Kantonalno tužilaštvo Zeničko-dobojskog kantona, podiglo je optužnicu protiv Katice Jozak-Mađar, koja trenutno obnaša funkciju sudije u sudu u Novom Travniku, zbog krivičnog djela “Zloupotreba položaja ili ovlaštenja” iz člana 383. stav 1. KZ FBiH u vezi sa članom 55. KZFBiH. Optužnica je u cijelosti potvrđena dana krajem oktobra od strane sudije za prethodno saslušanje Općinskog suda u Travniku.
Tužilaštvo u Zenici (kojem je slučaj dodijeljen zbog nepristrasnosti) optužio je da je kao službena osoba u svojstvu Predsjednika Kantonalnog suda u Novom Travniku, a na koju funkciju je imenovana Odlukom Visokog sudskog i tužilačkog vijeća Bosne i Hercegovine od 04.04.2011. godine, čija ovlaštenja proizilaze iz odredbi člana 52. i 53. Pravilnika o unutrašnjem ustrojstvu i sistematizaciji radnih mjesta Kantonalnog suda Novi Travnik od 20.04.2006. godine (u daljem tekstu Pravilnik), kojim je propisano da o potrebi prijema državnih službenika i namještenika u radni odnos odlučuje predsjednik suda koji donosi i odluku o prijemu istih u radni odnos, odnosno da se prijem u radni odnos državnih službenika vrši u skladu sa Zakonom o državnoj službi u F BiH, na način da je u Novom Travniku, s namjerom pribavljanja koristi drugom, iskoristila svoj službeni položaj i ovlaštenja, tako što je:
I postupajući suprotno naprijed navedenim odredbama Pravilnika kao i suprotno odredbama člana 24. Zakona o državnoj službi u FBiH, kojima je regulisano da upražnjeno radno mjesto u organu državne službe Agencija za državnu službu popunjava oglašavanjem javnog konkursa, kao i suprotno interesima službe, iako je znala i bila svjesna svih naprijed navedenih odredbi, pa i pored toga, postupila protivno istima, na način da je: dana 20.11.2012. godine izvršila prijem u radni odnos u Kantonalni sud na radno mjesto Stručni saradnik na određeno vrijeme do dvije godine u statusu državnog službenika i to S. A. i M. N. bez provedenog konkursa za prijem državnih službenika, tako što je donijela rješenja od 20.11.2012. godine, na osnovu kojih Rješenja su S. A. i M. N. zasnovali radni odnos u navedenoj instituciji u trajanju do dvije godine, a potom po isteku dvije godine od donošenja pomenutih rješenja, samo na osnovu pismenih zahtjeva za produženje radnog odnosa S. A. i M. N., također, suprotno naprijed navedenim odredbama, kako Zakona tako i Pravilnika, ponovo izvršila prijem u radni odnos u Kantonalni sud S. A., kao i M. N. na radno mjesto Stručnog saradnika, na način da je donijela Rješenja od 19.12.2014. godine, bez provedenog javnog konkursa za prijem državnih službenika, na osnovu kojeg rješenja je radni odnos S. A. trajao sve do 31.05.2023. godine, kada je doneseno Rješenje Kantonalnog suda o prestanku radnog odnosa, a M. N. je radni odnos u Kantonalnom sudu, takođe, na osnovu naprijed navedenog rješenja trajao sve do 21.04.2022. godine, kada je doneseno Rješenje o prestanku radnog odnosa, na koji opisani način je S.A.i M. N. pribavila korist u vidu zaposlenja na navedeno radno mjesto bez provedenog javnog konkursa za prijem državnih službenika, što je i htjela,
II dana 28.02.2013. godine, postupila suprotno naprijed navedenim odredbama Pravilnika, člana 24. Zakona o državnoj službi u F BiH ( Odredba citirana u tački I optužnice), kao i suprotno odredbama člana 30. stav 1. tačka 4. Uredbe o poslovima osnovne djelatnosti iz nadležnosti organa državne službe koje obavljaju državni službenici, kojom je propisano da na radna mjesta rukovodećih državnih službenika i šefa unutrašnje organizacione jedinice mogu biti postavljeni državni službenici koji imaju završenu odgovarajuću visoku stručnu spremu, položen stručni ispit i radni staž u struci i to najmanje četiri godine radnog staža, tako što je, donijela Rješenje o unapređenju i postavljenju od 28.02.2013. godine kojim je na radno mjesto Šefa odsjeka za informacijsko komunikacijsku tehnologiju u Kantonalnom sudu unaprijedila i postavila R. A., iako isti u vrijeme postavljenja nije ispunjavao naprijed navedene uslove, odnosno, nije imao četiri godine radnog staža, bez da je prethodno provela javni konkurs putem Agencije za državnu službu, iako je znala i bila svjesna da se popunjavanje ovog radnog mjesta moglo izvršiti isključivo na osnovu javnog konkursa, odnosno, postavljenje na navedeno radno mjesto moglo izvršiti samo za onog državnog službenika koji ispunjava naprijed navedene uslove, a da R. A. nije ispunjavao tražene uslove, na koji opisani način je R. A. pribavila korist u vidu unapređenja na radno mjesto, što je i htjela, Dakle, kao službena osoba u Federaciji BiH iskorištavanjem službenog položaja i službenih ovlaštenja pribavila drugome korist, Čime je počinila produženo krivično djelo „Zloupotreba položaja ili ovlaštenja“ iz člana 383. stav 1. KZ FBiH u vezi sa članom 55. KZ FBiH.
