Skupština Zeničko-dobojskog kantona (ZDK) će razmatrati prijedlog izmjena Zakona o visokom obrazovanju, koji izaziva podijeljena mišljenja unutar akademske zajednice i institucija.
Univerzitet u Zenici (UNZE) oštro se protivi predloženim izmjenama, dok članovi Sindikata UNZE i Ministarstvo obrazovanja ZDK, koje predvodi ministar Mirza Mušija, podržavaju ove promjene. Predsjednik Sindikata UNZE je protiv.
Negativna mišljenja na finansijske izvještaje te kontinuirani pad Univerziteta u Zenici na rang listama univerziteta u BiH motivirali su, prema tvrdnjama sagovornika, osnivača Univerziteta u Zenici Skupštinu ZDK da na narednoj sjednici razmatra izmjene Zakona o Visokom obrazovanju.
O planiranim izmjenama postoje podijeljena mišljenja, a u saopćenjima za javnost svi su dali svoj sud. Sve to je uspjelo posvađati i članove Sindikat Univerziteta u Zenici sa predsjednikom Ajdinom Huseinspahićem jer imaju različita gledišta, dok su menadžement i Senat UNZE koje ove promjene ponajviše pogađaju protiv izmjena.
Menadžment Univerziteta: Politička kontrola visokog obrazovanja
Menadžment Univerziteta u Zenici ocjenjuje da su predložene izmjene u suprotnosti s Okvirnim zakonom o visokom obrazovanju BiH, kao i presudama Ustavnog suda BiH, koje naglašavaju važnost autonomije univerziteta i akademskih sloboda.
“Predlagač Zakona naime ne traži sistemska rješenja već individualna kako bi udovoljio zahtjevima pojedinaca. Ide se tako daleko da vlast kroz zakonske izmjene sebi daje za pravo da postavlja i smjenjuje rektora i da odlučuje o tome ko treba dobiti akademska zvanja. Tako zakon sadrži odredbe kojim propisuju da Upravni odbor koji se sastoji od 4 člana ispred Vlade i 3 ispred Univerziteta može razriješiti rektora kojeg bira Senat, Upravni odbor odlučuje o izboru u akademska zvanja, dekan medicinskog fakulteta može biti osoba koja je u radnom odnosu 20 % na Univerzitetu, utvrđuje se drugačiji sastav naučno-nastavnog vijeća (NNV) od postojećeg na način da se upravo onima koji su pisali Zakon omogući potpuna kontrola nad NNV, itd. Ustavni sud BiH je u svojim odlukama između ostalog istakao da rektora i prorektora javnog univerziteta bira Senat i da čak obaveza davanja saglasnosti javne vlasti na imenovanje rektora ili prorektora predstavlja miješanje u institucionalnu autonomiju univerziteta” kazali su iz menadžmenta UNZE.
Nadalje navode da je propisana obaveza da se kantonalni zakoni iz oblasti visokog obrazovanja moraju uskladiti s Okvirnim zakonom i da sve suprotno predstavlja povredu odredaba član 1/2 Ustava BiH kojom se propisuje vladavina prava koja, između ostalog, zahtijeva poštivanje hijerarhije pravnih akata i njihovu međusobnu usklađenost.
“Univerzitet u Zenici kao jedina ustanova na koju se ovaj Zakon odnosi nije konsultovan, a inicijativa Senata da se osobe koje je Senat imenovao uključe u proceduru donošenja izmjena i dopuna zakona je ignorisana”, dodali su.
Ističu i to da će, ukoliko se ove izmjene usvoje, visoko obrazovanje u ZDK biti pod političkom kontrolom, što je u suprotnosti s evropskim standardima.
Ministar Mušija: Negativni finansijski izvještaji i pad UNZE na rang listama su razlozi izmjena Zakona
Ministar obrazovanja ZDK Mirza Mušija za Klix.ba je kazao da niko ne dira autonomiju univerziteta već da negativni finansijski izvještaji iz godine u godinu, i nazadovanje Univerziteta na ranking listama zahtijevaju jasne promjene.
“Izmjene Zakona o visokom obrazovanju donose pojačanu kontrolu s aspekta utroška sredstava, jer je opredjeljenje Vlade da vrši uštede i da se domaćinski odnosi prema budžetskim sredstvima. Ovo posebno iz razloga što su posljednja tri izvještaja Univerziteta u Zenici od Skupštine Zeničko-dobojskog kantona ocijenjena negativno s aspekta finansijskog poslovanja. To je ključni razlog zbog kojeg želimo uvesti finansijsku kontrolu poslovanja UNZE”, kazao je Mušija.
Na pitanje da li se zadire u akademske slobode ističe da tu nije bilo nikakvih izmjena.
“Nema razloga da se protive jer se ne zadire u akademske slobode i s aspekta akademskih sloboda nije bilo nikakvih izmjena. Izmjene su usklađene s Okvirnim zakonom o visokom obrazovanju BiH, a prihvatili smo i sve osnovane amandmane koji su pristigli u proceduri donošenja izmjena i dopuna. Problem UNZE i menadžmenta je što su do sada kršili Zakon o visokom obrazovanju ZDK, na način da su donijeli Statut koji nije bio usklađen s zakonom, nego je postavljen iznad zakona, što je apsurdno”, dodao je resorni ministar.
