Naše

FOTO: Slučaj injekcija “Clexane” u skupštinskim klupama – do kad će trudnice u Zenici i ZDK morati plaćati spasonosni lijek?

Primaj prvi vijesti na viber - besplatno - PRIJAVI SE NA OVOM LINKU
Podijeli ovu vijest:

FOTO: Slučaj injekcija “Clexane” u skupštinskim klupama – do kad će trudnice u Zenici i ZDK morati plaćati spasonosni lijek? – Na prijedlog grupe građana, zastupnik u Skupštini Zeničko – dobojskog kantona Senaid Begić (SDP) na današnjem zasjedanju ovog najvišeg zakonodavnog tijela ZDK je podnio inicijativu da se lijek (injekcije) CLEXANE vrati na esencijalnu listu lijekova u našem kantonu.

Clexane, lijek, kojeg koriste trudnice, u našem i još nekoliko kantona one plaćaju same sebi, u Kantonu Sarajevo je esencijalnoj listi, dok u RS, Zavod i Fond zdravstvenog osiguranja u potpunosti refundiraju sredstva za nabavljanje lijeka.

Nakon danas podnesene Inicijative, očekujemo šta će pozvani i prozvani odgovoriti, a ovu temu ćemo, zbog naših sugrađanki, pratiti do kraja, nadamo se, do ponovnog uvrštenja u esencijalnu listu.

Već unazad nekoliko godina sve veći broj trudnica javlja se svojim ljekarima sa dijagnozom pod nazivom Trombofilija.

“Trombofilija nije bolest sama po sebi. To je različita skupina nasljednih i stečenih koagulacijskih poremećaja povezanih sa sklonošću trombozi. Trudnoća je stanje u kojem je povećana sklonost zgrušavanja krvi. Rani gubitak trudnoće nejčešća je komplikacija u trudnoći koju izaziva ova autoimuna bolest krvotoka. Oko 15% svih kliničkih prepoznatih trudnoća završava pobačajem, a u 1% parova javljaju se ponovljeni pobačaji. Ranija istraživanja govorila su u prilog tome da je 90% prvih pobačaja uzrokovano kromosomskih poremećajima, a poremećaji zgrušavanja krvi da su uzrokom 55-62% ponovljenih pobačaja.”1.)

Dosadašnje iskustvo pokazalo je da je jedna od uspješnih i najčešćih terapija upravo terapija injekcijama pod nazivom Clexane.

Clexane je niskomolekularni heparin i primjenjuje se za prevenciju i liječenje dubokih venskih tromboza. Clexane je lijek protiv zgrušavanja, koji služi za razrjeđivanje krvi. Clexane se ubrizgava supkutano te naizmjenično u lijevu i desnu stranu trbušne stijenke.

Trudnice sa utvrđenom trombofilijom obično koriste Clexane koji se nalazi i u više doza koju određuje ljekar u zavisnosti od stepena trombofilije kod pacijenta. Postoje i trudnice koje iniciraju injekciju i do 2 puta dnevno. Clexane se prepisuje od prvog dana utvrđene trudnoće do 5 sedmica nakon poroda. To je dakle ukupno 9-10 mjeseci svakodnevnog korištenja Clexana.

U ZDK kao i mnogim drugim, trudnice u potpunosti snose troškove Clexana dok to nije slučaj u Sarajevskom kantonu gdje se ovaj lijek nalazi na esencijalnoj listi. Njegova cijena varira iz godine u godinu te se razlikuje iz kantona u kanton . Trenutna regularna cijena Clexana 0,4 u većini farmaceutskih kuća ( Pharmacija uzeta kao primjer ) jeste 9,40 KM po komadu.

Prema podacima 2011.-2012. godine njegova cijena je iznosila 12,00 KM.

Dakle, statistički gledano, jedna trudnica da bi održala trudnoću, sačuvala svoje zdravlje  i bebin život mjesečno za terapiju Clexana ako se ordinira jednom dnevno, mora izdvojiti 2.820 KM.

U 2011-2012. godini taj iznos je bio 3.600 KM.

