Koalicija organizacija osoba sa invaliditetom Zeničko-dobojskog kantona (KOSI ZDK) sa današnjeg sastanka u Zenici uputila je inicijativu prema Ministarstvu za obrazovanje, nauku, kulturu i sport tog kantona (MONKiS) za izmjene Pedagoških standarda srednje škole te omogućavanje pristupačnosti obrazovnim institucijama i invalidnim licima.
Pristupačno obrazovanje, napomenuo je predsjednik KOSI ZDK Harun Aliefendić iz Zenice, najvažnije je za njihovo članstvo.
-Želimo da MONKiS ZDK-a, u svom budžetu, planira sredstva za omogućavanje pristupačnosti obrazovnim institucijama na području ZDK-a. Uredu je što se rade projekti renoviranja i svega ostaloga, ali mi želimo da sve škole, bez obzira kada će se renovirati, budu obuhvaćene time – smatra Aliefendić, koji ističe kako osobe sa invaliditetom s malim sredstvima osiguravaju velike benefite.
Druga inicijativa koju su uputili odnosi se na pristupačnost javnog prijevoza, jer, kako je kazao, ako se osobama sa invaliditetom osigura pristupačnost, omogućava im se i noramalan život.
– Treća inicijativa, koju ćemo raditi zajedno s Ministarstvom za rad, socijalnu politiku i izbjeglice su servis centri. Želimo da u zakonskom okviru postoje servis centri, kojima će se omogućiti nesmetan rad kroz finansiranje putem tog ministarstva ili, generalno, Vlade ZDK – kazao je Aliefendić.
Jedna od tačaka današnjeg sastanka bila je i Informacija o statusu prijedloga za izmjenu liste ortopedskih i medicinskih pomagala i banjsko – klimatskog liječenja za narednu godinu, koju će pripremiti komisija Zavoda zdravstvenog osiguranja ZDK. Budžet ZZOZDK je za narednu godinu za ortopedska pomagala uvećan za 300.000 KM pa će se kroz rad komisije definisati ta lista.
Voditelj projekata za osobe sa invaliditetom Caritasa Bosne i Hercegovine, koji podržava i projektne aktivnosti KOSI ZDK-a, Zlatko Malić istakao je kako su ovakvi projekti vrlo značajni za zajednicu.
-Jedan od strateških projekata Caritasa BiH je i pružanje potpore osobama sa invaliditetom. Na poseban način to radimo kroz jačanje organizacija osoba sa invaliditetom ili generalno pokreta osoba sa invaliditetom, što uključuje rad sa mrežama, koalicijama, savezima…Nažalost, situacija u BiH po pitanju prava osoba sa invaliditetom, na prvom mjestu po pitanju primjene Konvencije o pravima osoba sa invaliditetom, nije na zadovoljavajućoj razini i ima jako puno prostora i mogućnosti za unapređenje njihovog položaja – kazao je Malić.
Radeći u proteklih pet-šest godina sa ovim organizacijama, na svim razinama dogodile su se konkretne promjene u poboljšanju statusa. Konkretno, napomenuo je, uvećane su kazne za parkiranje na mjestima za invalide, formirano je Vijeće osoba sa invaliditetom na razini BiH, uvećane su invalidnine…Prostora za poboljšanja, podvukao je, ima dosta, ali organizacije moraju biti nosioci tih aktivnosti.
Predsjednik Udruženja paraplegičara i oboljelih od dječije paralize Općine Doboj Jug i član Upravnog odbora KOSI ZDK- a Edib Skulić napomenuo je kako su kao koalicija ušli u program DICS, kojeg finansiraju Caritas BiH i Evropska unija te da su, polovinom oktobra ove godine, održali i Drugi kongres unije osoba sa invaliditetom BiH.
Glavna tema i tog kongresa, koji je trajao tri dana, također je bila pristupačnost, kao preduslov inkluzije te otklanjanje barijera kako bi se i osobe sa invaliditetom uključile u svaki segment javnog života.
Kontakt sa portalom Zenicablog možete ostvariti:
email: [email protected]
Viber poruke: +387 60 355 8888
Facebook Inbox: https://www.facebook.com/Zenicablog/
Twitter: https://twitter.com/Zenicablog2010