Protekli vikend, stručnjaci iz oblasti socijalnog rada i socijalne pedagogije okupili su se na prvom događaju pod nazivom “Škola socijalnog rada i socijalne pedagogije”, s ciljem jačanja profesionalnih kapaciteta i pružanja bolje podrške ranjivim grupama u društvu.
Tokom prvog modula, fokus je bio na istraživačkim metodama. Prof. dr. sc. Izet Pehlić predstavio je kvantitativne pristupe, dok je magistar Eldar Ćerim praktičnim primjerima obogatio segment kvalitativnih analiza. Učesnici su analizirali alate za evaluaciju u realnim slučajevima, ističući potrebu za jačanjem resursa i kapaciteta u istraživanju.
Drugi modul bio je posvećen značaju supervizije u prevenciji sagorijevanja i osnaživanju stručnjaka. Predavači mr. sc. Sanela Pekić, doc. dr. sc. Nina Babić i mr. sc. Fatima Bećirović podijelili su svoja iskustva o zakonskim okvirima, refleksiji i stabilnosti profesionalaca. Supervizija je prepoznata kao ključan mehanizam za kontinuiranu edukaciju i podršku.
Poseban modul obuhvatio je teme mješovitih migracija i trgovine ljudima. Dr. sc. Suada Selimović i mr. sc. Indira Mehić Čejvan govorile su o zaštiti migranata kroz multidisciplinarne timove, dok je mr. sc. Delajda Kurić-Hodžić istakla izazove rada s povratnicima u kaznenom sistemu. Magistar Vasilj Danijel predstavio je istraživanje o ulozi socijalnih pedagoga u radu s maloljetnicima bez pratnje, naglašavajući važnost međusektorske saradnje i jačanja zakonskih okvira.
Zajednički zaključci:
- Potrebno je kontinuirano ulaganje u edukaciju i resurse za istraživanje u struci.
- Kvalitetna supervizija ključna je za prevenciju sagorijevanja i osnaživanje stručnjaka.
- Specifični pristupi ranjivim grupama zahtijevaju multidisciplinarnu saradnju i inovativne modele reintegracije.
Sanela Pekić, Predsjednica Asocijacije socijalnih radnika Kantona Sarajevo izjavila je:
“Smatram da je veoma značajno uspostaviti saradnju između socijalnih radnika i socijalnih pedagoga, jer se suočavaju sa sličnim izazovima u radu s korisnicima. Važno je razmjenjivati iskustva iz prakse i razgovarati o aktuelnim temama kako bi se jačali kapaciteti stručnih radnika u ustanovama socijalne zaštite, a sve s ciljem pružanja što efikasnije usluge našim korisnicima. Nadam se da će Škola socijalnog rada i socijalne pedagogije postati tradicionalna, jer potreba za ovakvim vidom saradnje sigurno postoji.”
Predsjednik Nacionalne asocijacije za socijalnu pedagogiju u Bosni i Hercegovini, Eldar Ćerim, navodi:
“Saradnja socijalnih pedagoga i socijalnih radnika je potreba našeg društva kako bismo bolje ostvarili odnos između struke i javnosti i unaprijedili kvalitet intervencija prema krajnjim korisnicima. Važno je da stručnjaci iz ovih oblasti budu svjesni svog doprinosa u rješavanju društvenih problema te pokažu donosiocima odluka i javnosti na koji način mogu doprinijeti zajedničkim naporima.”
Zahvaljujemo Federalnom ministarstvu za rad i socijalnu politiku na podršci u organizaciji ovog značajnog stručnog događaja, koji je realizovan u okviru programa podrške projektima jačanja strateške komunikacije i promotivnih aktivnosti.
Očekujemo da “Škola socijalnog rada i socijalne pedagogije” postane tradicionalna platforma za razmjenu znanja i iskustava među stručnjacima.
Kontakt sa portalom Zenicablog možete ostvariti:
email: [email protected]
Viber poruke: +387 60 355 8888
Facebook Inbox: https://www.facebook.com/Zenicablog/
Twitter: https://twitter.com/Zenicablog2010