Nakon Svjetskog prvenstva u futsalu – Austriji titula šampiona bh. dijaspore – Ovo prvenstvo je bilo u znaku obilježavanja 20 godina od genocida u Srebrenici i prije samog takmicenja svi prisutni u dvorani su u skladu sa svojom konfesijom i na svoj način odali počast ubijenim Srebreničanima. Prvo mjesto osvojila je selekcija Austrije, drugo Danske, a treće Belgije. Tri dana u danskom Hobru bila su u znaku domovine, a dijaspora je još jednom pokazala svoju neizmjernu ljubav prema matici. Doviđenja Hobro, vidimo se iduće godine u Turskoj!
Proteklog vikenda danski gradić Hobro bio je epicentar bosanskohercegovačke dijaspore, naime sa uspjehom je završeno 12. po redu Svjetsko prvenstvo bh. dijaspore u futsalu na kojem su reprezentacije Bosanca i Hercegovaca iz 11 država odmjerile snage i dobile novog svjetskog šampiona – tim Austrije. Inače, Dvanaesto svjetsko prvenstvo bosanskohercegovačke dijaspore u malom fudbalu/nogometu/futsalu, održano je u organizaciji Svjetskog saveza dijaspore Bosne i Hercegovine, domaćin takmičenja je bio Savez bosanskohercegovačkih udruženja u Danskoj – SBHUD, a pokrovitelji Nogometni/Fudbalski Savez Bosne i Hercegovine i državno Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice.
Manifestacija je počela u petak izvlačenjem parova gdje smo dobili dvije grupe. Prvu su činili Belgija, Norveška, Holandija, Danska, Turska i Finska, dok su se u drugoj našli Austrija, Engleska, Italija, Švedska i Njemačka. Potom se pristupilo svecanoj ceremoniji otvaranja i defileu ekipa. Prisutne reprezentacije i posjetioce u ime SSDBiH pozdravili su predsjednik Svjetskog saveza dijaspore Bosne i Hercegovine Hasan Šehović koji je i otvorio prvenstvo te sekretar Anes Cerić. U ime domaćina prigodnim riječima obratili su se predsjednik Saveza bh. udruženja u Danskoj Edin Hajder i dogradonacelnik Hobra Per Husted, koji je na mješavini danskog i bosanskog jezika poželio dobrodošlicu Bosancima i Hercegovcima iz čitavog svijeta. Inače, ovo prvenstvo je bilo u znaku obilježavanja 20 godina od genocida u Srebrenici i prije samog takmičenja svi prisutni u dvorani su u skladu sa svojom konfesijom i na svoj način odali počast ubijenim Srebreničanima.
Potom su palicu preuzeli bh. hakeri i borba za svaku loptu je počela. Nakon grupne faze odigrani su susreti četvrtfinala gdje je Belgija uz veliki napor poslala Italiju u gledalište, Norveška i Švedska su morale izvoditi penale nakon kojih su Šveđani bili uspješniji, Austrija je sa lahkoćom savladala momke sa Bosfora, a iako to rezultat ne pokazuje, velika borba vođena je između Holandije i Engleske i ovdje se potvrdilo staro fudbalsko pravilo da tim koji promaši svoje šanse završi u gledalištu. Može se slobodno reći da je prikazan atomski fudabal i u polufinalu su se našli favoriti takmičenja. U prvom polufinalnom meču Holandija je taktički nadmudrila selekciju Belgije i ubjedljvo pobijedila rezultatom 4:0, potom je u jednoj tvrdoj utakmici tim Austrije bio bolji od Švedske, a po ocjenama prisutnih, finalisti su i zaslužili da se nađu u velikom finalu. U borbi za treće mjesto Šveđani nisu iznevjerili tradiciju i opet su “osvojili” svoje tradicionalno četvrto mjesto, naime Belgija je u jednoj tvdoj utakmici imala više sreće i osvojila bronzanu medalju.