Jozak-Mađar, je ranije prijavljena zbog nepotizma, mobinga i zloupotrebe Sistema za automatsku dodjelu predmeta (CMS). Druga disciplinska tužba podnesena je zbog nedoličnog ponašanja Jozak-Mađar u zgradi VSTV-a u maju 2022. godine kada joj Vijeće nije dalo povjerenje za novi mandat na poziciji predsjednice suda. Ured disciplinskog postupka pokrenuo je dva disciplinska postupka protiv donedavne predsjednice Kantonalnog suda u Novom Travniku i aktuelne sutkinje tog suda Katice Jozak-Mađar.
– Disciplinski postupci su pokrenuti zbog disciplinskih prekršaja korištenje dužnosti sudije kako bi se pribavile neopravdane koristi za druge osobe, donošenje odluka kojima se očigledno krši zakon ili uporno i neopravdano kršenje pravila postupka, neopravdano kašnjenje u izradi odluka ili u drugim radnjama u vezi s obavljanjem dužnosti sudije ili bilo kakvo drugo ponovljeno nepoštivanje dužnosti sudije i ponašanje u sudu i izvan suda koje šteti ugledu sudijske funkcije, potvrdili su iz UDT-a.
Katica Jozak-Mađar je u 19 godina svog mandata na poziciji predsjednice suda u Novom Travniku navodno u tu pravosudnu instituciju zaposlila i tri osobe s kojima je bila rodbinski povezana, te predmete dodjeljivala mimo Sistema za automatsko dodjeljivanje predmeta (CMS). Katica Jozak-Mađar bila je predsjednica Kantonalnog suda u Novom Travniku od 2004., a Visoko sudsko i tužilačko vijeće BiH je u maju prošle godine na tu poziciju imenovalo sudiju Davora Kelavu. Bivša predsjednica ovu vijest nije dobro podnijela, te je počela da viče da su pogriješili, da će podnijeti tužbu protiv predsjednika VSTV-a i svih članova Vijeća jer joj je, navodno, protukandidat rekao da „ima veće veze od nje“.
Jozak-Mađar je tada nepozvana ušla u salu u kojoj se održavala sjednica Vijeća vičući da je „ona najbolji predsjednik u državi i da joj se kolega obratio riječima da ima veze i da će biti izabran“. Morao je intervenisati i sudski policajac koji je Katicu Jozak-Mađar izveo iz zgrade VSTV-a. Zbog ovakvog ponašanja protiv nje je podnesena druga disciplinska tužba zbog disciplinskog prekršaja „nepoštivanje dužnosti sudije i ponašanje u sudu i izvan suda koje šteti ugledu sudijske funkcije“.
Ovom objavom ne prejudicira se ishod krivičnog postupka i ne narušava princip presumpcije nevinosti. Preduzimanje radnji krivičnog gonjenja prema određenoj osobi ne znači da je ta osoba zaista i odgovorna za počinjenje krivičnog djela. Prema principu presumpcije nevinosti svako se smatra nevinim dok se pravosnažnom presudom ne utvrdi njegova krivica. Optužnica koja se nalazi u prilogu objave je anonimizirana u cilju zaštite oštećenih lica, svjedoka, službenih evidencija…
Kontakt sa portalom Zenicablog možete ostvariti:
email: [email protected]
Viber poruke: +387 60 355 8888
Facebook Inbox: https://www.facebook.com/Zenicablog/
Twitter: https://twitter.com/Zenicablog2010