Zenica

AMZ: reagovanje na izvještaje o zagađenju

Primaj prvi vijesti na viber - besplatno - PRIJAVI SE NA OVOM LINKU
Podijeli ovu vijest:

AMZ: reagovanje na izvještaje o zagađenju- U ime kompanije ArcelorMittal Zenica, želimo da odgovorimo na nedavne izjave koje su izrečene u BHT Dnevniku 2, dana 06.12.2015, a u svezi sa problemom zagađenja u Zenici. Ovo je veoma ozbiljna tema, te je važno da su građani korektno obaviješteni o pravim činjenicama u vezi sa ovom situacijom, a koje nisu obojene ličnim agendama pojedinaca. Pozdravljamo otvoren i transparentan dijalog, a uvjereni sam da bi i građani više voljeli da čuju informacije sa obje strane. Nažalost, pošto to nismo imali priliku učiniti u spomenutom programu, oglašavamo se na ovaj način.

Prvo, rečeno je da mi poslujemo „nelegalno“ bez potrebnih dozvola. To nije tačno. Kompanija ArcelorMittal Zenica je pravovremeno podnijela kompletnu dokumentaciju potrebnu za dobijanje svih dozvola. Pitanje nekih dozvola je odloženo, ali ne krivicom kompanije ArcelorMittal Zenica. U takvim slučajevima, zakon nam dozvoljava da nastavimo sa poslovanjem dok čekamo da nam Ministarstvo izda dozvole.

Što se tiče nivoa sumpor dioksida u Zenici, spomenute izjave navode na pogrešne zaključke jer nisu spomenuti mnogi ključni faktori koji doprinose SO2 zagađenju na lokalnom nivou. Emisije iz naše proizvodnje čelika imaju relativno niske vrijednosti SO2. Mnogo bitniji su stari kotlovi koji se i dalje koriste za gradsko grijanje. Pozivali smo vlasti da naprave alternativni plan za zamjenu ovog starog sistema – to bi moglo da dovede do značajnog smanjenja nivoa sumpor dioksida. Trenutačno, gradu je potrebno da kompanija ArcelorMittal Zenica nastavi sa snabdijevanjem toplotnom energijom. Mi činimo sve što je u našoj moći kako bismo umanjili emisije SO2: trenutačno radi samo jedan kotao te smo u mogućnosti smanjiti našu redovnu potrošnju uglja na jednu trećinu od uobičajenih količina. U stvari smo u toku zime zaustavili rad našeg 25 mega-vatnog turbo generatora, kako bismo smanjili proizvodnju pare za vlastite potrebe, što je dodatno doprinijelo smanjenju emisija SO2 iz našeg pogona.
Također, zbog svoje visine, naši dimnjaci ne mogu imati značajan utjecaj na zagađenje u gradu i okolini tokom zimskog perioda kada ima malo strujanja zraka ili ga uopće nema.

Mi se nikako ne možemo smatrati jedinim izvorom SO2 zagađenja – do njega dovode i ložišta u domaćinstvima, automobili i drugi izvori koji nemaju veze sa kompanijom ArcelorMittal Zenica.

Mnogi drugi gradovi u BiH trenutačno imaju probleme sa zagađenjem koje je veće od uobičajenog zbog vremenskih uvjeta i geografskog položaja jer su smješteni u kotlinama, kao što je to slučaj sa Zenicom.

Također moramo podsjetiti da se čelik u Zenici proizvodi više od 120 godina. Prije nego što je kompanija ArcelorMittal došla ovdje 2004. godine, decenijama gotovo da nije bilo investicija u oblasti zaštite okoliša. Mi planiramo da dostignemo ne samo važeće okolišne norme u BiH, već i relevantne standarde Evropske unije i napredovali smo u primjeni tog plana. Do sada je direktno uloženo 90 miliona KM u program zaštite okoliša, a sljedeći projekti su već u toku.

Ovo su neke od činjenica. Nadamo se da one objašnjavaju okolišnu situaciju i ono što se može uraditi po tom pitanju.“

ArcelorMittal Zenica



Strogo je zabranjeno preuzimanje sadržaja, vijesti, videa ili fotografija bez navođenja izvora i bez dozvole. Vlasnik materijala su Agencija za promociju PRmedia s.d. i portal Zenicablog, osim ako nije navedeno drukčije.

Kontakt sa portalom Zenicablog možete ostvariti:
email: [email protected]
Viber poruke: +387 60 355 8888
Facebook Inbox: https://www.facebook.com/Zenicablog/
Twitter: https://twitter.com/Zenicablog2010

PARTNERI ZENICABLOGA:

Zadnje objavljeno