Info

Bh. pasoš nema isti period važenja za sve građane, koji su rokovi za zamjenu i izdavanje

Primaj prvi vijesti na viber - besplatno - PRIJAVI SE NA OVOM LINKU
Podijeli ovu vijest:

Dolazi nam vrijeme zismkih praznika, i nije na odmet da provjerite putne isprave, odnosno do kada su validne.

Ukoliko prekoračite zakonske rokove za prudužežnje vaših pasoša, vaša planirana putovanja bi se mogla iskmpplikovati.

U nastavku vam donosimo sve relevantne podatke koje trebate znati ako set procesu orvog izdavanja ili produžavanja putne usprave Bosni i Hercegovini ili dijaspori.

Za putovanje u stranu zemlju potrebno da imate pasoš čije je važenje:

– najmanje tri mjeseca duže od namjeravanog  datuma odlaska s teritorije BiH (na teritoriji EU važi pravilo po kojem svaki bh. državljanin mora imati pasoš čiji je rok isteka do tri mjeseca pri povratku u BiH, jer oni do tri mjeseca mogu boraviti u EU). Takođe, bitno je da je pasoš izdat u posljednjih deset godina.

Koji je rok važenja bh. pasoša?

Zakon o putnim ispravama Bosne i Hercegovine propisuje sljedeće:

– Pasoš za državljane BiH izdaje se sa rokom važenja od deset godina,

– Državljaninu koji nije navršio tri godine starosti pasoš se izdaje s rokom važenja od tri godine, dok državljaninu u dobi od tri do osamnaest godina s rokom važenja od pet godina,

– Diplomatski i službeni pasoši izdaju se s rokom važenja od pet godina,

– Državljaninu koji ima status raseljenog lica i ima prijavljeno boravište pasoš se izdaje sa rokom važenja od dvije godine,

– Državljaninu kojem se privremeno ne mogu uzeti otisci prstiju izdaće se pasoš s kraćim rokom važenja, a nadležni organ ovaj podatak upisuje na posebno mjesto u obrascu pasoša.

Takođe, bitno je znati i da zahtjev za izdavanje pasoša za dijete ispod 18 godina starosti podnose roditelji ili zakonski staratelji uz obavezno prisustvo djeteta za koje se podnosi zahtjev, s tim da je neophodno da oba roditelja imaju važeću ličnu kartu ili pasoš.

Gdje se podnosi zahtjev za izdavanje pasoša?

Zahtjev za izdavanje putne isprave podnosi se lično organizacionoj jedinici koja djeluje u sastavu Ministarstva unutrašnjih poslova kantona ili entitea, u čijoj nadležnosti je izdavanje putnih isprava, a prema mjestu prebivališta podnosioca zahtjeva, odnosno po mjestu boravišta za raseljena lica.

Državljanin Bosne i Hercegovine može posjedovati samo jednu putnu ispravu iste vrste. Putnu ispravu smije upotrebljavati samo lice na čije ime je izdata.

Šta je potrebno za izdavanje novog pasoša ili zamjenu postojećeg?

– zahtjev za izdavanje pasoša (u zahtjevu obavezno navesti mjesto i opštinu upisa u matičnu knjigu rođenih i knjigu državljana BiH),

– ličnu kartu ili drugu javnu ispravu iz koje se može utvrditi identitet, prebivalište i državljanstvo BiH,
– putnu ispravu čiji je rok važenja istekao (osim ako je ukradena ili izgubljena),
– dokaz o uplati naknade za izdavanje pasoša – 50 KM (uplatnica),
– dokaz o plaćenoj administrativnoj taksi od pet KM.

Izdavanje pasoša u roku kraćem od propisanog

Putnu ispravu je moguće dobiti i u roku od 72 časa ako je zahtjev podnesen u Bosni i Hercegovini, odnosno sedam dana ako je zahtjev podnesen u diplomatsko-konzularnom predstavništvu BiH u inostranstvu, od trenutka podnošenja zahtjeva ako je u pitanju liječenje u inostranstvu, bolest i smrt člana uže porodice.

Podnosilac zahtjeva je dužan podnijeti potrebne dokaze, a u ovim slučajevima cijena putne isprave je ista kao i cijena putne isprave izdate u redovnom postupku. U suprotnom, cijena putne isprave izdate u roku kraćem od propisanog uvećava se za dodatnih 200 KM, a cijena putne isprave izdate u diplomatsko-konzularnom predstavništvu Bosne i Hercegovine u inostranstvu za dodatnih 250 eura.

Zakonski rok za izdavanje pasoša

Zakonski rok za izdavanje putnih isprava je 30 dana od dana podnošenja zahtjeva, osim putnih isprava izdatih putem diplomatsko-konzularnih predstavništava, u kojem slučaju je rok 60 dana.

Nadležni organ poništava putnu ispravu koja nije preuzeta u roku od 90 dana od dana isteka zakonom utvrđenog roka za izdavanje putne isprave.
Licu kojem je zbog starosti, bolesti ili drugog hendikepa ograničano ili onemogućeno kretanje, može se omogućiti podnošenje zahtjeva na olakšan način, putem mobilne radne stanice.

Državljanin Bosne i Hercegovine koji boravi u inostranstvu bez pasoša obratit će se diplomatsko- konzularnom predstavništvu Bosne i Hercegovine u inostranstvu na čijem području boravi sa zahtjevom za izdavanje putnog lista radi povratka u Bosne i Hercegovine. Ukoliko državljanin Bosne i Hercegovine izgubi ili mu bude ukradena putna isprava u inostranstvu, dužan je gubitak odnosno nestanak putne isprave prijaviti diplomatsko- konzularnom predstavništvu Bosne i Hercegovine na čijem području boravi.

