT: 353 KM
Cijena varira od kantona do kantona
U nekim kantonima FBiH nema takse za produženje, nema naknade za porez, povoljniji je eko test za 10-14 KM, a čak ni osiguranje nije identično, tako da cijene variraju od kantona do kantona i do 100 KM razlike. U pitanju su različite zone rizika. Najveća razlika u FBiH je bila u Goraždu koje je ranije spadalo pod zonu manjeg rizika, pa su naknade bile povoljnije, dok su u drugim kantonima uštede primjetne kroz eko test i porez. Međutim, ažurirani zakon o osiguranju nominalno je izjednačio sve kantone u FBiH, ali u praksi postoje izuzeća, tako da konkretno u Goraždu nećete platiti 50 KM poreza (ako je vozilo starije od 7 godina i ako je motor do 2000 kubika), te nema bankarskih provizija u iznosu od 35 KM zbog manje administracije. Ništa novo, jer takva praksa se vodi i u drugim zemljama i njihovim različitim regijama, pa i u uređenim sistemima svi koji mogu traže sive zone, pogotovo vlasnici rent-a-car kuća, taksi vozila i leasing kuća koje imaju znatnu uštedu na većem broju vozila, nerijetko na desetine pa čak i stotine njih. Takvih takozvanih registracijskih rajeva ima širom planete, samo što ni to nije vječno, jer s rastom broja vozila raste i rizik od šteta, odnosno raste i cijena osiguranja.
Registracija Hibrida i Električnog vozila – Neophodna izmjena
Kod Hibrida i električnih vozila vlasnik nema bitnih olakšica koje bi ih oslobodile značanijeg izdvajanja. Tačnije, tehnički pregled hibridno i električno vozilo prolazi bez eko testa (u FBiH), ali vlasnik plaća skuplju putarinu, pa na kraju krajni iznos dođe kao da registrujete V6 dizel, pogotovo što snaga elektromotora lako ulazi u najvišu kategoriju gledajući snagu motora. Osim subvencije pri kupovini, vlasnik nema nikakvih naknadnih posebnih olakšica na ime zelene tehnologije. S druge strane u RS-u i Distriktu Brčko hibridi se registruju kao obični benzinci shodno osnovnim podacima vozila bez ikakvih uvećanja nameta, dok se kod električnih vozila ”izbija” namet za putarinu i vodoprivredu.
Iako je u saobraćajnoj dozvoli kod hybrida i plug-in hybrida upisana samo snaga motora sa unutrašnjim sagorijevanjem, te se električni motori, koliko god da ih vozilo posjeduje, doslovno ”poništavaju”, njihova omča oko vrata koja im podiže cijenu registracije u FBiH je naknada za putarinu koja se uvećava za 25% zbog postojanja dodatnog ”pogonskog goriva”. S druge strane, čisto električni modeli su oslobođeni ”siće” na ime fonda za okoliš, ali im se putarina računa po najvišoj stopi bez obzira da li registrujete električni Twingo od 80 ili Teslu od 353 kW snage, te se takođe potpuno apsurdno uvećava za 25% kao kod vozila s plinom. Doduše, oni su oslobođeni poreza u potpunosti ako je u pitanju klasično produženje i ako je vozilo starije od sedam godina.
Ekološki zelena vozila imaju određene ustupke po sistemu ”izgubiš na mostu, dobiješ na ćupriji”, ali zbog mnogo veće snage elektromotora oni po defaultu idu u najskuplju kategoriju vozila (iznad 110 kW), dok se nepostojanje kubikaže kod električnog vozila kao bitnog faktora za određivanje krajnje cijene bukvalno različito tumači i upisuje na tehničkom pregledu. Stvar je u papiru koji izda služba za homologaciju vozila koji je relevantan faktor na tehničkom pregledu. Naime, ako na homologaciji ne stoji podatak o kubikaži, dovoljno je da službenik na tehničkom upiše 0,1 ccm i taj podatak prolazi u nadležnoj upravi.
Najbolje prolaze vlasnici običnih hibrida sa manjom snagom benzinskog motora, budući da se elektromotor nigdje ne pojavljuje u papirima, a učestvuje u pogonskom sklopu automobila dajući mu dodatnu snagu i štedeći gorivo.
