U zemljama srednje i istočne Europe, najviše novca za štednju bankama izdvajaju Austrijanci, a na začelju se nalaze građani Srbije.
Prosječni depoziti Austrijanaca mjesečno iznose 201 euro, a građana Srbije 35 eura, pokazalo je istraživanje agencije IMAS za potrebe austrijske Erste grupe.
Na drugom mjestu su Slovaci s prosječnim iznosom štednje od 94 eura, Česi sa 76 eura, Hrvati koji mjesečno prosječno uštede oko 60 eura, a slede Mađari (47 eura) i Rumuni (41 eura) i Srbi (35 eura).
Prosječni ušteđeni iznosi povećali su se u odnosu na prošlu godinu u svim zemljama, osim u Slovačkoj i Mađarskoj, a i ovog puta prednjače Austrijanci s 13 eura većim prosecnim iznosom štednje.
Velika većina građana, njih 90 odsto, kao glavni motiv štednje navodi potrebu stvaranja finansijskog zaleđa u slucaju iznenadnih situacija, a potom i potrebe manje ili veće kupovine, odnosno renoviranja (29 odsto), i stvaranje zaliha za “stare dane” (24 odsto).
Najveći broj ljudi odlučuje se na klasičnu štednju (41 odsto), a potom slede životna osiguranja, stambene štedionice, investicijski fondovi i dobrovoljno penziono osiguranje.
Muškarci su skloniji klasičnoj štednji od žena, dok se žene češce od muškaraca odlučuju za stambenu štednju i životna osiguranja. Takođe, istraživanje pokazuje da se kontinuirano smanjuje postotak građana koji ušteđeni novac drži u kuci. Ove godine taj udio iznosi 17odsto, za razliku od 25 odsto prošle, i 21odsto 2013. godine.
Na pitanje da li su dovoljno upućeni u finansijske teme i bankarske proizvode, čak 32 odsto žena odgovorilo je da nije zadovoljno nivoom svog znanja, dok su muškarci bili nešto manje kriticni pa je njih 20 odsto reklo da nema dovoljno znanja o tim temama.
Ispitanici smatraju da su za finansijsku pismenost podjednako odgovorne škole (26 odsto), vlada i javne institucije (23 odsto), porodica (21odsto) i banke (19 odsto). Žene ipak smatraju da je najveća odgovornost na porodici (25 odsto), dok muškarci kao najodgovornije vide vladu i javne institucije (28odsto).
b92.net
Kontakt sa portalom Zenicablog možete ostvariti:
email: [email protected]
Viber poruke: +387 60 355 8888
Facebook Inbox: https://www.facebook.com/Zenicablog/
Twitter: https://twitter.com/Zenicablog2010