Izdavanje pasoša u diplomatsko konzularnim predstavništvima

U skladu sa odredbama Zakona o putnim ispravama Bosne i Hercegovine, diplomatsko – konzularna predstavništva izdaju pasoše državljanima BiH koji u inostranstvu borave tri mjeseca ili duže.
Organi nadležni za izdavanje pasoša, kako u Bosni i Hercegovini, tako i DKP-ima BiH u inostranstvu, od 15. oktobra 2009. godine izdaju pasoše sa beskontaktnim čipom – biometrijski pasoši. To podrazumijeva da je prvi uvjet za dobijanje pasoša evidentiranje jedinstvenog matičnog broja (JMB) u centralnu bazu civilnog registra. Ova radnja se može izvršiti u BiH, prema mjestu prebivališta, ili u DKP-ima BiH, prema mjestu boravišta državljana BiH u inostranstvu.

Za ovaj postupak neophodno je nadležnom organu dostaviti sljedeća dokumenta:

  • Izvod iz matične knjige rođenih – original, ne stariji od 6 mjeseci,
  • Uvjerenje o državljanstvu – original, ne stariji od 6 mjeseci i
  • Obrazac JMB-7 za evidentiranje JMB-a u centralnu bazu civilnog registra.

Ovaj postupak se odvija elektronski putem DKP-a BiH i za državljane BiH se obavlja bez naplate konzularne takse. Državljani BiH koji posjeduju važeće lične karte ne podliježu obavezi evidentiranja JMB-a, ali službena lica mogu zatražiti da se uz zahtjev priloži i Izvod iz matične knjige rođenih i Uvjerenje o državljanstvu, koji u tom slučaju ne moraju biti original i mogu biti i stariji od 6 mjeseci.

Nakon evidentiranja JMB-a u centralnu bazu Civilnog registra, državljani BiH su dužni da se lično pojave u prostorijama DKP-a radi podnošenja zahtjeva za izdavanje pasoša i davanja biometrijskih podataka – fotografija, potpis i otisak prstiju u prisustvu službene osobe. U skladu sa tehničkim mogućnostima, diplomatsko–konzularna predstavništva mogu organizirati uzimanje biometrijskih podataka u gradovima sa brojnijom populacijom državljana BiH.

Šta u slučaju krađe ili izgubljenog pasoša u inostranstvu?

U slučaju gubitka ili krađe pasoša, odnosno lične karte, potrebno je gubitak ili krađu bez odlaganja prijaviti nadležnim policijskim organima strane države i od njih zatražiti potvrdu o ovoj prijavi. Diplomatska ili konzularna predstavništva će radi povratka u zemlju izdati putni list državljaninu Bosne i Hercegovine koji boravi u inostranstvu bez pasoša, a u cilju izdavanja ove isprave potrebno je uz zahtjev priložiti potvrdu o prijavi gubitka ili krađe pasoša, dokaz o identitetu i državljanstvu i dvije fotografije.

Preporučljivo je prije putovanja u inostranstvo napraviti fotokopiju pasoša (koju treba držati odvojeno od originalnog dokumenta). Ukoliko državljanin Bosne i Hercegovine nije u mogućnosti pribaviti navedenu potvrdu ili dokaz o identitetu i državljanstvu, diplomatsko-konzularno predstavništvo Bosne i Hercegovine će najkraćim putem izvršiti odgovarajuće provjere, pa je za ovu proceduru potrebno pokazati razumijevanje.

Više informaciija o zakonskoj regulativi koja uređuje ovu oblast se može pronaći u slijedećim takonima i pravilnicima:

-Zakon o putnim ispravama Bosne i Hercegovine (“Službeni glasnik BiH “, br. 4/97, 1/99, 9/99, 27/00, 32/00, 19/01, 47/04, 53/07, 15/08, 28/08, 33/08 i 39/08, 60/13)

-Pravilnik o postupku izdavanja pasoša državljaninu kojem pasoš nije izdao entitet (“Službeni glasnik BiH “, br. 55/09)

-Pravilnik o načinu preuzimanja putnih isprava (“Službeni glasnik BiH “, br. 55/09)

– Pravilnik o izgledu zajedničkog pasoša (“Službeni glasnik BiH “, br. 55/09)

– Pravilnik o cijeni putnih isprava (“Službeni glasnik BiH “, br. 86/14)

-Uputstvo o postupku, cijeni i nadležnosti organa za izdavanje putnih isprava u roku kraćem od propisanog (“Službeni glasnik BiH “, br. 86/14).

– Uputstvo o načinu oduzimanja i poništavanja putnih isprava (“Službeni glasnik BiH “, br. 55/09 i 103/13)

-Uputstvo o načinu uzimanja biometrijskih podataka u postupku izdavanja putnih isprava (“Službeni glasnik BiH “, br. 83/13).

Autor: tuzlainfo.ba

 



Strogo je zabranjeno preuzimanje sadržaja, vijesti, videa ili fotografija bez navođenja izvora i bez dozvole. Vlasnik materijala su Agencija za promociju PRmedia s.d. i portal Zenicablog, osim ako nije navedeno drukčije.

Kontakt sa portalom Zenicablog možete ostvariti:
email: [email protected]
Viber poruke: +387 60 355 8888
Facebook Inbox: https://www.facebook.com/Zenicablog/
Twitter: https://twitter.com/Zenicablog2010

PARTNERI ZENICABLOGA:

Zadnje objavljeno