Drvna industrija BiH u odličnom stanju- Drvna industrija je jedna od najjačih privrednih grana Bosne i Hercegovine o čemu svjedoči i podatak da je u prvom kvartalu ove godine pokrivenost uvoza izvozom u ovom sektoru iznosila 397 posto.
Na sjednici Skupštine Asocijacije drvne industrije i šumarstva Vanjskotrgovinske komore Bosne i Hercegovine (VTKBiH,) danas u Sarajevu, razmatrani su ostvareni proizvodni i izvozni rezultati u prošloj i prvom kvartalu ove godine.
Izvoz drvne industrije BiH u prva tri mjeseca iznosio je 264,6 miliona KM, što je više za 19,5 posto u odnosu na isti period prošle godine, dok je uvoz iznosio 66,6 miliona KM.
Sekretar ove asocijacije Selma Bašagić izjavila je da izvoz namještaja čini 41 posto od ukupnog izvoza, te da se to učešće stalno povećava. Najznačajnije izvozna tržišta su Njemačka, Hrvatska, Srbija, Slovenija, a rezana građa se značajnije izvozi u Egipat, Kinu i zemlje regije.
Bašagić je podsjetila da je drvna industrija BiH u 2015. godini ostvarila izvoz od milijardu i 59 miliona KM, što je za 5,7 posto više nego prethodne godine. U okviru toga, izvoz proizvoda u skupini drvo i proizvodi od drveta činio je 62,6 posto, a izvoz namještaja i montažne drvene gradnje 36,2 posto, što je povoljnije sa aspekta izvoza finalnih proizvoda od drveta nego predhodne godine.
Govoreći o teškoćama sa kojima se suočavaju drvoprerađvači u poslovanju, predsjednik Asocijacije drvne industrije i šumarstva VTKBiH Suhad Ećo je izdvojio to da povrat PDV-a ide jako sporo , te da postoje firme koje čekaju po šest mjeseci da ostvare pravo na povrat čime se dovodi u pitanje njihova likvidnost.
Naglasio je važnost mjera kojima će se stimulisati izvoznici s obzirom na veliki potencijal bh. drvne industrije.
“Tražili smo da se Vijeće ministara BiH pozabavi drvnom industrijom, kao što se bavilo i mljekarima, te izvoznicima mesa, jer ova grana privrede ima potencijala i trebalo bi da bude tretirana kao strateška grana”, kazao je Ećo.
Naveo je da u BiH ima mnogo firmi u ovoj grani koje bilježe rast, te da one moraju dobiti podršku putem povoljnih sredstava, kao što je to urađeno u nekim bankama gdje su kamate smanjene.
Kontakt sa portalom Zenicablog možete ostvariti:
email: [email protected]
Viber poruke: +387 60 355 8888
Facebook Inbox: https://www.facebook.com/Zenicablog/
Twitter: https://twitter.com/Zenicablog2010