Zeničanin Sejfuddin Dizdarević više od dvije decenije živi i radi u Njemačkoj. U slobodno vrijeme istražuje i propituje osobenosti drugih nacija i etničkih grupa, a autor je i zanimljivog istraživanja o nama nepoznatim Pomacima, bugarskim muslimanima, o čemu smo nedavno pisali u našem listu. Sejfuddin, koji živi u Dizeldorfu (Duesseldorf) je podijelio sa nama svoja iskustva ovogodišnjeg Ramazana u državi u kojoj je iftar dolazio sa više od sata kašnjenja u odnosu na naše krajeve.
– Prednosti Ramazana van Bosne u jednoj zemlji kao što je Njemačka leže u mogućnosti obilaska muslimana drugih nacionalnih pripadnosti i saznavati običaje koje te zajednice njeguju uz Ramazan. Uz to muslimani sve više postaju dio njemačkog društva i to se ogledava u preuzimanju odgovornosti ka popravljanju stanja nastalog iznimnim situacijama. Ovdje mislim na ogroman napor koje turski, marokanski, pa i balkanski džemati ulažu u omogućavanju muslimanskim izbjeglicama koji su utočište našli u Njemačkoj da kroz zajedničke iftare u džamijama osjete komad domovine iz koje su izbjegli, kaže na Sejfuddin.
Pojedini džemati za svaki iftar kuhaju hranu i za do 200 izbjeglica koje potom učestvuju u zajedničkom večernjem objedu. Način finansiranja ovih iftara se razlikuje od zajednice do zajednice, tako kod Arapa se uglavnom nađu imućniji koji sami iz svog džepa izdvoje i do 10.000 eura da bi se svaki dan muslimani iftarili u jednoj od džamija, dok Turci praktikuju raspodjelu troškova na više džematlija, odrede se fiksni troškovi za jedan zajednički iftar, u džamiji se okače liste i onda svako preuzme na sebe troškove jednog iftara, otprilike do 500 eura, pri čemu više ljudi dijeli osiguranje sredstava za jedan iftar.
Ž4= Romsko jedinstvo
– Romi sa Balkana imaju skroz drugu tradiciju, kod njih svaka porodica prije ramazana dadne 300 eura i onda se od tih para svaki dan u džamiji sprema iftar na kome bude i do stotinjak ljudi. Bujruma ima i za one koji nisu ništa dali – a i za putnika namjernika. Svako ko se nađe za iftar dobije i nešto da jede. Oni od tih para plate i dolazak jednog kuhara iz Makedonije koji se brine za spremanje hrane. U džamijama osmanske zaostavštine (bosanskim, sandžačkim, romskim, Turskim) se praktikuje učenje mukabele. Kod Arapa se učenje džuza (tridesetine Kur’ana) uči na teravijama tako da i jedni i drugi za ramazan prouče čitav Kur’an, završava
Sejfuddin.
U Dizeldorfu se nalazi spomen ploča ubijenim 200 Sintima (zapadnoevropski naziv za Rome) za koje se na tom mjestu nalazio konc-logor, kojeg su sagradili nacisti. Sedamdeset godina kasnije i 100 metara dalje danas se nalazi lijepa džamija muslimana Roma iz bivše Jugoslavije. Većina njih je ih Makedonije, ali ih ima i iz Srbije i sa Kosova, koji su sa oko 400 hiljada eura isfinansirali gradnju džamije.
Kontakt sa portalom Zenicablog možete ostvariti:
email: [email protected]
Viber poruke: +387 60 355 8888
Facebook Inbox: https://www.facebook.com/Zenicablog/
Twitter: https://twitter.com/Zenicablog2010