Finale je proteklo u napetoj atmosferi jer obje reprezentacije su žarko željele titulu svjetskog prvaka bh. dijaspore. Požrtvovanost je bila izuzetna, borba za svaku loptu se odvijala na svakoj stopi terena i u takvoj utakmici u regularnom dijelu nije dobiven pobjednik. Meč je završen neriješeno, obje ekipe su dale po dva gola, a potom se pristupilo izvođenu penala i ovaj put “lutriju” je izvukao golman reprezentacije Austrije Miralem Rešidović koji je uspio odbraniti penal momcima iz Holandije i na taj način svom timu donijeti treču titulu šampiona bh. dijaspore. Iskrene čestitke finalistima i svim učesnicima, a posebno novim-starim šampionima, timu Austrije.
Uz prigodan kulturno-zabavni program u večernjim satima pobjednicima i najboljim učesnicima uručene su nagrade, pehari i medalje. Igrači i njihovi gosti su se dobro zabavili uz domaći muzički bend ”Zlatne strune”, a nakon toga svi zajedno su do jutarnjih sati noć proveli u diskoteci u Hobru. Na kraju, šta reći već u Danskoj je prikazan veoma kvalitetan fudbal i u Hobru, kako su istakli svi oficijelni govornici, pobijedila je naša domovina Bosna i Hercegovina. Tri dana se u ovom gradu klicalo našoj zemlji. Na sportskom polju, igrale su se izvanredne utakmice, posjetioci su uživali u majstorijama fudbalera iz bh. dijaspore. Za većinu ekipa nastupali su momci koji u prosjeku imaju 20 godina i o kojima će se, sigurni smo, još čuti. Mnogi od njih su na pragu najboljih i najjačih evropskih ekipa. Potom ovaj šampionat će ostati zapamaćen i po tome što je na njemu prvi put učestvovala reprezetacija Bosanca i Hercegovaca iz Finske, zatim da je na prvenstvu po prvi put u njegovoj historiji nastupila i jedna djevojka i to reprezentativka Bosne i Hercegovine 21-godišnja Nejra Šabić iz Danske. Za kraj šta reći nego doviđenja Hobro, vidimo se iduće godine u Turskoj! Naime, sportska komisija SSDBiH je prihvatila ponudu da idući šampionat bude u Turskoj.
Učesnici
Na prvenstvu u Danskoj učestvovale su reprezentacije Bosanca i Hercegovaca iz Švedske, Norveške, Danske, Engleske, Belgije, Holandije, Njemačke, Austrije, Italije, Turske i po prvi put Finske.
Rezultati
Četvrtfinale
Belgija – Italija 3:1
Norveška – Švedska 5:6 (penali)
Holandija – Engleska 4:1
Turska – Austrija 0:5
Polufinale
Belgija – Holandija 0:4
Švedska – Austrija 0:3
Za treće mjesto
Belgija – Švedska 2:0
Finale
Austrija – Holandija 2:2 (nakon penala 5:3 za Austriju).
Nagrade
Bosanskohercegovački savez u Danskoj obezbijedio je prelazni pehar koji će se svake godine uručivati pobjedniku i koji će krasiti prostorije Svjetskog saveza dijaspore Bosne i Hercegovine. Na peharu će biti ugravirana imena svih dosadašnjih šampiona. Osim toga, tri prvoplasirane ekipe dobile su po pehar, medalje i prigodne publikacije o Danskoj. Također, najbolji pojedinci nagrađeni su peharima i dresovima Edina Višće, Izeta Hajrovića, Zlatana Alomerovića, Harisa Vučkića, FC Hobro i dresom reprezentacije Turske.
