Disney On Demand – Onaj ko je bio dijete osamdesetih ili devedesetih, sigurno se sjeća osjećanja neizmjerne sreće kad bi se u kući pojavila nova VHS kaseta sa Disneyevim crtićem. Svako je imao svog omiljenog junaka ili junakinju, ali gotovo da nije bilo crtića koji nije unosio ushićenje u dječija srca. A tek kad bi se crtani film nenadano pojavio na televiziji – to je tek bila sreća! Bez obzira na to što se možda na malom ekranu u pozadini odvijala važna politička rasprava, dječji svijet ostajao je neokaljan, a crtani filmovi pozivali su u avanturu koja je, za razliku od svijeta odraslih, nudila istinski važne stvari – radost, ljubav, iskrenost.
Da bismo vas podstakli da se vratite svojim dječijim junacima i sjetite se tog posebnog osjećanja, predlažemo da pogledate pet starih, ali jednako dobrih crtića, a dobra vijest je da se svi trenutno prikazuju na Pickbox-u. A ako niste znali, usput otkrijte nekoliko zanimljivih informacija o omiljenim likovima koje prije 20 godina niko nije mogao da vam otkrije.
Pocahontas i sva njena braća i sestre
Pocahontas je možda jedna od najdražih i najdivnijih Disneyevih junakinja, i to baš zato što nije klasična princeza, nego djevojka koja izrazito cijeni slobodu i prirodu. Iako svi znaju da je Pocahontas inspirisana stvarnim likom, historijski dokazi kažu da je njeno pravo ime bilo Matoaka, a da je Pocahontas samo nadimak koji znači „nevaljala“ ili „razmaženo dijete“. Iako u crtiću nemamo osjećaj za to jer je njen tata tretira kao da mu je jedino dijete, Pocahontas je u stvarnosti zapravo imala 26 braće i sestara. Možda je i dalje bila najposebnije dijete u porodici, ali to ipak ne možemo da znamo.
Ljepotica i zvijer ili kako je nastao izgled Zvijeri
Ljepotica i zvijer je prvi animirani film koji je nominovan za Oskara. Iako animatori nisu razbijali glave kako da osmisle izgled princeze, nije im bilo lako da dođu na ideju kako bi u filmu trebalo da izgleda Zvijer. Tako se animator Glen Keane dosjetio da bi ovaj lik trebalo da bude baziran na nečemu što je stvarno, pa je iskoristio facijalne karakteristike gorile, bivola, a od lava je pozajmio izgled grive. Ono što je još zanimljivo kod ovog Disney klasika je i to da je Belle najstarija Disney princeza. Dok su ostale princeze tinejdžerke, Belle ima preko 20 godina.
Priča o igračkama – o izmišljenim i stvarnim igračkama
U ovom crtiću nema prinčeva i princeza, ali zato će vam srce osvojiti jedan kauboj i veoma živahne igračke koje nisu samo rekviziti u rukama djece, nego bića sa svojom voljom i željama.
Tokom produkcije, režiser i scenaristi su provodili dosta vremena u prodavnicama igračaka gdje su proučavali igračke i donosili ih u kancelariju. Ideja je bila da izmiješaju postojeće igračke sa onima koje su izmislili. Rezultat je, naravno, poznat svima.
Maza i Lunja – film koji je nastajao 20 godina
Otkad se prije više od 60 godina pojavio na televizijskim ekranima, crtić Maza i Lunja postao je jedan od omiljenih animiranih ostvarenja Disneyevog svijeta, ali i jedna od najvećih romansi u historiji televizije. Ideja da se snimi ovaj film nastala je 1937. kod animatora Joe Granta koji je prema svome psu osmislio lik Maze. Pošto se Walt Disneyu nije toliko dopala priča koju je Grant osmislio uz crtež, gdje se pas prilagođava životu u domu u koji je upravo stigla mala beba, snimanje filma je odloženo do daljnjeg. Film je snimljen tek 1955, gotovo 20 godina nakon što je nastao prvi crtež Maze.
Kako je Zvonar Bogorodičine crkve postao najmračniji crtani film
Ovaj crtić je možda jedan od najmračnijih Disneyevih animiranih ostvarenja, ali uprkos ne baš tako veseloj temi, osvojio je srca mnogih. S obzirom na to da je film snimljen prema knjizi francuskog književnika Victor Hugo-a, scenaristi i producenti su morali da prave razne izuzetke da bi ublažili tragičan život Kvazimoda. S obzirom na to da je riječ o animiranom filmu, iako se radnja događa u crkvi, kreatori Zvonara Bogorodičine crkve morali su da umanje religijski značaj.
Gledajte na Pickboxu, i na Pickboxu u sklopu Telemacha-a.
Kontakt sa portalom Zenicablog možete ostvariti:
email: [email protected]
Viber poruke: +387 60 355 8888
Facebook Inbox: https://www.facebook.com/Zenicablog/
Twitter: https://twitter.com/Zenicablog2010