AMZ je najveći zagađivač okoliša u Zenici. Pored ostalih polutanata koje AMZ emituje u zeničku kotlinu (prašina, NOx, organski polutanti), osjećam obavezu, da kao građanin grada Zenice, ukažem na netačno dostavljanje podataka o emisijama SO2 od strane AMZ za Department Energetika, čime se direktno nanosi šteta kroz smanjenje sredstava u Fond okoliša FBiH.
Prema Zakonu o Fondu za zaštitu okoliša BiH, članom 18. je definisano da se prihodi ostvaruju kroz:
- naknada zagađivača okoliša;
- naknada korisnika okoliša;
- posebne naknade za okoliš koja se plaća pri svakoj registraciji motornih vozila.
Članom 19. istog zakona je definisano da su obveznici plaćanja naknada pravna i fizička lica čije djelovanje direktno ili indirektno uzrokuje onečišćavanje okoliša u smislu Zakona o zaštiti okoliša, drugih okolinskih zakona i/ili međunarodnih propisa u šta spada svakako AMZ.
Za proračun godišnje emisije SO2 koriste se metodologije sa sljedećim prioritetnim redoslijedom:
- Izračunavanje godišnjih emisija na osnovu kontinuiranog monitoringa
- Proračun godišnjih emisija SO2 na osnovu udjela sumpora u gorivu
- Izračunavanje godišnjih emisija na osnovu pojedinačnih mjerenja
AMZ ima kontinuiran monitoring u Energetici u koji se opravdano može sumnjati kao i na sve rezultate njihovih mjerenja. Zbog toga ću predstaviti proračun godišnjih emisija SO2 za Eneregtiku AMZ na osnovu udjela sumpora u gorivu.
Poznata je činjenica da zenički ugalj ima donju toplotnu moć Kd=17,62 MJ/kg i ukupni sumpor 3,65 %. (Izvor: Upustvo za obračun godišnjih emisija, CETEOR Sarajevo)
Rudnik mrkog uglja Zenica AMZ isporučuje ugalj za potrebe Energetike i ta se količina mijenjala iz godine u godinu. Postoji mogućnost da AMZ nabavlja ugalj i od drugih dobavljača ali to nije tretirano jer nemamo zvaničnih podataka, kao što nije obrađena emsija SO2 iz koksnog plina.
U narednoj tabeli su dati podaci o potrošnji uglja i emisijama SO2 po godinama iz pogona Energetika AMZ.
Tabela 1.
Godina/ Potrošnja/Emisija/ | Približna količina uglja koju je Rudnik Zenica isporučio AMZ
t/god. |
Prijavljena emisija SO2 prema Fondu t/god. | Emisija SO2 na osnovu udjela S u gorivu t/god. |
2011 | 136.000 | 7306 | 7940 |
2015 | 168.000 | 3547 | 9811 |
2018 | 133.000 | 2944 | 7767 |
Posebno zabrinjava podatak da je AMZ u 2011 godini prijavio 7306 t SO2 a u 2018 godini je prijavio 2944 t SO2. Ovo bi bilo poželjno da je rezultat određenih mjera ali na žalost to nije tako. Očito se vidi trend smanjenja prijavljenih količina emisija prema Fondu jer se obračun naknade vrši prema prijavljenim količinama polutanata.
Iz tabele se jasno vidi da je potrošnja uglja u 2015. godini bila veća u odnosu na potrošnju uglja u 2011. godinu a prijavljena emisija SO2 se smanjila više od 100 %.
Poznato je da se nisu na Energetici radili nikakvi veći zahvati u smislu odsumporavanja dimnih plinova pa se opravdano pitam na koji način je moguće toliko puta smanjiti emisiju a ostati pri približno istim količinama potrošnje uglja.
Ako se zna da je Rudnik Zenica isporučio AMZ u 2018 godini oko 133000 t uglja i ako znamo da zenički ugalj ima ukupni sadržaj sumpora 3,65 % i ako se zna da zenički ugljevi vežu u čvrstu fazu (u pepeo i šljaku) do 20 % onda nije teško po bilansu i udjelu S izračunati da je AMZ u 2018. godini emitovao oko 7767 t SO2.
Meni je jasno koji su motivi AMZ da Fondu FBiH prikaže ovako male emisije SO2 ali stehiometrija i bilanse su neumoljive.
Pema Uredbi Vlade FBiH o vrstama naknada i kriterijuma za obračun naknada za zagađivače zraka, visina godišnje naknade za emisiju SO2 (“Službene novine Federacije BiH”, br. 33/03), po jednoj toni iznosi 38 KM. Ovom Uredbom su predviđene i kazne ukoliko pravno lice ne dostavi izvještaj o godišnjim emisijama i one iznose od 500 do 7.000 KM
Ovako blage kazne pogoduju da se dostavljaju netačni podaci ili ih nikako ne dostavljaju.
Pitam se zbog čega sve ovo AMZ radi građanima Zenice. Toliku tolerantnost smo pokazali do sada na čekanju da se implementiraju ključni projekti kako bi radio AMZ i bili često izloženi enormnim emisijama svih vrsta polutanata. Živimo u gradu sa veoma lošim kvalitetom zraka za što je najveći krivac AMZ.
Jasno je da će u dogledno vrijeme prestati spaljivanje uglja u AMZ ali se pitam je li ovo put izgradnje povjerenja i podcjenjivanja ljudi koji nešto znaju o ovoj oblasti i predstavljanja AMZ kao društveno odgovorne kompanije.
Autor teksta je prof. Jusuf Duraković, univerzitetski profesor i član UO Fonda za okoliš FBiH
NAPOMENA REDAKCIJE PORTALA ZENICABLOG:
Nakon što smo dobili autorski tekst prof.Durakovića, obratili smo se Upravi ArcelorMittala Zenica da prokomentira navode, te da odgovori na nekoliko pitanja na osnovu uvida u najznačajnije dijelove autorskog teksta.
Poštovani, Potrudit ćemo se da pošaljemo odgovor do kraja dana, ako ne, onda sutra. Hvala na razumijevanju, Lp
Odgovoreno nam je u ponedjeljak, 16. decembra 2019. 07:24 ujutro –
Obzirom da smo ispoštovali predviđeni rok, kojeg su odgovorni u AMZ sami odredili, objavljujemo navode prof.Durakovića, uz NAPOMENU da smo, ako i kad dođe, SPREMNI da objavimo i odgovor AMZ na navode prof.Durakovića.
Redakcija Zenicabloga
Kontakt sa portalom Zenicablog možete ostvariti:
email: [email protected]
Viber poruke: +387 60 355 8888
Facebook Inbox: https://www.facebook.com/Zenicablog/
Twitter: https://twitter.com/Zenicablog2010