Politika

Hrvatska nam u EU parlamentu nanosi direktnu štetu

Primaj prvi vijesti na viber - besplatno - PRIJAVI SE NA OVOM LINKU
Podijeli ovu vijest:

Hrvatska nam u EU parlamentu nanosi direktnu štetu – Neka gospođa Petir ne daje lažna izvješča i lažne informacije Odboru za vanjska poslove EU parlamenta, jer to uistinu ne predstavlja dobrosusjedske odnose i ruši tezu Hrvatske diplomatije koja tvrdi da je prijatelj Bosni i Hercegovini.

Po izlaganjima gospođe Petir i još nekih hrvatskih zastupnika jasno je da u ovom trenutku oni naši prijatelji nisu jer nam nanose direktnu štetu, unoseći nemir među građanstvo BiH, nemir među građane hrvatske nacionalnosti u BiH i što je najgore od svega, blokiraju EU put BiH, kazala je za Vijesti.ba Nermina Kapetanović zamjenica Predsjedavajuće zajedničke komisije za evropske integracije PS BiH, i Komisije za vanjske poslove PS BiH, goveći o navodima hrvatske zastupnice u EU parlamentu.
Razgovarao: Nihad Hebibović

– Kako kometirate navode hrvatske zastupnice u EU parlamentu Mirjane Petir koja je na sjednici Pododbora za Sigurnost i obranu te Odbora za vanjske poslove, na kojoj se raspravljalo o sigurnosnij situaciju u BiH kazala da navodni strani borci radikalizuju muslimansko stanovništvo u BiH i “vehabijskim naseljima” koja niču uz granicu i prijete Hrvatskoj?

KAPETANOVIĆ: Negativna kampanja protiv Bosne i Hercegovine u EU parlamentu se vodi već jako dugo vremena. Ona je počela sa Rezolucijom o Bosni i Hercegovini u kojoj izvjestitelj bio gospodin Dan Preda a u kojoj su hrvatski zastupnici pokušali da u Evropskom parlamentu nametnu ideju i da kreiraju zaključak da Bosna i Hercegovina ovakva kakva jeste, jeste neodrživa i da je neophodna za tzv. decentralizacijom i dodatnom federalizacijom što bi pretpostavljalo stvaranje tzv.trećeg entiteta. Prilikom posjete gospodina Prede Sarajevu, ja i kolega Halid Genjac smo mu jasno rekli da priča o trećem entitetu kroz dodatnu federalizaciju nema mirnim putem, ja sam posebno istakla mišljenje Venecijanske komisije koja je vrhovni, pravni evropski autoritet, a koja je 2005.godine ustvrdila da je BiH već decentralizirana i veoma federalizirana država i da potrebe za dodatnom federalizacijom nema. Zamolila sam gospodina Dan Predu da to kolegama u EU parlamentu prenese, što je on i uradio.

Nakon toga su uslijedile izjave predsjednice Hrvatske o hiljadama “vehabija” koji se nalaze u BiH. Građani BiH su svjesni činjenica koje je Ministarstvo sigurnosti iznijelo da oni takve podatke nemaju, i da oni povratnici sa sirijskih ratišta koji jesu u BiH, a riječ je, ne više od 120 njih, da je najveći dio njih krivično procesuiran, a drugi dio je pod stalnim policijskim nadzorom, te da nema novih saznanja od dodatnim procesima radikalizacije.

Za mene je potpuno nova informacija o novim radikalnim naseljima koja navodno niču uz hrvatsku granicu, pa me začuđuje tako dobra upućenost gospođe Petir koja se očito više bavi sa BiH nego u sopstvenoj državi. U času kada Hrvatska tek sada ratificira Istambulsku konvenciju koju je BIH ratificirala među prvima u Evropi, i time pokazala da je civlizirana država.

