Kada hrana postaje opasna za jelo?- Trovanje hranom pogađa na hiljade ljudi širom svijeta, a osim toplog vremena najopasnije je i ono praznično – zbog konzumiranja hrane kojoj je možda i prošao rok trajanja a da to nismo ni znali.
Među najopasnije namirnice svakako spada meso, zbog mogućnosti razvoja bakterija. Ako vam je ostalo ribe ili ribljih jela, danas bi trebalo da ih bacite, naročito ako nisu bili u frižideru ili pak pravilno konzervirani, naprimjer uz dodatak sirćeta koji čuva svježinu.
Meso možete čuvati nešto duže – do pet dana, ali isključivo ako ga držite prekrivenog folijom ili u posebnim posudicama u frižideru. Do razvoja opasnih bakterija dolazi ako se nalazi na temperaturi većoj od 8 Celzijusa, pa nije dobra ideja držati ga na balkonu ili u ostavi, gdje tokom dana temperatura može da naraste.
Sosevi mogu biti opasni, naročito usljed međusobne kontaminacije (naprimjer ako istom kašikom ili vililjuškom dodirujete meso pa ona ponovno ide u sos). Treba ih pojesti u roku od tri dana, što isto važi i za francusku salatu koja može biti opasna zbog jaja, krompira i majoneze, ističe mikrobiolog dr. Martin Goldberg sa Univerziteta Trent.
Jedenje povrća drugi ili treći dan nakon što je pripremljeno ne može vam naškoditi, a problem kod povrća ne zadaju bakterije već gljivice. One se razmnožavaju na sobnoj temperaturi, a najviše vole slatko povrće poput krompira – zato je njega najbolje pojesti u roku od dva dana. Želite li ubiti moguće gljivice na povrću, uvijek ga možete podgrijati – ali samo jednom, na temperaturi iznad 60 Celzijusa oko 10 minuta.
Rok trajanja kremastih kolača je četiri dana u frižideru, dok oni suhi mogu da traju 20-ak dana. Biće svježiji ako ih držite na suhom i tamnom mjestu pokrivene krpom, dok će u frižideru povući vlagu, piše Daily Mail.
novovrijeme.ba
Kontakt sa portalom Zenicablog možete ostvariti:
email: [email protected]
Viber poruke: +387 60 355 8888
Facebook Inbox: https://www.facebook.com/Zenicablog/
Twitter: https://twitter.com/Zenicablog2010