Info

Bh. drvna industrija: izvoz veći od milijardu KM

Primaj prvi vijesti na viber - besplatno - PRIJAVI SE NA OVOM LINKU
Podijeli ovu vijest:

BiH je u prošloj godini ostvarila izvoz u drvnoj industrije veći od milijardu i devet miliona KM, što je za 9,3 odsto više u odnosu na 2013. godinu, rekla je u Sarajevu sekretar Asocijacije drvne industrije i šumarstva Spoljnotrgovinske komore BiH Selma Bašagić.

Ona je na konferenciji za novinare, pred početak Skupštine Asocijacije drvne industrije, naglasila da je u prošloj godini izvoz namještaja činio 35,4 odsto i da je za 5,1 odsto veći u odnosu na uporednu godinu, dok je izvoz rezane građe iznosio 28,9 odsto.

“Zabrinjavajuće je što je u prošloj godini u ukupnom izvozu drvne industrije 18,5 odsto činio izvoz šumskih sortimenata, a u okviru toga je oko 80 odsto ogrevno drvo, a oko 20 odsto trupci”, rekla je Bešagićeva.

Prema njenim riječima, uporedo sa izvozom finalnih proizvoda od drveta, raste i izvoz sirovina i rezane građe, što bi trebalo smanjiti, jer finalni kapaciteti imaju problem sa obezbjeđenjem sirovine.

“Od Ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH tražimo da donese mjeru koja će destimulisati izvoz sirovine”, rekla je Bešagićeva, dodavši da postoje prijedlozi da se uvede izvozna taksa.

Potpredsjednik Asocijacije drvne industrije Lordan Iličić istakao je da najveći problem u drvnoj industriji predstavlja previsoka cijena rada u segmentu doprinosa i poreza, zbog čega bi bilo dobro da se jedan dio opterećenja sa proizvodnje prenese na potrošnju.

Iličić je naglasio da je jedan od problema i nedostatak sirovine za finalnu proizvodnju, navodeći kao primjer da se godišnje uveze oko 100 miliona KM ploča od usitnjenog drveta.

Prema njegovim riječima, drvoprerađivači nemaju podršku u vidu podsticaja i povoljnih kredita što usporava investiranje u nove tehnologije i razvoj ove industrije.



Strogo je zabranjeno preuzimanje sadržaja, vijesti, videa ili fotografija bez navođenja izvora i bez dozvole. Vlasnik materijala su Agencija za promociju PRmedia s.d. i portal Zenicablog, osim ako nije navedeno drukčije.

Kontakt sa portalom Zenicablog možete ostvariti:
email: [email protected]
Viber poruke: +387 60 355 8888
Facebook Inbox: https://www.facebook.com/Zenicablog/
Twitter: https://twitter.com/Zenicablog2010

PARTNERI ZENICABLOGA:

Zadnje objavljeno