Naše

Godišnjica jedne od najvećih nesreća u Jugoslaviji: Kako je došlo do požara u tunelu u Vranduku

Primaj prvi vijesti na viber - besplatno - PRIJAVI SE NA OVOM LINKU
Podijeli ovu vijest:

Navršila se 51 godina od jedne od najvećih željezničkih nesreća u bivšoj Jugoslaviji. Željeznička nesreća u tunelu kod Vranduka dogodila se 14. februara 1971. godine, oko šest ujutro, kada je izbio požar na vozu koji je se kretao ne relaciji Žepče-Zenica. U požaru, gdje je gorio dizel za pogon lokomotive, nastradalo je 33 osoba, dok je više od 100 povrijeđeno, od kojih 60 teško. U željezničkom tunelu dugom 1.532 metra, oko 12 kilometara od Zenice većina ljudi je stradala udisanjem otrovnog dima. Putnici su bili pretežno rudari i radnici Željezare na putu do radnog mjesta.

Varnica je izazvala požar gdje je zapaljeno oko 3-4 tone dizela u rezervoaru lokomotive. Požar se vrlo brzo proširio na vagone. Nakon što je požar zapažen, voz je već stajao na oko 200 metara pred izlazom iz tunela. Povrijeđeni su prebačeni u bolnicu u Zenici. Lokalni voz, s brojem 820, sastojao se od jedne dizel-lokomotive i devet vagona. Nakon što se dogodio kvar na lokomotivi voz je stao u tunelu gdje izbija požar. Smatra se da se gorivo izlilo iz rezervoara i da je električna varnica izazvala požar. Voz je stajao tu obično zbog signalizacije, pa su putnici smatrali da se radi o uobičajenom stajanju.

Međutim kondukter ih je obavijestio da se izlazi iz voza u pravcu Nemile jer lokomotiva gori. Tunel je imao nagib u pravcu Nemile, odnosno Žepča, i postojala je mogućnost da mašinovođa otkači kompoziciju vagona koji bi se pokrenuli u tom pravcu. No to nije bilo moguće jer su putnici počeli već izlaziti iz voza pa bi bili pregaženi. Otežavajuće okolnosti su bile što je tunel u pravcu spašavanja bio duži (1200 m) , bez svijetla uz vazdušnu struju koja je nosila otrovan dim. Na kraćem dijelu tunela (200-300 m), u pravcu Zenice, spašavanje nije bilo moguće zbog velike vrućine.

Komemoraciji stradalih pristustvovali svi veći zvaničnici tadašnje Jugoslavije, Džemal Bijedić, Branko Mikulić, Đuro Pucar, Hamdija Pozderac…. Ploča sa imenima poginulih je postavljena u centru naselja Nemila.

Imena poginulih 

Prema tadašnjim podacima, stradali su bili iz Žepča i Zenice. Poginuli su Salih Neslanović, Radivoja Kalajdžić, Huso Spahić, Nedžad Mujkanović, Petar Dragičević, Šefik Tahirović, Ibro Mujičić, Safet Rešić, Šefik Hamzić, Husein Aganović, Hamdija Kišija, Sadik Berbić, Muhamed Telalović, Refik Huskić, Sabid Novalić, Ibrahim Berbić, Mustafa Murtić, Rizah Poturović, Ađul Vejzović, Mustafa Halilović, Salih Oruč, Nazif Memčić, Sulejman Hibić, Mato Mijatović, Feriz Huseinović, Muharem Mašić, Huso Liskavica, Sulejman Nemčić, Bajro Fetić, Fata Hodžić, Habiba Mašić, Mustafa Bešić i Asija Aganović.

priredio E.Imamović

 



Strogo je zabranjeno preuzimanje sadržaja, vijesti, videa ili fotografija bez navođenja izvora i bez dozvole. Vlasnik materijala su Agencija za promociju PRmedia s.d. i portal Zenicablog, osim ako nije navedeno drukčije.

Kontakt sa portalom Zenicablog možete ostvariti:
email: [email protected]
Viber poruke: +387 60 355 8888
Facebook Inbox: https://www.facebook.com/Zenicablog/
Twitter: https://twitter.com/Zenicablog2010

PARTNERI ZENICABLOGA:

Zadnje objavljeno