Cyber kriminal u BiH- Cyber kriminal, stalna je prijetnja i može nanijeti ogromnu materijalnu štetu koje većina građana i službenika u institucijama nije ni svjesna. Tehnologija je potpuno promijenila naš stil života, rada i zabave. Pošto se dobar dio našeg društvenog života odvija online, evidentno je da se i kriminal proširio na to područje.
VISOKOTEHNOLOŠKI KRIMINAL
O Cyber kriminalu razgovarali smo sa Omarom Krivošijom, direktorom Microsofta u Bosni i Hercegovini koji kaže kako ova vrsta kriminala ne predstavlja samo prijetnju od strane malih grupa hakera, već se radi o visokotehnološkom kriminalu koji ima uticaj na cijelo društvo, ekonomiju i državu.
“Svjedoci smo raznih slučaja cyber kriminala u BiH, od upada na web stranice vladinih institucija, preko kriminala vezanog za online banking, do one najgore vrste cyber kriminala vezanog za pedofiliju i dječiju pornografiju”, kaže Krivošija, generalno govoreći, kako cyber pismenost u BiH nije na zavidnom nivou, što je direktno vezano i za nedovoljan nivo digitalne pismenosti. Smatra kako bi se podizanjem digitalne pismenosti podigla svijest o opasnostima koje vrebaju na online prostoru, što bi dalje vodilo do podizanja razine sigurnosti po pitanju cyber kriminala.
Cyber kriminal je evidentan, kao i nedovoljan nivo digitalne pismenosti, no kako se zaštititi?
Krivošija kaže kako je ovo najteže pitanje. Obzirom na različite vrste i razine napada, smatra da je potrebno razmišljati i o različitim oblicima zaštite.
“Generalno, osnove zaštite se ogledaju u tome da se koristite operativni sistemi koji su licencirani i koji u sebi ne sadrže zlonamjerne softverske komponente, kao što je to slučaj kod piratskih operativnih sistema i drugih softvera. Isto vrijedi i za muziku i filmove koji se često preuzimaju sa sumnjivih internet stranica, takve stranice često sadrže sakrivene dijelove softvera koji služe za dalju distribuciju računarskih virusa.”
Podizanje svijesti o opasnostima je također važno i mediji mogu dosta pomoći u tome. Pošto su djeca najranjivija skupina, posebnu pažnju treba obratiti na njih. Krivošija kaže: „Razgovarajte s djecom o opasnostima, njihovim aktivnostima na internetu, programima koje koriste, osobama s kojima komuniciraju online. Kada koristite programe za online plaćanje ili druge vrste online transakcija koristite lozinke koje su dovoljno jake, koje sadrže i specijalne karaktere ne samo cifre i brojeve, ili samo ime i prezime. Na kraju, isti taj ‘Internet’ se može koristiti i za učenje o svim opasnostima, te se treba informisati i na taj način.“
MICROSOFT NETWORK KONFERENCIJA O CYBER KRIMINALU
Bosna i Hercegovina napravila neke prve korake u ovom području. Unutar nadležnih policijskih uprava postoje odjeljenja za visokotehnološki kriminal, a postoje i centri za cyber sigurnost, koji većinom djeluju pri određenim fakultetima. Također, vlade u BiH su zainteresovane za ovu temu, pa je npr. Vlada RS potpisala Memorandum o razumijevanju sa Microsoftom u BiH u kojem su definisane aktivnosti na kojima ćemo zajednički raditi, a koje se tiču cyber sigurnosti. Jedan od koraka je i organizovanje okruglog stola u sklopu Microsoft Network konferencije na temu: “Cyber sigurnost i zaštita podataka u povezanom svijetu”.
“Naša želja je da na tom okruglom stolu definišemo trenutnu situaciju, te da razgovaramo o aktivnostima koje možemo raditi zajedno sa nadležnim institucijama u BiH, kako bi se ovo pitanje diglo na jedan veći nivo i kako bi se pokrenuli i konkretni projekti. Kako bismo mogli razgovarati o rješenjima posvećenim cyber sigurnosti, potrebno je da prvo definišemo konkretne probleme i prijetnje koje institucije imaju, da bi na osnovu toga mogli adekvatno postupati.”
Inače, na pomenutom okruglom stolu, koji će se održati drugi dan konferencije, govornici će biti predstavnici odjela za visokotehnološki kriminal pri upravama policije, predstavnici Centra za cyber sigurnost u BiH, predstavnici Fakulteta za kriminalističke nauke pri Univerzitetu u Sarajevu, predstavnici Američkog univerziteta u BiH koji se bave pitanjima cyber sigurnosti, predstavnici Odjela za bezbijednost pri Agenciji za informaciono društvo RS, predstavnici Ministarstva sigurnosti BiH, te istaknuti stručnjaci za cyber sigurnost iz kompanije Microsoft.
“Posebnu pažnju ćemo posvetiti trenutnoj situaciji u BiH i problemima sa kojima se susrećemo na različitim nivoima, kako bismo definisali zajedničke korake za rješavanje tih problema. Konkretno ćemo razgovarati i o Microsoft programu za sigurnost unutar vlada koji nam omogućava da adresiramo izazove i adekvatno odgovorimo na njih”, kaže Krivošija, naglašavajući kako je interes za Microsoft konferenciju veliki.
Microsoft je i na ranijim konferencijama organizovao okrugle stolove, koji su se više ticali obrazovanja, mladih i zaposlenja. Ove godine su se odlučili okrenuti ka pitanjima cyber sigurnosti i ta odluka je kaže Krivošija naišla je na pozitivne reakcije. To se najviše vidi po prijavljenim učesnicima na okruglom stolu, ali i po tematiziranim predavanjima na samoj konferenciji.
“Imajući u vidu da smo već napravili prve korake potpisivanjem Memoranduma sa Vladom RS, nadamo se da ćemo definisati jasne smjernice za buduće djelovanje i takav vid saradnje proširiti i na druge institucije i nivoe vlasti u BiH”, zaključuje Krivošija.
Kontakt sa portalom Zenicablog možete ostvariti:
email: [email protected]
Viber poruke: +387 60 355 8888
Facebook Inbox: https://www.facebook.com/Zenicablog/
Twitter: https://twitter.com/Zenicablog2010