Poražavajući podaci za bh. ekonomiju se nastavljaju, te je spoljnotrgovinski deficit za 10 mjeseci ove godine veći od 10 milijardi KM.
Tako je, prema podacima Agencije za statistiku BiH, u periodu januar-oktobar ove godine izvoz iznosio 13 milijardi i 394 miliona KM, što je za 4,8% manje nego u istom periodu prošle godine.
Uvoz je, sa druge strane, iznosio 23 milijarde i 866 miliona KM, što je za tri odsto više nego u istom periodu prethodne godine.
“Pokrivenost uvoza izvozom je iznosila 56,1%, dok je spoljnotrgovinski robni deficit iznosio 10 milijardi i 472 miliona KM”, naveli su iz Agencije za statistiku BiH.
Dodali su da je izvoz u zemlje CEFTA iznosio dvije milijarde i 275 miliona KM, što je za 13,1% manje nego u istom periodu 2023. godine.
“Uvoz je iznosio dvije milijarde i 826 miliona KM, što je za 3,6% više nego u istom periodu prethodne godine. Pokrivenost uvoza izvozom je iznosila 80,5%”, piše u saopštenju Agencije.
Izvoz u zemlje EU je iznosio devet milijardi i 861 milion KM, što je za 4,6% manje nego u istom periodu 2023. godine, dok je uvoz iznosio 14 milijardi i 181 milion KM, što je za 4,3% više nego u istom periodu 2023. godine.
“Pokrivenost uvoza izvozom je iznosila 69,5%”, navodi se u podacima.
Što se tiče podataka za oktobar, izvoz iz Bosne i Hercegovine je iznosio 1,5 milijardi KM, što je za oko 100 miliona KM veći izvoz u odnosu na prethodnu godinu.
I uvoz u BiH je bio veći u oktobru ove godine u odnosu na prethodnu.
Tako je ove godine iznosio 2,55 milijardi KM, a prošle 2,4 milijarde KM.
“Najviše je u oktobru izvezeno robe u Hrvatsku, i to za oko 247 miliona KM, pa u Njemačku 221 milion KM, Srbiju 189 miliona KM, te Austriju 146 miliona KM”, stoji u podacima Agencije za statistiku BiH.
U ovom mjesecu je najviše uvezeno robe iz Italije, za 311 miliona KM, Njemačke 282 miliona KM, Srbije 274 miliona KM i Hrvatske 224 miliona KM.
Ekonomista Igor Gavran rekao je za “Nezavisne novine” da su ovi podaci jako loši za bh. ekonomiju, ali da su ipak očekivani, s obzirom na pad izvoza u nekim sektorima.
“Tu se najviše misli na pad izvoza u mnogim ranije uspješnim sektorima, kao što su izvoz električne energije i snabdijevanje njemačke industrije, koja je u padu. Nažalost, možemo očekivati samo još gore rezultate u narednom periodu jer je onemogućen izvoz koji se odvijao putem željeznice i Luke Ploče zbog prekida, dok federalna Vlada ne pokazuje ozbiljnu namjeru da bilo šta efikasno uradi na ovom pitanju”, kazao je Gavran.
Prema njegovim riječima, gubici kod izvoza su već ogromni.
“To hoće statistički smanjiti i uvoz, jer je obustavljen onaj koji dolazi istim putem, ali ipak će sumarni efekti biti prije svega negativni”, zaključio je Gavran.
Izvor: Nezavisne novine
Kontakt sa portalom Zenicablog možete ostvariti:
email: [email protected]
Viber poruke: +387 60 355 8888
Facebook Inbox: https://www.facebook.com/Zenicablog/
Twitter: https://twitter.com/Zenicablog2010