Kultura

FOTO: Batonove priče u Gazi Husrev-begovoj biblioteci u Sarajevu

Primaj prvi vijesti na viber - besplatno - PRIJAVI SE NA OVOM LINKU
Podijeli ovu vijest:

FOTO: Batonove priče u Gazi Husrev-begovoj biblioteci u Sarajevu – Zasigurno će zažaliti ljubitelji knjige koji su mogli, a nisu prisustvovali promociji knjige „Batonove priče“ čiji je autor književnik i novinar Said Šteta. Organizator promocije Oro Ibrišimović, inače predstavnik „Legološkog udruženja u BiH“ čiji je osnivač njegov otac, istaknuti književnik, rahmetli Nedžad Ibrišimović, još od jula mjeseca radi je na pripremi i ugovaranju ove promocije.

„Dijete iz Gorice“, kako neizostavno sebe  predstavlja po svom rodnom selu u pitomoj Hercrgovini, Said Šteta je i ovu promociju učinio posebnom. Puno je duše i emocija bilo posloženo u velikoj Sali Gazi Husrev-begove biblioteke, 23. decembra 2017.godine, gdje je zajedno sa svojim promotorima i djevokama i djevojčicama, inače djeci teških ratnih vojnih invalida, junaka njegovih priča, na najiskreniji način knjigu prestavio publici.

Knjiga „Batonove priče“, o kojoj je sa sociološkog, antropološkog, ali i duboko religioznog aspekta, govorio uvaženi profesor, miljenik sarajevske publike, profesor Mustafa Spahić-Mujki, označena je kao svjedočenje, kao iskreno kazivanje, a ne samo priča.  Zatim je o knjizi govorio mr.sci. Fatmir Alispahić, publicista, koji je i na koricama knjige ostavio svoj pečat.

Po umijeću pisanja reportaže u koju je, kako je kazao, autor ugradio pjesničku dušu, Fatmir Alispahić je  autora povezao sa, „kraljem reportaže“ književnikom i novinarom, rahmetli Isnamom Taljićem. Za knjigu „Batonove priče“ preporučio je da bude obavezna lektira bošnjačkoj djeci, gjde je na emotivno nabijen, potpuno iskren način autor svjedoči o junacima naše prošlosti, bez i jedne trunke mržnje spram drugog i drugačijeg. Sve u cilju kako ne bi zaboravljali, jer zaborav znači neki novi genocid.

Urednik knjige mr.sci Amir Ismić, inače jedan od junaka iste, pričao je o detaljima nastajanja priča i izmamio suze kod publike. Na kraju obratio se i sam autor, tvrdeći da je knjiga istina, i nije kako su to neki predrasudom opterećeni, gledanje preko nišana, nego ispisana sudbina junaka koji su nakon teškog ranjavanja ostali ljudi, uključeni u razvoj društva, podizanju zdrave porodice i međusobnom uvažavanju bez nakaradnog gledanja u prošlost.

Autor je naglasio da je to simbolika Batona, Ilirskog junaka koji se znao suprostaviti Rimskoj carevini, kako su to i njegovi junaci u minulom ratu, samo zato što vole jedinu domovinu Bosnu i Hercegovinu. Uobičajeno je završio pjesmom „Zašto si tužan Bošnjače?“

Moderator promocije bio je Bajro Perva, novinar i književnik, dok su u zabavnom dijelu nastupile djevojke: Ajša Luković i Belma Dedić, recitatori, Ajla Gluhić flauta, Sara Gluhić gitara, Ehlimana Dedić solistica i Amina Džinalić violina. „Batonove priče“ tako nastavljaju svoj časni put do čitalaca, i već iza Nove godine slijede promocije u bosanskoj krajini.

 

 



Strogo je zabranjeno preuzimanje sadržaja, vijesti, videa ili fotografija bez navođenja izvora i bez dozvole. Vlasnik materijala su Agencija za promociju PRmedia s.d. i portal Zenicablog, osim ako nije navedeno drukčije.

Kontakt sa portalom Zenicablog možete ostvariti:
email: [email protected]
Viber poruke: +387 60 355 8888
Facebook Inbox: https://www.facebook.com/Zenicablog/
Twitter: https://twitter.com/Zenicablog2010

PARTNERI ZENICABLOGA:

Zadnje objavljeno