VIDEO+FOTO: Zmajevi na Bilinom poraženi od Mađara 0:2

Nogometna reprezentacija Bosne i Hercegovine poražena je od Mađarske u jednom od ključnih duela za opstanak u društvu najboljih Lige nacija. Mađari su slavili rezultatom 2:0 u Zenici.

Osokoljena solidnom partijom protiv favorizovanih Nijemaca, te remijem protiv iste selekcije Mađarske prije mjesec dana u Budimpešti, nogometna reprezentacija BiH s dosta više optimizma dočekala je Mađare u Zenici, ali to na kraju nije donijelo rezultat.

Početak utakmice najavljivao je dobar rezultat za Zmajeve. Već u 30. sekundi Jusuf Gazibegović je iskoristio grešku odbrane gostiju, ali je šutirao pored gola.

Uslijedila su dva dobra pokušaja Mađara, a onda i najbolja akcija za BiH na utakmici. Haris Hajradinović je u 14. minuti ostavio sjajnu povratnu loptu za Benjamina Tahirovića, ali njegov šut odlazi pored stative Mađara.

Nakon te dvije šanse za BiH, gosti su se razigrali i pokazali da su u Zenicu došli po tri boda. Pokušavali su Bolla i Varga za goste, ali je njihove udarce ukrotio golman Vasilj.

Kada se u finišu prvog poluvremena smirila situacija na terenu, primili smo gol u najgorem mogućem trenutku. Zsoltan Nagy je gurnuo sjajnu loptu za Dominica Szoboszlaija, a veznjak Liverpoola iz okreta pogađa mrežu BiH.

Do odlaska na odmor Edin Džeko je mogao poravnati rezultat, ali je bio neprecizan nakon udarca u sudijskoj nadoknadi. Šutirao je preko gola, a poluvrijeme je završeno rezultatom 1:0 za goste.

Drugo poluvrijeme nije moglo gore početi po Zmajeve. Debitant Nail Omerović, koji je ušao u igru na poluvremenu, skrivio je jedanaesterac nakon samo pet minuta debija, a Szoboszlai je drugi put večeras matirao našeg golmana.

U narednom napadu BiH se mogla vratiti u igru. Edin Džeko je ostao sam pred golom Mađara, ali je njegov udarac glavom divno odbranio Dibusz.

Džeko je u još dva navrata pokazao zašto je i dalje nezamjenjiv član naše reprezentacije, pa je do kraja bio i jedina prijetnja po gol Mađara. Ipak, golman Dibusz je u oba navrata izlazio kao pobjednik, a posebno se izdvaja odbrana nakon Džekinog pokušaja petom iz 70. minute.

Do kraja utakmice Mađari su lako sačuvali prednost i tako došli do velike pobjede protiv Zmajeva. BiH je sada posljednja na tabeli sa samo jednim bodom, dok su Mađari skočili na pet bodova i sigurni su na trećem mjestu.

To znači da se Zmajevi gotovo pa sigurno opraštaju od elitne lige ovog takmičenja. Preostali su nam dueli protiv Nizozemske i Njemačke, a tu bi nam trebale dvije pobjede za opstanak u eliti Lige nacija. U narednom duelu BiH gostuje Njemačkoj 16. novembra.

Rezultat i strijelci:

BiH – Mađarska 0:2 (Szoboszlai 38′, 50′)

Sudija: Anthony Taylor (ENG)
Pomoćnici: Adam Nunn (ENG), Nick Greenhalgh (ENG)
4. sudija: Darren England (ENG)

SASTAVI

BIHBosna i Hercegovina HUNMađarska
1. Nikola Vasilj (GK) 1. Dénes Dibusz (GK)
3. Ermin Bičakčić 3. Tamás Nikitscher
4. Jusuf Gazibegović  izmjena izlazi 46′ 5. Attila Fiola  izmjena izlazi 86′
5. Sead Kolašinac  žuti karton 60′ 6. Willi Orbán
6. Benjamin Tahirović  izmjena izlazi 79′ 10. Dominik Szoboszlai (C)  gol 38′ gol 50′
11. Edin Džeko (C) 13. András Schäfer  izmjena izlazi 86′
15. Armin Gigović  izmjena izlazi 64′ 14. Bendegúz Bolla  izmjena izlazi 68′
17. Dženis Burnić  izmjena izlazi 64′ 18. Zsolt Nagy
18. Nikola Katić  žuti karton 24′ 19. Barnabás Varga  izmjena izlazi 78′
20. Haris Hajradinović  izmjena izlazi 79′ 20. Roland Sallai  izmjena izlazi 68′
23. Esmir Bajraktarević 21. Endre Botka
IZMJENE IZMJENE
12. Osman Hadžikić (GK) 12. Balázs Tóth (GK)
22. Martin Zlomislić (GK) 22. Péter Szappanos (GK)