Jučer je do naše Zenice i Donje Gračanice, gdje je rođen, došla došla vijest da je u Sjedinjenim Američkim Državama u pedesetoj godini života preselio na ahiret Azrudin Sivac.
Poslije predatog rahmeta i proučene fatihe, na trenutak se vratih trideset godina unatrag u vrijeme kada smo bili saborci na ratištima širom Bosne i Hercegovine.
Sa ove vremenske distance vidim da smo bili pripadnici jedne od najelitnijih diverzantskih jedinica Trećeg Korpusa ali i Armije Republike Bosne i Hercegovine u cjelini.
Od toliko vojnih jedinica u Zenici, koje su nam bile na raspolaganju, ti golobradi mladići Donje Gračanice, najradije su tražili da se mobilišu u manevarske jedinice u kojima je postojala izrazito velika vjerovatnoća da ćeš u jednoj od mnogobrojnih akcija poginuti ili ostati trajni invalid.
Naposljetku će ovo zeničko selo dati 24 šehida, oko 20 ratnih vojnih invalida i od 1992-1995. cca 400 boraca Armije Republike Bosne i Hercegovine, to se ne smije zaboraviti.
Navedimo i činjenicu da je sama porodica Sivac dala pet šehida: Mirnesa, Mirsada, Hajrudina, Derviša i Saliha i tako se upisala zlatnim slovima u temelje naše drage Bosne.
Azrudin ili Azre kako smo ga zvali rođen je 1973. godine. Otac Zijad i majka Nura, braća Nurudin,Vernes i Isla, te supruga Elvira sa djecom Amarom i Eminom, trebaju biti ponosni na svoga sina, brata, supruga i oca.
Kažem to iz razloga jer sam ga upoznao u najtežem periodu u povijesti Bosne. Ovo odgovorno tvrdim jer sada kada sam doktor historijskih nauka i kada su mi jasno poznate sve vremenske epohe kroz koje je prošla naša napaćena Bosna, ova je haman pa najteža, pa stoga vidim stvarni značaj i ulogu svakoga pojedinca ili grupe koji su pomogli da se odbranimo od daleko većeg i nadmoćnijeg neprijatelja.
Godina 1993. U potpunoj smo blokadi, hrane, lijekova i bilo kakve pomoći više nema niti nam može nekako doći.
Možda je u ovom teškom periodu bilo najpametnije se malo skloniti, jer ako te i rani, ni zavoja, ni lijeka, a Bogami ni slobodnog kreveta u bolnici, samo Dragi Bog je nadahnuo heroje u bijelom, naše doktore i dao im zlatne ruke da postanu djelotvorne, olahko smo im to zaboravili.
Mjesec je juli, Azrudin se prijavljuje u našu jedinicu. Ne mari za rizik i opasnosti te posljedice koje mogu uslijediti. Uvijek je sa vjernim drugom Sajdićem, neopisivo su hrabri, kao da sada gledam kako na zvižduke metaka i detonacije granata uopšte ne obraćaju pažnju. Pričamo, žele da savladaju neke nove vještine, brzo uče, ne boje se nepoznatog.
Male raketice koje ispaljujemo sa pušaka „trombloni“ su nam najbolje rješenje, međutim, domaće su proizvodnje i često se događa da nam eksplodiraju i na našim puškama, tako da postoji veliki rizik da i nas same ubiju. Upozoravam ih, oni se smiju. Ubrzo će mi upravo njih dvojica potrošti sve zalihe tromblona koje su tamo u magacinu stajali mjesecima.
Ubrzo ću kao i svi ostali komandiri biti teško ranjen. Strahovali smo, kako da nadomjestimo sve komandire i hrabre borce koje svakim danom gubimo iz stroja, a sve je išlo spontano, novi golobradi mladići koji su tek stigli u jedinicu preko noći bi postajali neustrašivi lavovi i zaista nikada nismo znali koga je Bog odredio da u jednoj od narednih akcija hrabro povede bitku i komanduje vojskom.
Ovdje mislim na drage ljude, a Azre i Sajdić su jedni od njih, koji će nastaviti hrabro da se bore sa ratišta na ratište, iz akcije u akciju, da pišu surovu bosansku historiju.
Rat se završio. Sve nas je život rasuo po bijelom svijetu, a Azrudin se skrasio u Americi, tamo je osnovao i porodicu, dobio dvoje djece. Upitao bih za njega i poslao selame, ali ga nisam poslije rata više viđao.
Bio sam bez obzira na sve duboko uvjeren da ga je do posljednjeg dana pratio onaj lijepi moral i smirenost koji su ga krasili, koji je učio od svoje majke i babe, od imama u mektebu Muhameda ef. Kovača i hafiza Jusufa ef. Karamana.
Znao sam da cjelom dušom ljubi Bosnu i kuću je u svojoj Gračanici napravio, da se jednog dana vrati, da je tu uz nas. Prije nekoliko mjeseci tokom Azretove posljednje i oproštajne posjete Bosni dogovarali smo da se sretnemo i popijemo kahvu, planirao sam da mu ispričam kako tek sada poslije trideset godina razumjem stihove pjesme Dine Merlina kada u pjesmi „Kad sve ovo bude juče“, kaže:
· Jednom kad sve ovo bude juče,
· kad zora svane, a svanuće,
· nemoj da ti bol grudi steže,
· što nisi bio tu kad je bilo najteže,
· Daj mi dan u kom si sretan,
· daj mi samo mrvu toplog ljeta,
· daj mi snove koji,
· noćna mora ne postanu,
· budi ruka koja Bosnu brani,
· budi ruka koja Bosnu hrani,
· da već sutra naši snovi java postanu.
Dragi Azre, budi ponosan na sebe i sve nas, jer tvoja i naše ranjene i izgubljene ruke su bile one koje su branile i spasile našu Bosnu.
Molim Dragog Allaha da te obraduje, da nam svima ukabuli i sastavi nas opet, ali ovaj puta u džennetu. Amin.
Tvoj saborac i prijatelj, Amir Ismić
Kontakt sa portalom Zenicablog možete ostvariti:
email: [email protected]
Viber poruke: +387 60 355 8888
Facebook Inbox: https://www.facebook.com/Zenicablog/
Twitter: https://twitter.com/Zenicablog2010