- Tip: Hybrid: Kombinovani pogon, benzinski + elektromotor
- Vozilo: Toyota C-HR 1,8, 72 KW, Euro 6
- Osiguranje – 289 KM
- Zeleni karton – 4 KM
- Putarina – 94
- Vodoprivreda – 20 KM
- BiHAMK – 8 KM
- Porez na imovinu – 50 KM
- Taxa produženje – 10 KM
- Uplatnice – 10 KM
- Teh. pregled – 55 KM
- Obrada papira – 10 KM
- Stiker – 5 KM
- Fond za zaštitu okoliša – 13,50 KM
- UKUPNO FBiH: 558 KM
- UKUPNO RS: 400 KM
- UKUPNO B. DISTRIKT: 323 KM
- Tip: Plug-In Hybrid: Kombinovani pogon, benzinski + jedan ili više elektromotora
- Vozilo: Toyota Rav4 2.5, 136 kW (+3 elektromotora – 306 KS), Euro 6
- Osiguranje – 416 KM
- Zeleni karton – 4 KM
- Putarina – 175
- Vodoprivreda – 20 KM
- BiHAMK – 8 KM
- Porez na imovinu – 50 KM
- Taxa produženje – 10 KM
- Uplatnice – 10 KM
- Teh. pregled – 55 KM
- Obrada papira – 10 KM
- Stiker – 5 KM
- Fond za zaštitu okoliša – 16 KM
- UKUPNO FBiH: 784 KM
- UKUPNO RS: 700 KM
- UKUPNO B. DISTRIKT: 426 KM
- Tip: Električni: jedan ili više elekromotora
- Vozilo: Toyota BZ4X, 160 KW
- Osiguranje – 416 KM
- Zeleni karton – 4 KM
- Putarina – 262,50
- Vodoprivreda – 20 KM
- BiHAMK – 8 KM
- Porez na imovinu – 0 KM
- Taxa produženje – 10 KM
- Uplatnice – 10 KM
- Teh. pregled – 55 KM
- Obrada papira – 10 KM
- Stiker – 5 KM
- Fond za zaštitu okoliša – 0 KM
- UKUPNO FBiH: 800 KM
- UKUPNO RS: 615 KM
- UKUPNO B. DISTRIKT: 490 KM
Registracija vozila na plin – Dodatni trošak samo u FBiH
Ni plinaši kao hibridi i električari nemaju nikakvih olakšica pri registraciji, iako manje zagađuju okoliš. Čak njihova registracija u Federaciji BiH košta 25% više kod naknade za putarinu, pa vlasnik jednog takvog vozila umjesto 60 plaća 75 KM na ime ovog nameta. Ne zaboravimo da vlasnici vozila na plinsku instalaciju imaju dodatni trošak svako pet godina na ime atesta/reatesta u iznosu od 250-280 KM zavisno gdje se vrši ovaj potupak, te dodatni trošak pri održavanju plinske instalacije. Ne otkrivamo toplu vodu, ali vlasnici vozila na plin moraju imati računicu s mnogo većom uštedom na pogonskom energentu kako bi im se cijeli trošak i održavanje na kraju isplatilo.
- Tip: Klasični benzinac+plin
- Vozilo: Toyota Yaris 1.3, 64 KW, 2008g. Euro 4
- Osiguranje – 263 KM
- Zeleni karton – 4 KM
- Putarina – 75 KM (uvećano za 25% u FBiH)
- Vodoprivreda – 20 KM
- BiHAMK – 8 KM
- Porez na imovinu – 50 KM
- Taxa produženje – 10 KM
- Uplatnice – 10 KM
- Teh. pregled – 87 KM
- Obrada papira – 10 KM
- Stiker – 5 KM
- Fond za zaštitu okoliša – 15,80 KM
- UKUPNO FBiH: 558 KM
- UKUPNO RS: 478 KM
- UKUPNO B. DISTRIKT: 270 KM
Gdje i kako uštediti?
Zakonski nije moguće registrovati vozilo u drugom entitetu ili distriktu ako niste tamo prijavljeni. Ono što građani praktikuju u prvom redu jeste da tehnički (bez eko takse) obave u RS-u, dok oni koji žele veću uštedu mogu registrovati vozilo na nekog sebi bliskog ko živi i ko je prijavljen u Brčkom.
Druga opcija uštede je da samostalno obavite proces registracije i tako izbjegnete trošak posredničke agencije. Treća opcija je da nađete što povoljnije osiguranje, jer ono pruža zaštitu trećim licima u slučaju nezgode i tu može biti primjetne razlike ili eventulano da registrujete vozilo na supružnika ili člana porodice koji ima veći bonus.
Autor: klix.ba
Kontakt sa portalom Zenicablog možete ostvariti:
email: [email protected]
Viber poruke: +387 60 355 8888
Facebook Inbox: https://www.facebook.com/Zenicablog/
Twitter: https://twitter.com/Zenicablog2010