Biznis

ANALIZA: Efekti odluke Vlade FBiH “Poslodavci bi u budžet trebali uplatiti dodatnih 468 miliona KM”

Primaj prvi vijesti na viber - besplatno - PRIJAVI SE NA OVOM LINKU
Podijeli ovu vijest:

U Vladi FBIH danas je održana press-konferencija povodom Odluke o iznosu najniže neto plate za 2025. godinu.

“Odluka o minimalnoj plati u Federaciji Bosne i Hercegovine od 1.000 KM je donesena i nema povratka“, kazao je premijer Nermin Nikšić

Kazao je kako će se odluka kojom je minimalna plata radnika povećana za 381 KM primjenjivati u ovoj godini, bez obzira na “vrlo glasno negodovanje dijela poslodavaca”.

Poslodavci će primjenom odluke o minimalnoj plaći, kojom će biti obuhvaćeno 187.690 radnika u ovom dijelu Bosne i Hercegovine, u federalni budžet ove godine uplatiti 468 miliona KM.

Nije pojašnjeno kako će se generisati dodatnih skoro 500 miliona KM vrijednosti u 2025. godini, ali su predstavljeni efekti odluke.

“Na bazi procjene Porezne uprave FBIH po osnovu doprinosa poslodavci uplatiti 460 miliona KM u budžet, od čega za PIO 256 miliona KM, za zdravstveno 183 miliona KM i osiguranje nezaposlenosti oko 22 miliona KM, odnosno Zavodu za zapošljavanje. Sredstva kantonima i lokalnim zajednicama iznose 76 miliona KM. Sredstva će doći u budžet FBIH, ali se ne mogu iskoristiti ni na šta osim na penzije”, rekao je Nikšić.

Nikšić je kritikovao to što poslodavci nisu isplaćivali novac radnicima po Uredbama koje je ranije donijela Vlada.

“Čast izuzecima, veliki broj poslodavaca pokazao je potpuno odsustvo želje da iskoriste mogućnost neoporezive isplate više od 400 KM mjesečno za svoje radnike. Od moguće 1,5 milijarde pomoći, koliko su poslodavci mogli isplatiti neoporezivo svojim radnicima, isplatili su 145 miliona KM što je negdje oko 9,6%.”.

Smatra smiješnim opravdanje kako nisu koristili mogućnost neoporezive pomoći, zbog toga što je Uredbom bila zabranjena diskriminacija radnika.

“Radnici su pretvoreni u moderne robove i siguran sam da nijedan poslodavac na ugovoru nema radnika koji ne radi. Još jedna matrica je kako neko radnicima poklanja platu, možete mislit oni daju radnicima platu. Oni su se ugradili povećanjem cijena, zaštitili se od inflacije i zaradili ekstra profit”, rekao je Nikšić.

Dodao je i da je ostvarena dobit preduzeća u Federaciji BiH u 2023. godini 5,7 milijardi KM, od čega 5,4 milijardi KM u privatnom sektoru. U rasponu od tri godine došlo je do rasta za više od 40 posto.

“Ne treba zanemariti činjenicu kako su se svi poslodavci zaštitili od inflacije povećavanjem cijena i ostvarili ekstra profit, a jedini koji nisu pratili tu inflaciju su radnici, jer se cijena rada nije mijenjala”, kazao je Nikšić.

Govoreći o rasponu plaća, premijer Federacije BiH poručio je da se minimalac od 619 KM isplaćuje za 12.313 radnika, dok platu od 620 KM do 700 KM prima 93.999 radnika. Platu u rasponu od 700 KM do 799 KM prima 35.725 radnika, od 800 KM do 999 KM prima 45.653 radnika.

“Notorna je neistina da za više od 180.000 radnika koji su prijavljeni na manju platu od 1.000 KM treba osigurati razlika kao da su svi prijavljeni na 619 KM, kako tvrde ovi glasni poslodavci i njihovi eksperti“, poručio je Nikšić.

Nikšić je na konferenciji za medije istakao da ovom odlukom uvode “sistemski red”.

Neke od planiranih mjera koje su najavljene su:

– Subvencioniranje doprinosa na platu za obrte, mikro i mala preduzeća

– Izmjena zakonske regulative u oblasti poreza i doprinosa

– Pojačan, kontinuiran inspekcijski nadzor u svrhu sprečavanja nelojalne konkurencije, rada na crno, utaje poreza i dr. vezanih zloupotreba

– Dječiji doplatak raste sa 117 na 190 KM – Dodatnih 32 miliona KM

– Naknada za roditelje njegovatelje raste sa 619 na 1000 – Dodatnih 7,328.000 KM

Kako je najavio Vojin Mijatović, zamjenik premijera i federalni ministar razvoja, poduzetništva i obrta, odluka o subvencijama je spremna i bit će na snazi nakon usvojanja budžeta FBiH u ovom mjesecu. (KRAJ)

S.B.​ akta.ba



Strogo je zabranjeno preuzimanje sadržaja, vijesti, videa ili fotografija bez navođenja izvora i bez dozvole. Vlasnik materijala su Agencija za promociju PRmedia s.d. i portal Zenicablog, osim ako nije navedeno drukčije.

Kontakt sa portalom Zenicablog možete ostvariti:
email: [email protected]
Viber poruke: +387 60 355 8888
Facebook Inbox: https://www.facebook.com/Zenicablog/
Twitter: https://twitter.com/Zenicablog2010

PARTNERI ZENICABLOGA:

Zadnje objavljeno