Radnici iz Bosne i Hercegovine i ove godine mogli bi biti među najbrojnijim stranim radnicima u Hrvatskoj, koja se suočava s nedostatkom oko 70.000 sezonskih radnika u turizmu.
Prema podacima Ministarstva unutrašnjih poslova Hrvatske, krajem prošle godine najbrojniji strani radnici bili su državljani BiH (38.100), a zatim radnici iz Nepala (35.635) i Srbije (27.988).
Procjenjuje se da će hrvatsko tržište rada ove godine tražiti oko 70.000 sezonskih radnika u turizmu, koji tradicionalno zapošljava najveći broj sezonskih radnika. Najtraženija zanimanja su iz oblasti građevinarstva, turizma, ugostiteljstva i trgovine, a očekuje se da će radnici iz BiH i ove godine biti među najbrojnijima, potvrđeno je za Fenu iz Odjela za tržište rada Hrvatske gospodarske komore.
Zbog različitih faktora, poput inflacije, rasta BDP-a i ekonomske aktivnosti koja je povećala potražnju za radnom snagom, Hrvatska posljednjih godina bilježi kontinuirani rast plata. Kao rezultat toga, očekuje se i povećanje primanja stranih i sezonskih radnika, pojašnjavaju iz Komore. Prema podacima Državnog zavoda za statistiku, prosječna neto plata u Hrvatskoj u februaru ove godine iznosila je 1.361 euro.
Napominje se da novi Zakon o strancima propisuje da strani radnici ne mogu imati nižu platu od one koju primaju zaposleni u Hrvatskoj na sličnim radnim mjestima.
“Kada je riječ o projekciji prosječne neto plate za sezonske radnike, jedan od najvećih hrvatskih hotelijera, koji posluje na više lokacija duž Jadrana i zapošljava veliki broj sezonskih radnika, predviđa da će plate tokom vrhunca sezone iznositi između 1.500 i 2.000 eura neto. Primjera radi, sobarice, pomoćni kuhari, pomoćni konobari, kuhinjski radnici i serviri primaće između 1.000 i 1.400 eura neto” – navode iz Odjela za tržište rada Hrvatske gospodarske komore.
Dodaju da većina poslodavaca, pored osnovne plate, isplaćuje i različite bonuse i nagrade te sezonskim radnicima osigurava smještaj i ishranu.
Kontakt sa portalom Zenicablog možete ostvariti:
email: info@zenicablog.com
Viber poruke: +387 60 355 8888
Facebook Inbox: https://www.facebook.com/Zenicablog/
Twitter: https://twitter.com/Zenicablog2010
