Od prošle godine, kada je Kosovo recipročno uvelo vize građanima Bosne i Hercegovine, procjena je da bh. privreda gubi milion eura svakog mjeseca.
Koliko vizni režim šteti robnoj razmjeni dvije strane provjerio je Al Jazeerin reporter Stefan Goranović i posjetio jednu sarajevsku firmu u kojoj izrađuju ljekovite preparate, kozmetiku i suplemente.
Kažu da veliki dio proizvodnje izvezu. Jedno od važnih tržišta im je Kosovo, ali od prošle godine, odlazak tamo im je gotovo onemogućen. Vize za Kosovo bh. građanima izdaju u Tirani po veoma komplikovanoj proceduri.
“Nama već dvije-tri godine stagnira izvoz. Postigli smo jedan nivo i stali i mislimo da je upravo to razlog, taj vizni režim između BiH i Kosova. Zato što nam je otežana komunikacija. Onemogućen nam je naš odlazak na Kosovo ili dolazak našeg poslovnog partnera u BiH”, ukazuje Aida Zubčević, poduzetnica iz Sarajeva.
Da je uz administrativne prepreke problem i vizni režim, kažu i u Vanjskotrgovinskoj komori BiH.
“I dalje Kosovo ostaje vrlo značajno sa aspekta trgovinskog suficita i sa aspekta strukture proizvoda koji se izvoze na Kosovo, jer tradicionalan izvoz iz BiH su proizvodi manjeg stepena obrade, dok na Kosovu to nije slučaj”, napominje Amir Hujić iz Agencije za promociju izvoza Komore BiH.
Prema podacima kosovske Agencije za statistiku, u junu 2014. roba iz BiH činila je 3,3 posto ukupnog kosovskog uvoza. Godinu dana kasnije, značajan pad – 2,7 postotaka.
U istom periodu Srbija je, naprimjer, povećala udio u uvozu robe sa 13,3 na 13,6 posto.
Darko Soković iz Fondacije Dokukino, koja je istraživala privrednu saradnju BiH i Kosova, kaže da bi robna razmjena porasla za 20 posto već u prvoj godini nakon ukidanja viza.
“Privrednici kažu da ako se ovaj režim ne promijeni u naredna tri mjeseca do šest mjeseci, oni su spremni da proizvode zamijene proizvodima iz Srbije i drugih zemalja iz okruženja, jer su uvozne procedure toliko komplikovane da im se ne isplati da te proizvode drže na policama”, objašnjava Soković.
I dok traje normalizacija odnosa Beograda i Prištine, zbog protivljenja političara iz Republike Srpske, BiH ne priznaje ni Kosovo ni kosovske pasoše.
Godinama svaku vizu za BiH kosovskim građanima mora da odobri ministar inostranih poslova u Sarajevu. Viza se ne stavlja u pasoš, već na poseban papir.
“Komplikovan vizni režim nije problem jedino privredi, nego i mnogim građanima Kosova i BiH. Kako je Priština uvela vize BiH kao recipročnu meru, na potezu su bosanskohercegovačke vlasti. Međutim, niko sa sigurnošću ne može da kaže da li će i kada vlasti BiH pristupiti rešenju ovog problema”, javlja Al Jazeerin Stefan Goranović.
Al-Jazeera Balkans
Kontakt sa portalom Zenicablog možete ostvariti:
email: [email protected]
Viber poruke: +387 60 355 8888
Facebook Inbox: https://www.facebook.com/Zenicablog/
Twitter: https://twitter.com/Zenicablog2010