Info

Cijene više, novčanici sve tanji: Šta je sve skuplje nakon Nove godine, šta nas još čeka

Primaj prvi vijesti na viber - besplatno - PRIJAVI SE NA OVOM LINKU
Podijeli ovu vijest:

U novu godinu građani Bosne i Hercegovine ušli su sa novim, a starim problemima – poskupljenjima.

I dok su cijene određenih namirnica i usluga već skočile, za druge se to tek očekuje.

Tako od 1. januara građani entiteta Republika Srpska (RS) više plaćaju struju, a poskupljenje električne energije pokrenulo je lavinu drugih poskupljenja, kako opravdanih, tako i onih neopravdanih, pišu Nezavisne novine.

Najave mlinara

Osim što će računi za struju biti uvećani za nekoliko maraka, veće cijene će uskoro biti i u marketima i pekarama.

Prema najavama mlinara, cijene brašna mogle bi u ovoj godini biti veće i za 10 posto, a poskupljenje pravdaju povećanjem minimalca i poskupljenjem struje, kao i skokom cijene pšenice na berzama.

Slična opravdanja za poskupljenje pronalaze i pekari, pa u narednim sedmicama građani u RS mogu očekivati i veće cijene hljeba.

Poskupljenje hljeba mogu očekivati i građani u Federaciji BiH, pa tako iz kompanije “Klas” iz Sarajeva usljed lančanog poskupljenja svih ključnih sirovina najavljuju nove cijene svojih proizvoda, uključujući i hljeb.

Razlozi za povećanje cijena direktno su povezani s kontinuiranim rastom cijena sirovina, energije, goriva i drugih operativnih troškova.

– Naša kompanija ulaže sve napore kako bi zadržala kvalitet proizvoda na najvišem nivou, ali trenutna ekonomska situacija nalaže nužne prilagodbe kako bismo osigurali održivost poslovanja – istakao je Madžid Avdagić, direktor Klasa za Fenu.

Također, ranije najavljeno poskupljenje kafe uskoro se može i očekivati.

Primjera radi, na pojedinim uslužnim aparatima za tople napitke u Banjoj Luci naznačeno je da je od 1. januara došlo do poskupljenja.

– Želimo da vas obavijestimo da će usljed globalnih tržišnih kretanja i povećanja cijena sirovina doći do korekcije cijena toplih napitaka – stoji u obavještenju.

Svi oni koji idu u teretanu u Banjoj Luci od Nove godine plaćaju skuplju članarinu. Iznos članarine povećan je za 10 KM i odnosi se na sve kategorije članova.

– Razlog za ovu odluku leži u porastu troškova održavanja objekata, nabavke opreme i pružanja kvalitetnih usluga koje članovi svakodnevno koriste – pravdaju svoje poskupljenje fitnes centri.

Zbog većih poreskih nameta i poskupljenja električne energije za preduzetnike i zanatlije najavljene su i veće cijene usluga zanatlija.
Žana Arsić, predsjednica Zanatsko-preduzetničke komore regije Banja Luka, istakla je ranije za Fenu da će cijene frizerskih usluga najvjerovatnije biti povećane za oko 10 posto.

– Cijene će sigurno korigovati i auto-mehaničari, vulkanizeri, vlasnici auto-praonica i ostali pružaoci usluga. To je jedini način da preduzetnici opstanu – rekla je Arsić.

Nova poskupljenja su i dalje moguća jer odluka o povećanju minimalne plaće u FBiH je tek stupila na snagu, a nijedna plaća po novom obračunu još nije ni isplaćena.

S druge strane, u RS visina minimalca još nije ni utvrđena.

Admir Arnautović, predsjednik Udruženja kluba potrošača srednje Bosne Travnik ističe da je krajem prošle godine došla najava brojnih poskupljenja – od brašna i pekarskih proizvoda do čokolade i kafe, a tako i ugostiteljskih usluga.

– Može se očekivati i najavljeni rast cijena električne energije za privredu, a samim time i rast ostalih cijena. Ono što je posebno problematično za veliki broj građana su visoke cijene povrća i voća na tržnicama, te cijene mesa i mesnih prerađevina, na šta ne bi trebalo da bude utjecaja iz inostranstva ili uvoza, ali je jednostavno trend takav da kad cijene svega rastu onda rastu i cijene proizvoda i usluga i za koje nema opravdanja – kaže Arnautović.

Rast minimalne plaće

On dodaje da se rast minimalne plaće u FBiH i najavljeni rast u RS, kako kaže, već potpuno neopravdano odrazio i na rast cijena pojedinih proizvoda i usluga.

– Pojedini trgovci, ugostitelji i frizeri već su krenuli s novim cijenama pravdajući se višim troškovima radne snage. Ovdje sasvim sigurno ima prostora za rad inspekcija, posebno što se radi o nekim granama privrede gdje je prevladavala u najmanju ruku siva ekonomija i gdje su se radnici isplaćivali “u kovertama”, od čega nije imala koristi ni država ni radnici – ističe Arnautović, dodajući da će o pravim efektima rasta minimalca moći razgovarati tek za nekoliko mjeseci.

Prema njegovim riječima, pojedinci su već počeli loviti u mutnom na štetu potrošača.

– Ono što nas dodatno brine je da su već s 1. januarom počele rasti i cijene komunalnih usluga u pojedinim dijelovima BiH – ističe Arnautović.

Inače, ovih dana u Travniku je usvojena odluka o poskupljenju usluga toplotne energije za 14,39 posto, dok komunalne usluge poskupljuju za 10 posto.
Arnautović navodi da je zima uvijek bila period viših cijena, a da se s proljeća možemo nadati laganom padu cijena.

– Barem su do sada bili takvi trendovi – kaže on i dodaje da se nada da će se i trgovci i proizvođači malo uozbiljiti i shvatiti da svi zavise od potrošača te da će ići s razumnijim maržama.



Strogo je zabranjeno preuzimanje sadržaja, vijesti, videa ili fotografija bez navođenja izvora i bez dozvole. Vlasnik materijala su Agencija za promociju PRmedia s.d. i portal Zenicablog, osim ako nije navedeno drukčije.

Kontakt sa portalom Zenicablog možete ostvariti:
email: [email protected]
Viber poruke: +387 60 355 8888
Facebook Inbox: https://www.facebook.com/Zenicablog/
Twitter: https://twitter.com/Zenicablog2010

PARTNERI ZENICABLOGA:

Zadnje objavljeno