Računi za grijanje prostora gradskih džamija, koje su priključene na sistem daljinskog centralnog grijanja Grada Zenice, od ove sezone su uvećani i za više od 150 posto, potvrdili su Zenicablogu u Medžlisu Islamske zajednice Zenica i nekoliko gradskih džemata. Provjerom, utvrdili smo da formalna cijena grijanja po kvadratu nije uvećana, nego je JP Grijanje od ove sezone počelo da obračunava svaki kvadratni metar prostora džamija za grijanje, a ne kao do sada samo one dijelove koji su aktivno zagrijavani i korišteni tokom sezone. Tragom natpisa na društvenim mrežama, utvrđeno je da se većina džemata ne oglašava, jer na početku ove “vrlo labave” sezone grijanja ne žele da dođe do još veće tenzije i nerazumjevanja na relaciji građani- JP Grijanje.
– Svima u gradu je dosta svađa, vrijeđanja, etiketiranja. Svjesni smo da bi da smo mi “digli bunu” neki to iskoristili da nas optuže da se svrstavamo na jednu stranu, da napadamo vlast, da spinujemo ovo ili ono. Uostalom, dnaima se prozivaju mediji samo što su pisali istinito o grijanju, kakve bi tek etikete dobila Islamska zajednica, kojoj ionako stalno neke politike spočitavaju “svrstavanje”, samo zato što smo uz svoj narod, ističe jedan visokopozicionirani službenik IZ kojeg smo kontaktirali na početku priče. Iako su gradske džamije priključke na gradsku mrežu plaćale i po 20-25 hiljada KM, neke od njih već su, a druge namjeravaju da se isključe nakon ove sezone i već su počele da pronalaze i izgrađuju alternativne načine snadbjevanja toplotnom energijom.
Bitno je naglasiti da troškove grijanja NE PLAĆA Islamska zajednica, nego džemati, džematlije, dobrovoljnim prilozima i akcijama. Kako nam je iz više izvora potvrđeno, računi koji su počeli pristizati su uvežani za 200-500 KM na mjesečnoj osnovi, što pet-šest hiljada KM više za svaku od dvanaest gradskih džamija. Nažalost, iz Medžlisa IZ Zenica nismo uspjeli dobiti tačan presjek ko trenutno koristi gradsko grijanje, ko se “odvojio”, a ko to tek kani učiniti.
– U pravu ste, formalno grijanje nije poskupilo, nego su nam počeli obračunavati svaki kvadrat. Džamija ima ukupno (podrum, mekteb, prostor za klanjanje, makfile) po tom premjeru oko 500 kvadrata. Postoje prostori koje koristimo samo “u sezoni”, neki koje čak i ne zagrijavamo. Ranije smo, na bazi čitave godine, imali račun od 305 KM mjesečno. A što znači za jednu grijnu sezonu 3.660 KM. Za novu grijnu sezonu nam je mjesečno zaračunato 798,5 KM, a što bi godišnje iznosilo cca 9.600 KM. To je novac koji džemat jednostavno neće moći prikupiti. Zato smo se i morali isključiti sa centralnog gradskog grijanja i sada tražimo alternativu, kažu iz džemata Blatuša.
Obratili smo se i zvanično sa upitima Medžlisu islamske zajednice Zenica, odnosno glavnom imamu Jakubu Salkici. Odgovorila nam je Administrativno-pravna Služba Medžlisa:
Poštovani, na osnovu Vašeg upita, i nekoliko pitanja koja se odnose na zagrijavanje džamija, obavještavamo vas o sljedećem: Na osnovu Pravilnika o organizaciji i radu džemata Medžlisa Islamske zajednice Zenica, u članu 14. tačka c. stoji da džematski odbori vode brigu o imovini džemata, a u istom članu, tačka f. džematski odbori brinu o osiguranju i ukupljanju sredstava za tekuće troškove u džematu. Obavještavamo vas da nije došlo do promjene cijena grijanja za džamije. Do promjene iznosa računa za zagrijavanje džamija došlo je nakon detaljnog premjera ukupne površine zagrijavanog prostora u gradskim džamijama, što je u nekim džamijama dovelo do povećanja računa.
Na osnovu pismenih zahtjeva džematskih odbora Medžlis IZ-e Zenica je uputio zahtjev JP Grijanje za isključenje sa mreže daljinskog grijanja za tri gradske džamije, gdje su džematski odbori, zajedno sa svojim džematlijama, pokrenuli projekte alternativnih načina zagrijavanja džamija. Nakon konsultacija sa stručnjacima iz te oblasti džematski odbori u tri gradske džamije su ustanovili da, u finansijskom smislu i sa manje troškova, mogu na alternativan način zagrijavati svoje džamije, što je i rezultiralo zahtjevima istih za isključenje sa mreže centralnog grijanja.
Isto tako i poslovna zgrada Medžlisa Zenica, sjedište u Sultan Ahmedovoj medresi isključena je sa daljinskog grijanja prije četri godine jer je cijena bila previsoka te se prešlo na alternativno grijanje, navodi se u odgovoru iz Medžlisa. Ono što je sigurno jeste da, za sada, ne znaju koliko će se još džemata i džamija “isključiti” sa sistema.
Pitanje na koje nam nije odgovoreno, a tiče se povoda za ovu reakciju, glasilo je – da li su istinite tvrdnje iz komentara društvenih mreža da je povod za ovu “akciju” grijanja” bio lični animozitet (neslaganje) aktuelnog direktora JP Grijanje sa glavnim imamom Medžlisa IZ. Odgovor nismo tražili, pa time ni dobili u JP Grijanje. Naime, u jednom od svojih saopćenja, koje ovo preduzeće plasira putem Gradske uprave, navedeno je da “u ovu sezonu ulaze sa povećanim brojem korisnika i kvadrata grijanog prostora”, što su mnogi odmah ocijenili vrlo sumnjivom konstatacijom.
Ako je primjer zeničkih džamija dovoljan, tumačenje iz JP Grijanje znači da su ustvari “podigli kvadraturu” drukčije obračunavajući račune po kvadratima prostora. Da li je kompanija “dobila na mostu, a izgubila na ćupriji” pokazaće naredni mjeseci, pogotovo naredna “međusezona” jer po propisima postoji striktno određen dio godine (ljeto) kad se uopće može i smije isključiti sa njihove mreže. Možda pravu istinu o broju kvadrata koje zagrijavaju saznamo tek za koju godinu, u nekom izvještaju. Po onom koji je viđen ove godine, broj stambenih jedinica koji se zagrijavaju od 2010. do 2020. je smanjen za 60 posto!
Na kraju, povjerenje svih korisnika grijanja, pa i onih u džematima zeničkih džamija neće vratiti ni viša kvadratura, ni više cijene, nego samo pouzdano i dobro grijanje kojeg uvijek ima kad treba, a za njega je neophodno normalno funkcionisanje novog sistema grijanja, Toplane ili nečeg trećeg.
Kontakt sa portalom Zenicablog možete ostvariti:
email: [email protected]
Viber poruke: +387 60 355 8888
Facebook Inbox: https://www.facebook.com/Zenicablog/
Twitter: https://twitter.com/Zenicablog2010