Šampioni
Ipak, najbolji fudbal prikazala je šampionska selekcija Bosanaca i Hercegovaca iz Austrije. Igrali su hrabro i agresivno, a kako hrabre prati sreća, imali su je prilikom finalnog izvođenja penala. Bili su više nego sretni što su konačno nakon deset godina došli do titule šampiona. Za ovo prvenstvo doveli su najbolju selekciju koju su imali i rezultat nije izostao. Nagrade pobjednicima uručio je predsjednik SSDBiH Hasan Šehović. Austrija je igrala u sastavu: Miralem Rešidović, Albin Dafić, Edvin Hodžić, Alem Pašić, Mirsad Fazlić, Ibrahim Delić, Edin Hodžić, Nihad Porčić, Edvin Škrgić, Agon Fejzić, Renail Husić, Elmir Omeragić te Elvis Šibić i Nermin Hodžić.
Vicešampioni
Reprezentacija Holandije je na prošlom šampionatu bila treća, ove godine druga, a kako rekoše, iduće godine je red da budu prvi. Odlično su odigrali čitav turnir a najbolje kada je to to bilo najvažnije, u nokaut fazi takmičenja. Ekipa je mlada i uigrana, pa uz malo sportske sreće postoje šanse da se iduće godine nađu na najvišem postolju. Pehare i medalje vicešampionima uručio je sekretar SSDBiH Anes Cerić. Reprezentacija Holandije: Enis Okanović, Elmir Smajić, Adnan Alisić, Anes Bešlija, Almir Alisić, Haris Hasanović, Dženan Kerić, Jasmin Ramić, Esmin Voljevica te Edin Kerić i Nijaz Alijagić.
Treće mjesto
Bronzanu medalju na turniru prvi put osvojila je reprezentacija Belgije, odigrali su odlično i zasluženo u Brisel nose medalje i pehare. Nagrade našim Belgijancima uručio je Edin Hajder, predsjednik Saveza bh. udruženja u Danskoj i član GO SSDBiH. Tim Belgije: Emil Velić, Haris Durić, Meris Duraković, Muradif Durić, Marko Bojanović, Beldin Durić, Damir Mirvić, Almir Durić i Enes Čeliković.
Četvrto mjesto
Četvrto mjesto na turniru pripalo je selekciji Švedske, koja kao da se pretplatila na ovaj plasman jer je ovo šesti put da dođu “do vode”, ali nikako do medalje. Sastav Švedska: Dino Cerić, Kadir Hodžić, Sanel Džuzel, Dino Ratković, Adam Hodžić, Elvedin Osmanović, Haris Verem, Emir Varteš, Mensur Jugović i Muhamed Cerić.
Najbolji igrač
Najbolji igrač prvenstva je maestralni Kadir Hodžić iz reprezentacije Švedske, brilijantno je vodio svoj tim i svojim majstorijama oduševio sve prisutne. Prigodan pehar i dres slovenačkog reprezentativca i člana Glasgow Rangersa Harisa Vučkića uručio mu je član GO SSDBiH Namik Alimajstorović.
Najbolji strijelac
Najbolji strijelac prvenstva je odlični Edvin Škrgić iz reprezentacije Austrije koji je bio nezaustavljiv i jedan je od najzaslužnijih što je njegov tim osvojio titulu šampiona. Pehar i poklon dres našeg reprezentativca Izeta Hajrovića mladom Edvinu Škrgiću uručio je Zaim Pašić, član GO SSDBiH.
Najbolji golman
Najmanje primljenih golova i maestralen odbrane imao je golman reprezentacije Austrije Miralem Rešidović. Član Glavnog odbora bh. Saveza u Danskoj Emir Džedović uručio mu je prigodan pehar i golmanski dres i rukavice, dar Zlatana Alomerovića, golmana Borussije Dortmund.
Najtalentovaniji mladi igrač
Marko Bojanović, član trećeplasirane Belgije, dokazao je da će Belgija još dugo dominirati na ovim takmičenjima. Njemu je uz pehar pripao i poklon dres danskog prvoligaša Hobra, a sve mu je to uručio predsjednik SSDBiH Hasan Šehović.
Najmlađi igrač
Najmlađi igrač na takmičenju bio je 16-godišnji Dženan Kerić iz selekcije Holandije a poklon zastavicu SSDBiH predao mu je član GO Saveza bh. udruženja iz Danske Ismet Mujačić.
