Protesti protiv femicida, nasilja nad ženama i djevojčicama pod nazivom “Niti jedna više” jučer je održan u šest bh. gradova i to Banjoj Luci, Zenici, Mostaru, Trebinju te Bijeljni i Tuzli (16.15).
U Zenici je protest održan oko 11 sati u Titovoj ulici, a Duška Andrić iz Centra ženskih prava je poručila da “danas ponovo vrištimo tišinu za sve one koje su ubijene”.
– Nedavno je u Mostaru ubijena jedanaesta žena ove godine. Ponovo se radi o ubistvu koje je izvršio partner i ponov o je to bilo iz vatrenog oružja za koje nije imao dozvolu I to je poruka šta sve treba činiti.
Andrić je podsjetila da su od 2019. godine do danas u Bosni i Hercegovini ubijene 63 žene. Većina njih, više od 75 posto, odnosno tri od četiri, ubijene su tamo gdje su živjele, u stanu u kojem su živjele.
– Većinu njih ubili su njihovi partneri, bivši ili sadašnji.
Dvije od tri traje već 11 godina koliko Centar ženskih prava upozorava na problem femicida u Bosni i Hercegovini. Dvije od tri je statistika koja se ne mijenja. Od toga jedna trećina su muškarci sa kojim su bili u bračnom odnosu. Ubijene su u zajedničkom domaćinstvu. Većina ih je imala djecu. Ne znam koja statistika treba da bi to postalo upozoravajuće jer na nekom prosječnom nivou u zadnjih pet godina 12 žena godišnje biva ubijeno.
Problem je u tome vjerovatno što neka ubistva prosto zamagli jedna romantizirana slika u našem društvu: to se desilo iz ljubomore, to je tragedija… To nije tragedija, to je zločin, to je ubistvo. Više od 68 posto ubica izvrši poslije toga samoubistvo. I onda iše nema uslovno rečeno službenog traga o tom jer se ubici ne sudi. Kažu on je sam sebi presudio. On sebi nije presudio, on je pobjegao od odgovornosti. Onda se o tim ubistvima i ne govori, istakla je Andrić.
O ubistvima koja završe na sudu govori se dalje, govori se o ubicama, govori se o tome da li su imali mjeru zabrane, o tome da li su se drogirali, da li su imali oružje u legalnom vlasništvu ili nisu.
Većina ubistava dešava se pištoljem. Ali, postojala su i dva ubistva kloja su izvršena automatskom puškom. Otkud automatska puška u privatnom posjedu? Ubistva se dešavaju i službenim naoružanjem, ali ne u vremenu vršenja službe, nego u slobodno vrijeme, naglašava Andrić, te dodaje da postoji puno različitih problema na koje moramo ukazati, a to je da kada žene vrište – sad vrištimo u tišini – ali one su vrištale, molile za pomoć, ali im se nije vjerovalo, govorilo im se da to nije ništa ozbiljno, da mora nešto da uradi da bi intervenisali, da ih ne mogu štititi 24 sata. Niko ne oprocjenjuje rizik. Žena koja zavapi za pomoć je najbolji senzor za opasnost, istakla je Andrić.
Podsjećamo, organizatori protesta su naveli da se protestuje iznova kao odgovor na zabrinjavajuće povećanje slučajeva femicida i nasilja nad ženama i djevojčicama, s ciljem ukazivanja na hitnu potrebu za konkretnim mjerama i odgovornošću institucija na svim nivoima vlasti.
“Protestujemo zato što je u posljednjih godinu dana u našoj zemlji još 12 žena okrutno ubijeno, zato što odgovorne institucije još uvijek nisu učinile dovoljno da pooštre kaznenu politiku niti da osiguraju primjenu neophodnih mjera zaštite, a kako bi se umanjio rizik ponovnog izlaganja žrtava nasilju odnosno spriječilo da budu brutalno ubijene, ali i zato što se žene još ne osjećaju sigurno, u svojim domovima, na radnom mjestu, na ulici”, poručuju iz ovih udruženja.
Protestuju, kako su naveli, i zbog nepovjerenja u efikasnost pravosudnog sistema, a s obzirom na to da se više od 80 posto slučajeva nasilja u porodici i intimnim vezama nikada ne prijavi, ali i zato što se time potiče kultura nekažnjivosti i nasilja.
Uputili su i zahtjeve institucijama, pravosuđu i vlastima, s nadom da će podržati njihovu borbu za sigurnije društvo za sve žene i djevojčice u BiH.
“Zahtjevi su upućeni policiji, tužilaštvu, te sudovima da zaštita žrtve i osiguraju obaveznu procjenu rizika za sva djela nasilja nad ženama na svim nivoima vlasti u BiH, kao i da pruže svu potrebnu podršku žrtvi nasilja u krivičnom postupku. Zahtjev je i da se poveća dostupnost i efikasnost besplatne pravne pomoći za žrtve nasilja te osigura da sve žrtve budu adekvatno informisane o svojim pravima i dostupnim uslugama”, naveli su.
Dodali su da je potrebno hitno postupanje institucija te pokretanje disciplinskih postupaka protiv nadležnih osoba u slučaju propusta pružanja neophodne zaštite, ali i strožije kazne za počinioce i kontrola oružja.
Zakonodavcima su uputili zahtjeve da se femicid prepozna kao posebno krivično djelo, kao i da zakonodavstva na svim nivoima trebaju prepoznati djecu kao žrtve nasilja u porodici, ali i propisati obavezu uspostavljanja jedinstvene baze podataka, sistem prikupljanja podataka o slučajevima nasilja, te registar počinilaca nasilja.
“Zakondovcima smo uputili da je potrebno uvesti sankcije za nečinjenje za sve službenike/ce nadležnih institucija koji/e su doprinijeli da se prijavljeno nasilje okonča femicidom, kao i da se osigura unutar zakona kojm se reguliše oblast zaštite od nasilja u porodici i drugih oblika rodno zasnovanog nasilja, uvede obavezna i kontinuirana edukacija svih profesionalaca/ki u institucijama”, zaključuju.
Izvor: oslobođenje.ba
Kontakt sa portalom Zenicablog možete ostvariti:
email: [email protected]
Viber poruke: +387 60 355 8888
Facebook Inbox: https://www.facebook.com/Zenicablog/
Twitter: https://twitter.com/Zenicablog2010