Antikorupcijska mreža u BiH – ACCOUNT i UG Justicia: saopštenje za medije – Predstavljena Analiza zakonodavnog okvira u oblasti zapošljavanja u Kantonu 10 i Rezultati monitoringa korupcije u sektoru zapošljavanja
Helsinški odbor za ljudska prava je analizirao zakonodavni okvir u sedam kantona u BiH (BPK, TK, ZDK, USK, Posavki kanton), a rezultati za Kanton 10 između ostalog pokazuju da Uredba o uvjetima, načinu i programu polaganja ispita općeg znanja i stručnog ispita za kandidate za državnu službu u Hercegbosanskoj županiji sadrži potencijalno koruptivne odredbe, budući da
- rukovodilac može izabrati bilo kog kandidata sa liste, bez obzira na broj bodova
- rukovodilac ima diskreciono pravo da osniva ad hoc komisiju i bira njene članove
“Uredba omogućuje zapošljavanje podobnih kandidata, jer rukovodilac ima diskreciono pravo da izabere bilo kog kandidata sa liste koji je ispunio kriterijume, bez obzira na rang na listi. Također, rukovodilac ima pravo da osniva ad hoc komisije i bira njene članove, čime je može staviti u svoju službu. Nužno je da se proces zapošljavanja u državnu službu učini trasnparentijim, da se diskreciona ovlaštenja rukovodioca organa uprave ukinu čime bi se prevenirala korupcija”- izjavila je Mirjana Ćuskić iz Helsinškog odbora za ljudska prava.
Rezultati monitoringa korupcije u sektoru zapošljavanja pokazuju da
- 56% javnih ustanova i preduzeća ne objavljuje javni oglas za zapošljavanje
- 46% ima pravo korišćenja diskrecionih ovlaštenja pri zapošljavanju.
“Ovom procentu od 46% treba dodati i podatak da je 36% institucija odgovorilo da njihovi organi nemaju pravo koristiti diskreciona ovlaštenja, ali je iz akta po kom zapošljavaju vidljivo da ih koriste. Želim istaći i da se 186 javnih ustanova, institucija i preduzeća sa područja Kantona 10, TK i HNK, oglušilo o Zakon o slobodnom pristupu informacijama, odnosno kriju podatke o broju zaposlenih i konkursnim procedurama” – kazala je Zulka Baljak iz CGS-a.
Istraživanja su realizovana u okviru projekta Antikorupcijska mreža u BiH – ACCOUNT.
UG Justicia, lider ACCOUNT Monitoring tima, predstavio je danas u Tuzli rezultate monitoringa korupcije u sektoru javnih nabavki:
- za prvih 5 mjeseci 2018.g. podnijeto 200 žalbi na provođenje javnih nabavki
- 70% odluka Ureda za razmatranje žalbi u korist žalitelja/ponuđača
- ugovorni organi 137 puta prekršili Zakon o javnim nabavkama BiH
- 47% žalbenih odluka podrazumjeva isplatu novčane naknade
“ URŽ je donio 137 odluka u korist ponuđača, što znači da su njihove žalbe bile osnovane, odnosno utvrđeno je kršenje Zakona o javnim nabavkama BiH. Ako imamo podatak da su ugovorni organi samo za pet mjeseci prekršili zakon 137 puta, onda svjedočimo svakodnevnom neodgovornom i nesavjesnom provođenju javnih nabavki od strane javnih institucija, ustanova, preduzeća i organa uprave. Ugovorni organi su dužni isplatiti 67.733 KM žaliteljima/ponuđačima na ime advokatskih usluga. To je budžetski novac, novac građana BiH. Cijenu grešaka ugovornih organa, cijenu kršenja Zakona o javnim nabavkama plaćaju građani”, ocjenjuje Damir Šabanić iz UG Justicia, lidera ACCOUNT monitoring tima.
Rezultati monitoringa pokazuju da se najveći broj žalbi odnosi na izbor najpovoljnijeg ponuđača i sadržaj tenderske dokumentacije; URŽ u Sarajevu je vodio 48 žalbenih postupaka, URŽ u Mostaru 111, URŽ u Banja Luci 36; najveći broj žalbi podnijet je na postupke javnih nabavki koje provode Elektroprivreda BiH (19) i Elektroprivreda RS (13), ali Zakon su kršila ministarstva, javne ustanove, institucije i preduzeća na svim nivoima vlasti.
Istraživanje je realizovano u okviru projekta Antikorupcijska mreža u BiH – ACCOUNT, a provelo ga je UG Justicia u partnerstvu sa članicama ACCOUNT Monitoring tima: CROA, CZM Kvart, ALDI i KAM.
Antikorupcijska mreža – ACCOUNT već 4 godine intenzivno radi na izmjenama i dopunama Zakona o javnim nabavkama, te je kroz prijedloge amandana predlagala transparentnije provođenje nabavki u BiH kao i uklanjanje odredbi koje omogućavaju koruptivno djelovanje.
Kontakt sa portalom Zenicablog možete ostvariti:
email: [email protected]
Viber poruke: +387 60 355 8888
Facebook Inbox: https://www.facebook.com/Zenicablog/
Twitter: https://twitter.com/Zenicablog2010