Najbolje sudije
Najviše vremena na terenu proveli su djelioci pravde Ermin Čatak i Alen Fifić koji su zahvaljujući ujednačenom kriteriju odlično obavili svoj zadatak. Inače, obojica sudija se nalaze na listi Danske fudbalske federacije. Njima je za njihov veliki trud uručeno priznanje-plaketa i dvije autobuske karte na relciji Danska-BiH dar agencije Papalina. Nagrade im je dodijelio Selvin Dudaković, član NO SSDBiH.
Nagrada za prvu djevojku učesnicu
Nejra Šabić, 21-godišnja reprezentativka Bosne i Hercegovine, prva je djevojka koja je na prvenstvu u futsalu odmjerila snage sa momcima i na taj način ušla je u historiju ovog takmičenja. Njen talenat, nažalost, nije pomogao domaćinima da prođu grupnu fazu, ali je ipak ostalo zapisano da je plavokosa Bosanka na ovom šampionatu postigla i svoj prvi pogodak. Nju je sportska komisija nagradila dresom koji je donirao bh. reprezentativac Edin Višća. S obzirom da zbog drugih obaveza nije bila na proglašenju pobjednika, legenda svih dosadašnjih prvenstava Muradif Durić Tarzo njen poklon uručio je treneru danske ekipe Ademu Fifiću.
Nagrada za voditelja-spikera turnira
Gospodin Muhamed Mujakić od trećeg prvenstva, koje je održano u Belgiji, redovno sa pozicije zapisničkog stola svojim prijatnim glasom najavljuje utakmice. Za dosadašnjih 10 prvenstava, ali i za odlično ”komandovanje” zapisničkim stolom na ovom šampionatu nagrađen je dresom turske reprezentacije, koji je za ovaj šampionat donirala Turska fudbalska federacija. Poklon našem Muhamedu uručio je sekretar SSDBiH Anes Cerić.
Engleska
Muhamed Hukanović, Demir Kurtović Amir Pajić, Budo Saldumović, Baja Paratušić, Adis Balić, Šemso Kalabić, Jasmin Odobašić te Anes Cerić, Mujo Kurtović i Zaim Pašić
Italija
Maid Jusupović, Mithat Dubravac, Alen Mujagić, Adin Mehmedović, Aldin Krainić, Ermin Mujić, Sabahudin Halilović, Dželil Kruško, Mevludin Halilović, Marinko Širić, i Vahid Mujagić
Finska
Aziz Benzić, Adnan Harzić, Edo Puriković, Senad Hamzić, Damir Mehmedagić, Elmedin Čuskić, Senad Kartal, Edis Sivac i Senad Čuskić
Danska
Amel Hajrić, Nejra i Zijad Šabić, Almir Nuhić, Sead Smajić, Semir Čankusić, Vahid Kasumović, Ševko Kaminić, Enes Bratović, Šekib Halilović, te Adem Fifić i Adnan Čatović
Norveška
Mehmed Omerinović, Sinan Maksumić, Asim Palić, Armin Gasal, Ajdin Delalović, Faris Ibrulj, Anel Valjevčić, Admir Zec, Omer Džuhera, Nedim Brbović
Njemačka
Felix Junghan, Din Imočanin, Sani Velagić, Denis Hasanović, Admir Vrabac, Mirza Djulić, Leni Krasniqi, Gent Drenica i Ismet Hasanović
Turska
Salmedin Ibrić,Kemal Muharemović, Vedad Halilović, Harun Redžić, Muhbija Oručević, Enis Cikotić, Alen Lepan, Mustafa Oručević, Naim Gjokaj
Tekst i foto
Namik Alimajstorović
Posted by Zenicablog on 9. Juni 2015
Kontakt sa portalom Zenicablog možete ostvariti:
email: [email protected]
Viber poruke: +387 60 355 8888
Facebook Inbox: https://www.facebook.com/Zenicablog/
Twitter: https://twitter.com/Zenicablog2010