Info

FHMZBiH – Osjetan pad temperature od 3. do 15. oktobra

Primaj prvi vijesti na viber - besplatno - PRIJAVI SE NA OVOM LINKU
Podijeli ovu vijest:
FHMZBiH – Osjetan pad temperature od 3. do 15. oktobra – Sunčano vrijeme uz umjerenu oblačnost zadržat će se do četvrtka, 3. oktobra, od kada se prognozira pogoršanje u vidu obilnijih padavina, posebno na zapadu i jugozapadu Bosne.

U periodu od 4. do 15. oktobra očekuju se stabilne vremenske prilke, uz vrlo malu mogućnost za padavine pred kraj prognoznog perioda.

Do četvrtka, 3. oktobra, jutarnje temperature u Bosni kretat će se od 10 do 15, dok na zapadu i sjeveru Bosne kao i na prostoru Hercegovine minimalne temperature se prognoziraju od 14 do 19, a najviša dnevna na cijelom prostoru Bosne i Hercegovine od 23 do 28 °C.

Osjetan pad temperatura očekuju se od 3. do 15. oktobra, sa minimalnim vrijednostima u Bosni od 2 do 7, na jugu do 13, uz maksimalne temperature zraka u Bosni od 13 do 18, a u Hercegovini do 23 °C, saopćeno je iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda BiH.

Septembar 2019. godine obilježile su iznadprosječne temperature zraka u poređenju sa klimatološkom normalom 1961.-1990, sa odstupanjima od 0,5°C do 1,5°C.

Prema raspodjeli percentila, septembar 2019. svrstava se u kategoriju “toplog” mjeseca na svim stanicama u FBiH, izuzev Ivan-sedla gdje su temperaturne prilike bile u kategoriji “normalnih”. S druge strane, zbog prostorno i količinski neujednačenih padavina, prema raspodjeli percentila padavinske prilike svrstavaju su u kategorije od “vrlo kišnog” na zapadu BiH, do “sušnog” u centralnim dijelovima.

U pogledu temperatura, septembar je bio topliji od višegodišnjeg prosjeka 1961.-1990. Srednja temperatura zraka kretala se od 14°C na Ivan-sedlu do 22°C u Mostaru, dok je na Bjelašnici srednja mjesečna temperatura iznosila 7,8°C. Prosječne mjesečne anomalije temperatura zraka kretale su se od 0,7°C u Bugojnu do 1,5°C u Gradačcu.

Tokom većeg dijela mjeseca zabilježena su pozitivna odstupanja, a najveće bilježimo tokom druge dekade septembra kada su temperature bile do 2°C iznad prosječnih u odnosu na period 1961.-1990. Na većini meteoroloških stanica negativno odstupanje zabilježeno je od 3. do 4. septembra i u periodu od 18. do 22. septembra 2019. godine.

Apsolutni  temperaturni maksimumi kretali su se od 15,8°C na Bjelašnici do 35,7 °C u Mostaru. Apsolutni temperaturni minimumi su se nalazili u rasponu od -3,3°C na Bjelašnici do 10,7°C u  Mostaru. Broj vrelih dana (Tmax≥30 °C) je bio iznad prosjeka na svim stanicama, a najviše vrelih dana (devet) zabilježeno je u Mostaru.



Strogo je zabranjeno preuzimanje sadržaja, vijesti, videa ili fotografija bez navođenja izvora i bez dozvole. Vlasnik materijala su Agencija za promociju PRmedia s.d. i portal Zenicablog, osim ako nije navedeno drukčije.

Kontakt sa portalom Zenicablog možete ostvariti:
email: [email protected]
Viber poruke: +387 60 355 8888
Facebook Inbox: https://www.facebook.com/Zenicablog/
Twitter: https://twitter.com/Zenicablog2010

PARTNERI ZENICABLOGA:

Zadnje objavljeno