Na Instagram stranici Zenicabloga imamo više od 3.200 objava sa više od 5.000 uglavnom predivnih fotografija našeg Grada. Na Facebook i web stranici broj fotografija grada je sigurno deset puta veći.
Više od milion ulazaka mjesečno na sajt, skoro 102 hiljade pratilaca na Facebooku i skoro 17 hiljada pratilaca na Instagramu znaju da se trudimo objaviti svaki pozitivan čin u našem gradu, te da nam teško pada kad kritikujemo, a moramo, jer istina nije ni samo ljepota, a ni samo kritika, nego negdje između. Zbog toga teška srca ovaj predpraznički vikend vam kvarimo primijenjenim stihovima Ede Maajke u naslovu i galerijom koja govori sama za sebe.
Foto galerija na kraju ovog teksta jedna nam je od najtežih za objavu, u nadi da će početak maja donijeti neke druge, bolje slike Zenice. To smo mislili i jučer kad smo objavili predivne fotke kružnih tokova.
Nažalost, dio površnih i za sadržaj nezainteresovanih čitalaca kritikovao nas je jer objavljujemo cvijeće, a ne smeće, iako smo JEDINI uz sarajevski KLIX pisali zbog čega se ulicama Zenice danima mogu vidjeti tone nepokupljenog smeća – pročitajte o razlozima OVDJE.
Ukratko, Grad Zenica od 1.1. ne plaća usluge čišćenja Grada, te je ALBA, sačekavši zakonski rok od 90 dana, početkom aprila upozorila da će obustaviti aktivnosti. Kao i većinu loših stvari u Gradu, nadležna komunalna služba, čiji je v.d. šefa po navodima iz Gradske uprave “na bolovanju” nije našla za shodno da u septembru, oktobru ili novembru prošle godine odgovori na prijedloge novog Ugovora, pa se ušlo u januar, februar…..
Baš kao i u slučaju Bilinog polja, koje su, kad su ga napustili radnici ALBA-e, preuzeli korov i nered. Tek tada je postignut kakav-takav dogovr, ali kako saznajemo većinu ni tog dogovora Gradska uprava do danas nije ispoštovala.
Umjesto što po hodnicima i kancelarijama Gradske uprave mnogi zvaničnici ispredaju priče o “plaćenim člancima” želeći sami sebe uvjeriti da se vjeruje njima, a ne svojim očima, bolje da počnu brinuti o svom gradu, jer ih za to plaćamo.
Prvi čovjek gradske uprave za kontakte sa komunalcima je penzioner, Munib Husejnagić. Ovaj 64-godišnjak rodom iz Žepča je zeničkoj javnosti poznat po dvije-tri, vrlo neslavne uloge. Prva je čuveni protesti i paljenje zgrade Kantona, nakon najneuspješnijeg mandata premijera Kantona u istoriji Zeničko-dobojskog kantona.
Husejnagića dovode u vezu i sa propašću preduzeća Metalno, na čijem je čelu bio, ali to već zaslužuje poseban tekst. Da li su i zašto ove dvije ovako negativne “reference” bile dovoljne da čovjeka u penziji gradonačelnik izabere za Savjetnika za privredu, valjda nekad Fuad Kasumović odgovori zeničkoj javnosti.
Pomenuti umirovljenik možda penzionerski shvata svoje obaveze za koje ga plaćamo, a njegov poslodavac danas je objavio nekoliko fotografija iz prirode, što je za pohvalu, ali bojim se da i pored neophodnih trenutaka za odmor vikendom postoje i mnogo manje bitne stvari i događaji zbog kojih je prvi čovjek ovog grada znao “presjeći”, makar i telefonski, i narediti svojim potčinjenim da – rade svoj posao 24 sata dnevno dok ga ne urade.
Ako je slučaj ALBA, koji svako malo eskalira sa prekidima, obustavama, te problemima, dovoljan primjer za “ostatak” privrede, koliko već sutra (iako je nedjelja) gradonačelnik bi trebao naći nekog drugog da ga “savjetuje”, makar i za manje od navodnih 2-2 i po hiljade KM koliko pomenuti penzioner prima “na penziju”.
Građane Zenice apsolutno ne interesuje ko je koliko “zakinut”. Građani ALBI direktno plaćaju odvoz kanti iz domaćinstava i on je redovan i vrlo uspješan. Oni koji ne plaćaju ili nepropisno odlažu kabasti otpad uglavnom se žale za nešto što – realno- nisu u pravu.
Zenica ima jednu od najljepših hortikulturnih slika od kružnih tokova, do parkova, šetališta, GGM-a, pa do cvijeća na mostovima. Ukoliko gradska vlast i njeni predstavnici misle da neko to može raditi jeftinije ili bolje od ALBE, red je da to javno i kažu i urade. Zanimljivo je da se “tematske sjednice Vijeća” i prijetnje raskidom ugovora navode samo kad treba “uštediti” koju hiljadu maraka, umanjiti ugovor ili slično.
Sarajevo od 1.5. studentima i učenicima besplatno nudi gradski prijevoz. Zenički studenti ne mogu koristiti plaćene mjesečne karte subotom, jer privatni prijevoznici koncesionari smatraju da se “ne ide u školu subotom”.
Rezultat je to urušavanja javnog i davanje primata privatnom. Na upit zašto se ne ulaže više u javni prijevoz, privatnici kažu da “ne mogu ulagati ako im se ugovori produžavaju svaka tri mjeseca, jer se navodno dugogodišnji ugovor čuva za prevoznike bliske vlasti”. ALBA je većinski privatna, njemačka firma i ima sličan problem, ali ipak ulaže određena sredstva. Ako je skupa, ako je neisplativa, zašto Grad ne napravi vlastito preduzeće ili se i tu ima na umu neko “ko bi mogao u tal”.
Prisjetimo se samo perioda dok su Nijemci rukovodili Azilom za pse, znalo se koga možete nazvati, gdje i kako se koristi taj servis. Danas, drugi privatnici rade posao za manje novca, a kako ga rade, pogledajte oko sebe po zeničkim ulicama.
Za kraj, da li su ružne slike Zenice ovog vikenda predigra za neku drugu, biznis priču o kojoj mi ne znamo ništa i da li su “izvođači radova” poput pomenutog penzionera samo tu da “osiguraju ulaz povlaštenim”. Nezvanično, firme koje se uopće ne bave komunalnim poslom “nudile su da pospreme grad” što je nezakonito, kriminalno i očito – planirano.
Zenica u svom postojanju nikad nije dočekala ružniju sliku o sebi, o kojoj nažalost oni koji se finansiraju iz budžeta i džepova građana, pa i mediji, ćute. Sve dok građani budu vjerovali bajkama u večernjim dnevničkim terminima umjesto svojim očima i fotografijama koje slijede, biće nam ovako – zapušteno. Jedna kanta je bila alarm, a ovakav grad je – sramota onih koje mi svojim porezima plaćamo. Foto: Masar Hrasnić, Zlatan Alibegović, 32. Vijećnik, čitaoci ZB, Facebook.
Kontakt sa portalom Zenicablog možete ostvariti:
email: [email protected]
Viber poruke: +387 60 355 8888
Facebook Inbox: https://www.facebook.com/Zenicablog/
Twitter: https://twitter.com/Zenicablog2010