Svjetski dan mentalnog zdravlja, koji se tradicionalno obilježava 10. oktobra, na Medicinskom fakultetu Univerziteta u Zenici (UNZE) danas je obilježen i dodjelom certifikata za 19 polaznika obuke prve generacije dječijih i adoloscentnih psihoterapeuta i certifikata sistemskih porodičnih savjetnika i socijalnih ustanova u Federaciji Bosne i Hercegovine.
Dan mentalnog zdravlja ove se godine obilježava pod sloganom “Globalni prioritet za sve”, a obuku dječijih i adoloscentnih psihoterapeuta te sistemskih porodičnih savjetnika i socijalnih ustanova realizirana je u saradnji Federalnog ministarstva zdravstva i Medicinskog fakulteta UNZE-a.
Šef Odjela za zdravstvo Ambasade Švicarske u BiH Laurent Ruedin podvukao je kako su u proteklih 10 godina za reformu Zaštite mentalnog zdravlja u BiH uložili 26.000.000 KM.
– Uvjereni smo da je investiranje u mentalno zdravlje stanovnika jedne zemlje, investiranje u razvoj te iste zemlje. Rezultati koji su do sada ostvareni su izvanredni. Više od 95.000 osoba uživa usluge koje se pružaju u 74 različita centra za mentalno zdravlje diljem zemlje – istakao je Ruedin.
Napomenuo je kako su zbog toga izuzetno zadovoljni svim investicijama koje su do sada uložili imajući u vidu i uticaj pandemije Covida-19 na živote ljudi.
Pomoćnik federalnog ministra za javno zdravstvo prim. dr. Goran Čerkez također je izrazio zadovoljstvo rezultatima projekata u cilju razvoja zaštite mentalnog zdravlja.
– Mi smo imali dvije ili čak tri faze razvoja mentalnog zdravlja. Prva je bila odmah poslije rata, od 1996. do 2000. godine; zatim smo imali jedan period kada smo radili regionalno i podizali taj sistem unutar BiH. I ova, treća faza, u zadnjih 12 godina što radimo sa Švicarcima. Da li je uspješna, najbolje govori rezultat i gledište Svjetske zdravstvene organizacije koja govori da je ovo najbolji sistem koji je razvijen u jugoistočnoj i istočnoj Evropi. Dakle, sa te strane, mi smo jako puno uradili. Posebno, ja bih rekao, kada gledamo sektor zdravstva – istakao je Čerkez, koji je dodao kako bi se za “dobro mentalno zdravlje” morali uključiti i drugi sektori.
Prije svega, napominje, to je obrazovanje pa “kada svaka škola bude imala jednog ili dva psihologa, socijalnog radnika, multidisciplinarne timove, kada se bude više radilo na radnoj sredini i boljem okruženju, socijalnom sektoru… rezultati će biti i bolji.
Na povećanje nasilja i pogoršanje mentalnog zdravlja dodatno je utjecala, napominje, pandemija Covida-19.
– Depresija i anksioznost su povećani za 25-30 posto. To sve govori o jednom teškom okruženju u kojem mi živimo, s mnogo faktora rizika…U isto vrijeme, sektor zdravstva je jedini koji je razvio sistem – ističe Čerkez.
Rektor UNZE-a prof. dr. Jusuf Duraković izrazio je zadovoljstvo što je Medicinski fakultet UNZE-a implementirao projekat Jačanje mentalnog zdravlja, u saradnji s Federalnim ministarstvom zdravstva.
– To jasno ukazuje na kompetencije našeg Medicinskog fakulteta, da može pružati ovakve usluge široj društvenoj uajednici – konkretno u BiH. Želim da zahvalim Ambasadi Švicarske, Federalnom ministarstvu zdravstva, a čestitam i našim profesorima – posebno doc. dr. Mirzi Oruču, na organizaciji ovakve edukacije te što su pokrenuli pitanje potrebe razgovora o jačanju mentalnog zdravlja u BiH – kazao je Duraković.
Liderica na Projektu mentalnog zdravlja u BiH ispred Instituta za populaciju i razvoj Irina Rizvan istakla je kako su ponosni što mogu predstaviti 35 profesionalaca, koji dolaze iz 22 lokalne zajednice iz BiH.
– Ono na šta smo posebno ponosni jeste činjenica da smo približili uslugu unutar lokalnih zajednica – majkama, roditeljima, očevima, starateljima… Svima koji imaju potrebu za rješavanjem bilo kakvih problemima i poteškoća u lokalnim zajednicama sa svojom djecom, nekim izazovima koji se javljaju… Problemi su veoma kompleksni i teški, zbog uticaja vanrednih udara koji nam se dešavaju – kazala je.
Profesionalci su, dodala je, obučeni i sposobni da pripreme programe primarne prevencije u svojim lokalnim zajednicama, a u skladu s potrebama njihovih lokalnih zajednica te da odgovore na te potrebe.
Projekat je realiziran u saradnji sa Federalnim ministarstvom zdravstva i Ministarstvom zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske. Certifikati za polaznike obuke iz RS-a uručeni su jučer u Banjoj Luci.
Kontakt sa portalom Zenicablog možete ostvariti:
email: [email protected]
Viber poruke: +387 60 355 8888
Facebook Inbox: https://www.facebook.com/Zenicablog/
Twitter: https://twitter.com/Zenicablog2010