Proteklog vikenda tačnije u nedjelju 20. juna 2021. godine u selu Jasika MZ Babino otvorena je spomen česme šehidu Muneveru Mujiću. Rodbina, prijatelji i saborci odlučili su da pokrenu ovu hairli aktivnost kako bi sačuvali od zaborava spomen na jedinog šehida ovog sela. Obližnji izvor „Proboj“ preusmjerili su u novoizgrađenu „Šehidsku česmu“, koja će putniku namjerniku utoliti žeđ i prisjetiti ga na žrtve, stradanja i boli koju proživjesmo tokom Agresije na Republiku Bosnu i Hercegovinu 1992-1995. godine.
Poslije klanjanja podne namaza u seoskom mesdžidu Jasika, imam džemata Muhamed ef. Smajlović prisutnima je održao izuzetno nadahnut govor u kojem je spomenuo Munevera i prisjetio se svih šehida, njegove mladosti i požrtvovanosti u obrani domovine Bosne i Hercegovine. Spomenuo je i imena Elmedina Kulačića, Halila Arnauta, te brata šehida Samira Mujića koji su pokrenuli i nosili do kraja ovu aktivnost. Ispred boračkih organizacija na skupu se obratila i Nihada Husejnagić, predsjednica Organizacije šehida i poginulih boraca Grada Zenica, a sam protokol otvorenja Šehidske česme na Jasici pomoglo je i realizovalo Udruženje Sedma muslimanska brigada Zenica.
Podsjetimo se da je šehid Munever Mujić rođen 1974. godine u selu Jasika, bio je borac -diverzant pripadnik 7. muslimanske viteške oslobodilačke brigade, izuzetno hrabar i požrtvovan i kao takav više puta ranjavan. Svoju hrabru dušu pustio je na Ravnom Nabožiću 1995. godine u 21. godini života. Jako je važno da je ova Šehidska česma na Jasici Munevera Mujića ugledala svjetlo dana pa makar to bilo i 26. godina poslije. Nikad nije kasno da se sačuva spomen na znamenite ličnosti i događaje koji su usko vezani za svijetlu povijest naše Bosne.
Saznadoh, a kasnije i provjerih u knjigama da je ovo selo jedino na ovom kraju imalo i poginulog borca partizana u Narodno-oslobodilačkom ratu 1941-1945. godine. Naime Refik (Fehima) Mujić će sa svojih 19. godina otići u partizane, a potom za slobodu dati svoj mladi život 1945. godine u Karlovcu kao pripadnik 8. krajiške brigade NOVJ.
Na žalost mi danas nemamo njegov nišan ili njegovu spomen česmu koja bi historijski svjedočila da je ovaj kraj i narod oduvijek bio čvrsto opredijeljen za antifašizam i slobodu svih naroda. Međutim, šta je sa prethodnim ratovima koji na žalost u principu nikada nisu zaobilazili sinove naših predaka.
Zato, ostaje obaveza i amanet novim generacijama historičara da se hrabro uhvate u koštac i započnu opsežna istraživanja svega onoga što je se dogodilo na ovim prostorima. Potreba da se ostavi zapis o ljudima koji su obilježili povijest naše Zenice i Bosne i Hercegovine i koji su ostavili trag minulih dešavanja. Ukoliko to makar malim dijelom uradimo sigurno ćemo ovom bosanskohercegovačkom čovjeku značajno povratiti čast i dostojanstvo.
Doktor historijskih nauka Amir Ismić, prof.
Kontakt sa portalom Zenicablog možete ostvariti:
email: [email protected]
Viber poruke: +387 60 355 8888
Facebook Inbox: https://www.facebook.com/Zenicablog/
Twitter: https://twitter.com/Zenicablog2010