Na kraju je naglasio da Izmjene i dopune Zakona o visokom obrazovanju nikako ne mogu biti napad na akademsku zajednicu, jer će sigurno uvesti reda u finansijsko poslovanje, što jeste prevashodni cilj.
“Naše opredjeljenje je da UNZE pozicioniramo među tri najbolja Univerziteta u BiH, jer je evidentan pad ove visokoškolske ustanove na rang listama uspješnosti. Želimo osigurati što bolje uslove u infrastrukturnom i kadrovskom smislu, te poboljšati materijalni status zaposlenih, a studentima ponuditi kvalitetne studijske programe koji će ih motivisati da studiraju na UNZE i na našem univerzitetu stiču najkvalitetnija znanja i kompetencije”, zaključio je Mušija.
Podijeljeni stavovi Sindikata UNZE: Predsjednik na jednoj strani, članovi na drugoj
Sukobi interesa su nastali i unutar Sindikata. Sindikat Univerziteta u Zenici jasno je kazao da je za navedene izmjene Zakona, dok se tome usprotivio jedan od članova Sindikata, Ajdin Huseinspahić, za kojeg su ranije tvrdili da je blizak rektoru Jusufu Durakoviću, a ne radnicima UNZE.
Iz Sindikata su kazali da podržavaju izmjene jer će poboljšati uvjete rada i funkcionisanje Univerziteta u Zenici.
Predstavnici Sindikata Univerziteta u Zenici izrazili su podršku predloženim izmjenama, naglašavajući da će one poboljšati uvjete rada i funkcionisanje Univerziteta.
Međutim, predsjednik Sindikata Ajdin Huseinspahić oštro je demantovao navode o podršci izmjenama zakona, tvrdeći da su informacije iznesene u javnost neistinite.
Kazao je da nijedna saglasnost nije data tokom sastanaka s ministarstvom obrazovanja, a proces izmjena da je bio netransparentan i neinkluzivan”, izjavio je Huseinspahić te zatražio javno izvinjenje od medija zbog širenja dezinformacija, odnosno, prenošenja saopćenja Vlade kantona.
“Kao predsjednik SO UNZE ističem da Sindikalna organizacija ni u jednom trenutku nije podržala prijedloge izmjena Zakona o visokom obrazovanju ZDK, o kojem nas niko od nadležnih nikad nije ni obavijestio niti je navedena izmjena Zakona prošla transparentan i inkluzivan proces konsultacija. Svako kršenje demokratskih procedura i manipulacija ovakvim procesima je neprihvatljivo, a Sindikat će uvijek stajati u zaštitu interesa svojih članova i akademske zajednice”, kazao je Huseinspahić u saopćenju upućenom dijelu medija.
Ipak, nedugo nakon toga demantovan je i Huseinspahić od članova Sindikalne organizacije UNZE koji su poručili da moraju reagovati na dugotrajno autokratsko upravljanje sindikatom od Ajdina Huseinspahića koji ne uvažava članove i ne štiti radnička prava.
“Huseinspahić otvoreno zastupa uske i parcijalne interese menadžmenta UNZE pa je zato nagrađen pozicijom člana UO UNZE iz reda zaposlenih što je direktni sukob interesa. Huseinspahić nikada nije stao u zaštitu obespravljenih radnika, posebno onih koji su na udaru rektora i menadžmenta, pa svoja prava moraju tražiti u dugotrajnim sudskim sporovima. Na UNZE se ne krše samo radnička već i elementarna ljudska prava, unosi se strah, provodi neviđeni mobing i diskriminacija u kojoj najbolje profitiraju poslušnici menadžmenta” navodi se u dopisu članova Sindikata.
Ističu da je Sindikalna organizacija UNZE društvo jednog lica, da je u nekoliko navrata Huseinspahić iznosio i potpisivao saopćenja koja nisu stav sindikalne organizacije te da ne stoje iza njegovih izjava.
Na kraju su pozvali i pravosudne organe da ispitaju zloupotrebe i poduzmu adekvatne pravne radnje te da će najvjerovatnije kolektivno istupiti iz Sindikalne organizacije koju predvodi Huseinspahić.
Na sve ovo reagovao je i Senat koji se, kao i menadžment, protivi izmjenama Zakona o visokom obrazovanju.
Predložene izmjene Zakona o visokom obrazovanju u ZDK izazvale su duboke podjele unutar menadžmenta UNZE, sindikata i nadležnih institucija.
Dok UNZE upozorava na opasnosti politizacije visokog obrazovanja, Ministarstvo i članovi Sindikata tvrde da će izmjene doprinijeti boljem funkcionisanju Univerziteta, ali to ne tvrdi i predsjednik Sindikata Ajdin Huseinspahić.
Skupština ZDK suočit će se s izazovom da donese odluku koja će utjecati na budućnost visokog obrazovanja u kantonu. Klix.ba
Kontakt sa portalom Zenicablog možete ostvariti:
email: [email protected]
Viber poruke: +387 60 355 8888
Facebook Inbox: https://www.facebook.com/Zenicablog/
Twitter: https://twitter.com/Zenicablog2010