Prilikom nadavne posjete gospodina Mire Kovača, Davora Stiera i gospodina Bauka, iz odbora za vanjske poslove Hrvatskog sabora, nije ni spomenuta niti izražena ovakva zabrinutost. Njihov primarni cilj posjeete bio je pokušaj razgovora o Izbornom zakonu, a prilikom te posjete pomenula sam neophodnu činjenicu o kojoj Hrvatska mora voditi računa, odnosno to, da se kolege iz hrvatskog sabora fokusiraju na rješavanje seta otvorenih pitanja između Hrvatske i BiH. 1000 kilometara granice nas dijeli a imamo neriješena granična pitanja. Hrvatska nam osporava pristup otvorenom moru i ide na gradnju Pelješkog mosta iako svi znamo da će time zatvoriti pristup BiH moru. Hrvatska, unatoč činjenici da je svu imovinu koju je morala vratiti nama po ugovoru o sukcesiji do dana današnjeg to nije uradila, a vratili su imovinu Srbiji i Makedoniji. Pitam gospođu Petir zašto se ona kao evropska zastupnica ne bavi kršenjem ljudskih prava i prava države BiH, da joj se vrati njena ogromna imovina koja je vrijedna nekoliko milijardi u Hrvatskoj?

Pitam gospođu Petir zašto se ona kao europarlamentarka, a sebi daju zapravo da se nazivaju, i u Hrvatskoj i ovdje, nositeljima temeljnih evropskih vrijednosti, zašto se ne pozabavi kršenjem prava prema 14 hiljada radnika iz Bosne i Hercegovine, 10 hiljada iz RS-a i 4 hiljade iz FBIH, kojima su oduzeli pravo na rad i imovinu a nisu ih obeštetili do dana današnjeg. Uz to ide i činjenica da Hrvatska sprema veliko odlagalište nuklearnog otpada na samoj granici sa BiH u Krajini, gdje znamo da je u porastu broj oboljeljenja od karcinoma, čime dovode u pitanje život velikog broja građana BiH. Zašto europarlamentarka ne vodi računa o kršenju tih ljudskih prava, a pravo na zdravlje je osnovno ljudsko pravo koje je utemeljeno Evropskom konvencijom koju je Hrvatska potpisala i ratificirala.

Bilo bi bolje gospođi Petir da ne vodi računa o tzv. radikalizmu u BiH. Bilo bi normalnije da je više brine činjenica da dolazi do reinkarnacije ustaštva u Hrvatskoj koji jako plaši građane BiH, jer imamo pojavu radikalizma i od istočnih i od zapadnih susjeda. Jedini koji treba da se brinu su građani BiH, a Hrvatska neka ima na umu činjenicu da je BiH država nad kojom je počinjen genocid i Udruženi zločinački poduhvat u kojem je učestvovala Hrvatska, i neka gospođa Petir ne daje lažna izvješča i lažne informacije Odboru za vanjska poslove EU parlamenta, jer to uistinu ne predstavlja dobrosusjedske odnose i ruši tezu Hrvatske diplomatije koja tvrdi da je prijatelj Bosni i Hercegovini. Po izlaganjima gospođe Petir i još nekih hrvatskih zastupnika jasno je da u ovom trenutku oni naši prijatelji nisu jer nam nanose direktnu štetu, unoseći nemir među građanstvo BiH, nemir među građane hrvatske nacionalnosti u BiH i što je najgore od svega, blokiraju EU put BiH.

– Šta bh. zvaničnici mogu uraditi u pogledu toga da se EU parlamentu jasno skrene pažnja na zloupotrebu te institucije. Nema velikih reakcija a sa druge strane u kontinuitetu se vodi agresivna propaganda protiv države Bosne i Hercegovine i njenih građana?