Nerijetko se desi da trudnice moraju i do dva puta dnevno ordinirati injekciju i tada one moraju izdvojiti 5.640 KM odnosno 7.200 KM po cijeni iz 2011-2012. godine.

Zavod zdravstvenog osiguranja Zeničko-dobojskog kantona refundira samo 15 injekcija bez obzira na količinu koja je propisana po pacijentu odnosno trudnici. Prema provjerenim podacima trudnice u RS-u imaju pravo na refundiranje novca koji izdvajaju za Clexane injekcije.

Primjer 1.

Želimirka je trudnica koja živi u Modriči te je navela za anketu koja je rađena  na društvenoj mreži u odabranoj grupi pod nazivom “Centar za trudnice i mame BiH-Savjetovalište Udruženja TIM” da zavod u RS-u refundira cijeli iznos utrošen za Clexane injekcije. Refundiranje se vrši jednom mjesečno nakon priloženih računa.

Primjer 2.

Dženana je trudnica iz Visokog koja je koristila Clexane 0,4 tokom cijele trudnoće i plaćala ih je 10,80 KM po komadu. ZZO je refundirao 15 injekcija.

Primjer 3.

Elvedina, trudnica iz Sarajeva navodi kako je Clexane koji nije plaćala koristila od početka trudnoće te 40 dana nakon poroda.

Primjer 4.

Edina, trudnica iz Općine Banovići navodi kako je koristila Clexane tokom cijele trudnoće I 15 dana nakon poroda, koji je takođe plaćala 11,90 KM. Javljala se na nekoliko mjesta za pomoć ali tvrdi kako je niko nije želio ni primiti na razgovor. Pored Clexana Edina je kupovala i dodatnu terapiju te navodi da ju je sve koštalo cca 500 KM mjesečno kako bi njena trudnoća ostala uredna.

Primjer 5.

Nerma Fišek, trudnica iz Breze je koristila Clexane 4 i pol mjeseca dva puta na dan te iste plaćala po 13,90 KM. Za anketu je navela kako je tri puta slala svoje račune u ZZO u iznosu od 900 KM te samo jednom dobila pravo na refundaciju u iznosu od 150 KM a zatim drugi put i odbijenicu uz obrazloženje da nisu dužni plaćati njeno liječenje. Takođe navodi kako je bila razočarana te u teškoj finansijskoj situaciji. Njena borba za bebin život ovisila je samo o njoj i njenom suprugu bez bilo kakve pomoći od strane države.

Iz ovih nekoliko primjera koji su navedeni kao jedan od propratnih dokaza, može se vidjeti koliko trudnica sve više ovisi o Clexane injekcijama. Koliko trudnica sve više vodi svoju bitku te koliko joj sam sistem u tom slučaju ne olakšava i ovako tešku i neizvjesnu borbu.

Clexane injekcije nisu luksuz, to je potreba, injekcija koja trudnici pruža sigurnost da će za devet mjeseci u svojim rukama držati svoju tek rođenu bebu.

Na koji način i kojim sistemom eliminacije, odabira i rangiranja vrijednosti jedan broj trudnica u BiH zaslužuje bezbrižnu trudnoću dok drugi broj ukoliko nema dovoljno novca mora živjeti sa strahom da li će sutra kada osvane novi dan imati dovoljno sredstava za lijek koji će produžiti život njenoj bebi. Da li je pravo vrijeme da prestanemo okretati leđa? Koliko teško može biti pružiti jednaka prava trudnicama u svakom gradu, općini i kantonu u ovoj državi?

Lana Jonjić za Zenicablog

U galeriji: inicijativa zastupnika Begića, te primjeri računa i nalaza kojima se propisuje lijek



Strogo je zabranjeno preuzimanje sadržaja, vijesti, videa ili fotografija bez navođenja izvora i bez dozvole. Vlasnik materijala su Agencija za promociju PRmedia s.d. i portal Zenicablog, osim ako nije navedeno drukčije.

Kontakt sa portalom Zenicablog možete ostvariti:
email: [email protected]
Viber poruke: +387 60 355 8888
Facebook Inbox: https://www.facebook.com/Zenicablog/
Twitter: https://twitter.com/Zenicablog2010

PARTNERI ZENICABLOGA:

Zadnje objavljeno