Biznis

Domaći med u BiH preskup za inostrano tržište

Primaj prvi vijesti na viber - besplatno - PRIJAVI SE NA OVOM LINKU
Podijeli ovu vijest:

Da med iz Bosne i Hercegovine teško pronalazi kupce na stranom tržištu zbog, kako tvrde domaći pčelari, lažnog proizvoda koji je dosta jeftiniji, govori i podatak da je izvoz lani išao puževim koracima.

Prema podacima Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) Bosne i Hercegovine, od januara do kraja novembra prošle godine domaći pčelari su izvezli med vrijedan 263.061 KM, što je čak 15 puta manje u odnosu na uvezene količine, koje su dostigle 3,9 miliona KM, piše Glas Srpske.

Vodeća izvozna tržišta bila su Saudijska Arabija, zatim Jordan, Ujedinjeni Arapski Emirati i Kuvajt. Nešto manje količine su otišle na tržište Velike Britanije, Njemačke i Austrije, kao i u zemlje regiona, dok je najviše uvezeno iz Hrvatske, Turske, Srbije, Bugarske i Mađarske.

Ovakvi poražavajući bilansi sve snažnije udaraju na egzistenciju pčelara u BiH, naročito u sezonama poput prošle, kada je suša desetkovala proizvodnju.

Predsjednik Saveza udruženja pčelara RS-a Damir Barašin ističe da domaći pčelari uglavnom izvoze mala, luksuzna pakovanja meda.

– Glavno tržište su nam zemlje Bliskog istoka, a razlog našeg tankog plasmana je cijena, koja je u Evropi izuzetno niska zbog velikih količina patvorenog meda, kojeg najviše ima u Velikoj Britaniji i Njemačkoj – kazao je Barašin.

On je dodao da se pošten i savjestan pčelar teško može nositi sa cijenama patvorenog meda.

Ističe i da su kontrole kvaliteta meda izuzetno slabe.

Prema njegovim riječima, kilogram domaćeg meda košta otprilike 25 KM.

Klimatske promjene, koje su iz godine u godinu sve ekstremnije, priča pčelar Svetislav Nikolić iz Banje Luke, uveliko određuju godišnji prinos meda.

– Sa košnicama koje posjedujem lako mogu da osiguram plasman na domaćem tržištu. Naše područje je u deficitu s medom, odnosno imamo manju ponudu u odnosu na potražnju, zato se kod nas i pojavljuje razni med. Ko je uspio da izgradi svoj imidž i na tržištu se pokaže da ima dobar med, lako proda svoje proizvode – kazao je Nikolić koji se pčelarstvom bavi 44 godine.

Damir Barašin kaže da se pčelari nadaju da se prošla godina neće ponoviti.

– Nadu nam daje i ovaj snijeg koji je pao, jer sve mora doći u svoje vrijeme. Ima jedna pčelarska izreka koja kaže: “Koliko leda, toliko meda”, zbog čega su naša očekivanja optimistična – dodao je.



Strogo je zabranjeno preuzimanje sadržaja, vijesti, videa ili fotografija bez navođenja izvora i bez dozvole. Vlasnik materijala su Agencija za promociju PRmedia s.d. i portal Zenicablog, osim ako nije navedeno drukčije.

Kontakt sa portalom Zenicablog možete ostvariti:
email: [email protected]
Viber poruke: +387 60 355 8888
Facebook Inbox: https://www.facebook.com/Zenicablog/
Twitter: https://twitter.com/Zenicablog2010

PARTNERI ZENICABLOGA:

Zadnje objavljeno