Sinoć (28.12.2021.) je u prostorijama Muzeja grada Zenice, a u organizaciji BZK „Preporod“ Bosne i Hercegovine i BZK „Preporod“ Zenica održan okrugli stol na temu „Vidovdanski ustav i bošnjačko pitanje (1921.-2021.)-stotinu godina poslije-“.
O temi su govorili doktori nauka iz raznih naučnih oblasti. Na početku se prisutnima obratio prof.dr. Sanjin Kodrić, predsjednik BZK „Preporod“ Bosne i Hercegovine ukazujući na značaj bosankog jezika i književnosti Bošnjaka nekad i sad, te ulozi samog „Preporoda“ (prvo „Gajreta“, potom „Narodne uzdanice“) u afirmisanju pitanja identiteta.
Nakon dr. Kodrića skupu se obratio prof.dr. Šaćir Filandra, vrsni poznavalac bošnjačkog identiteta, nacionalnog pitanja i bošnjačke političke scene XX vijeka. U svome obraćanju dr. Filandra je istakao da su ideje jugoslavenstva, na koje Bošnjaci nisu mogli uticati, inkompatibilne ideji Bosne i Hercegovine. Posebno je podvukao da je Jugoslavija Bošnjacima bila i majka (garantovala im je sigurnost) i maćeha (uskratila je njihova politička prava).
Nakon dr. Filandre skupu se obratila dekanesa Pravnog fakulteta u Zenici prof.dr. Larisa Velić govoreći o agrarnom pitanju i oduzimanju zemlje prije 100 godina, dovodeći isto u vezu sa danas aktuelnim pitanjem državne imovine.
Poseban osvrt na pravni status i društveno-politički položaj Islamske (vjerske) zajednice u Kraljevini SHS dao je dekan Islamskog pedagoškog fakulteta u Zenici prof.dr. Muharem Adilović, koji je ukazao i na aktuelne atake na Islamsku zajedenicu u Bosni i Hercegovini i vežnost njene opstojnosti kao vezivnog tkiva Bošnjaka današnjice.
U svom izlaganju doc.dr. Sedad Dedić je naglasio da su ustavna pitanja danas gotovo identična ustavnim pitanjima od prije 100 godina, ali s jednom vrlo bitnom razlikom. Bošnjaci su danas ipak važan politički faktor bez kojeg nijedno pravno-političko pitanje u državi ne može biti rješavano, za razliku od perioda Vidovdanskog i postvidovdanskog uređenja kad su gotovo sva pitanja rješavana na relaciji Beograd-Zagreb, pa sve do sporazuma Cvetković-Maček.
Nakon dr. Dedića riječ je imao dr. historijskih nauka Amir Ismić, zlatni ljiljan, koji je u svom vrlo nadahnutom i stručnom izlaganju ukazao na značajna imena bošnjačke prošlosti koja su o vrlo teškim temama bošnjačkog identiteta i države Bosne i Hercegovine u tadašnjoj socijalističkoj Jugoslaviji govorili još krajem 1960-tih, kad je sloboda izražavanja plaćana oduzimanjem slobode.
Učešće na skupu je uzeo i doc.dr. Enis Omerović, koji je poslao svoje video obraćanje iz dalekog Rijada, gdje se nalazi kao gostujući profesor. On je svoje izlaganje posvetio međunarodnim okolnostima i globalnim odnosima koji su uticali na unutrašnja politička zbivanja u svim državama pa tako i u Kraljevini. Posebno je ukazao na Versajski mirovni ugovor, Ligu naroda, krah Lige naroda, Senžermenski ugovor saveznika sa Austrijom, sljednicom raspadnute Austrougarske monarhije, ujedinjenju u Kraljevinu SHS i Vidovdanskom ugovoru.
Završna riječ na skupu je pripada prof.dr. Ajdinu Huseinspahiću koji se zahvalio prisutnima i još jednom podvukao da su prethodna pitanja o kojima smo govorili na okruglom stolu zapravo aktuelna i dan-danas (državna imovina, jezik, negiranje zločina genocida, ataci na IZ u BiH, svođenje Bošnjaka na vjersku grupu…), samo je važno da ih prepoznamo i da kao bošnjačka nacija načinimo taj iskorak ka jedinstvenoj platformi djelovanja bez obzira na stranačko (ne)opredjeljenje. Na kraju, zahvaljujemo se Zeničanima i posjetiocima koji su došli iz drugih gradova da svojim prisustvom uveličaju ovu manifestaciju.
Skup je moderirao sekretar BZK „Preporod“ Zenica dipl.iur. Tarik Isaković.
Kontakt sa portalom Zenicablog možete ostvariti:
email: [email protected]
Viber poruke: +387 60 355 8888
Facebook Inbox: https://www.facebook.com/Zenicablog/
Twitter: https://twitter.com/Zenicablog2010