KAPETANOVIĆ: Koliko znam predsjedavajući Predsjedništva Bosne i Hercegovine, gospodin Bakir Izetbegović je prilikom svake posjete i kontakta sa predstavnicima Hrvatske vlade istakao ovaj problem. Uvijek ih je pozivao na dobrosusjedske odnose. Prilikom prošle posjete Odbora za vanjske poslove ja sam vrlo gostoprimljivo dočekala kolegice i kolege iz Hrvatske, želeći da istaknem našu dobru želju za dobrosusjedskim odnosima što nam je zajednički cilj i obaveza prema Strategiji čije smo provođenje obećali i gospodinu Junkeru i cijeloj EU. Širenje ovakvih dezinformacija nije u uredu, nije korektno, ljudski i politički nije normalno, posebno ne u času kada BiH kreće ka EU za što smo svi istinski opredijeljeni. Ja se nadam da će institucije BiH, počevši od Predsjedništva da će reagovati, a očekujem i od ministra vanjskih poslova gospodina Crnadka da se konačno uključi u bavljenje problema koje nam Hrvatska stvara šireći lažne informacije o porastu radikalizma, unatoč tome što sigurnosne agencije negiraju takve informacije. Mi savjetujemo hrvatskim zvaničnicima da nam ne nanose dodatnu štetu koja je već učinjena od strane Hrvatske Udruženim zločinačkim poduhvatom. Građani BIH su jako uplašeni kako četničkim pokretom, dolaskom tih nekakvih bajkera iz Rusije ali isto tako i sa porastom ustaškog radikalizma.

– Da li bi u ovom smislu trebalo uputiti makar diplomatsku notu?

KAPETANOVIĆ: Treba se uputiti diplomatska nota prema Hrvatskoj Vladi, Odboru za vanjske poslove. Mislim da su izjave gospođe Petir tako teške, iako djeluju bezazleno. Međutim kada se sagledaju u kontinuitetu hrvatskih napada na državu Bosnu i Hercegovinu onda to prestaje biti bezazleno. Nije bezazlena njihova namjera da dodatno radikaliziraju BiH uvođenjem trećeg entiteta, jer sva se priča vrti oko toga i oko Izbornog zakona. To su ucjene. Kolega Miro Kovač je rekao da je otvaranje Pandorine kutije rješavanje pitanja granice na moru. Nema Pandorinih kutija! Postoje zakoni. U krajnjem slučaju BiH će ići na arbitražu ukoliko bude trebalo. Ne budemo li na nivou eskpertskih komisija se dogovorimo oko povratka naše imovine i ne budemo li dogovorili granicu sa Hrvatskom, Bosna i Hercegovina će sigurno ići na tužbu jer riječ je o ogromnoj sumi novca i pravu na suverenitet i teritorijalni integritet BiH koji biva doveden u pitanje. Međutim, sad za sad, oni nemaju namjeru da razgovaraju o bilo čemu osim o Izboronom zakonu koji je stvar Bosne i Hercegovine, a sa druge strane nije uredu da imamo toliko neriješenih pitanja između Hrvatske i BiH, te da pri tome hrvatski saborski zastupnici prstom nisu mrdnuli da se to pomakne sa mrtve tačke.

A ako ćemo civilizacijski, što je druga tema, ali u kontekstu poštivanja ljudskih prava – da li je normalno da je BiH među prvima koja je ratifcirala Istambulsku kovenciju a da se u Hrvatskoj vodi žestoka polemika o tome, o ravnopravnosti spolova, o nasilju nad ženama. Dakle nismo mi ti koji smo necivilizirani. Bosna i Hercegovina ovakava kakva jeste je nositelj evropskih vrijednosti a ne oni koji reinkarniraju ustaštvo.

Vijesti.ba



Strogo je zabranjeno preuzimanje sadržaja, vijesti, videa ili fotografija bez navođenja izvora i bez dozvole. Vlasnik materijala su Agencija za promociju PRmedia s.d. i portal Zenicablog, osim ako nije navedeno drukčije.

Kontakt sa portalom Zenicablog možete ostvariti:
email: [email protected]
Viber poruke: +387 60 355 8888
Facebook Inbox: https://www.facebook.com/Zenicablog/
Twitter: https://twitter.com/Zenicablog2010

PARTNERI ZENICABLOGA:

Zadnje objavljeno