Zeničanin Šaćir Stambol (66), koji je na funkciju predsjednika Nadzornog odbora Crvenog križa Zeničko-dobojskog kantona bio imenovan 10. oktobra 2013., od srijede više nije na toj poziciji. Kaže, smijenjen je zato što je pokušao da u zakonske okvire kanališe poslovanje općinskih i kantonalnih te, u konačnici, i organizacije Crvenog križa Federacije BiH.
– Crveni križ FBiH, pa tako i niže organizacije, nema sistem kontrole utroška prikupljenog novca niti donirane humanitarne pomoći. Humanitarna pomoć se prodaje, ali niko nikada nije napravio inventuru skladišta. Samo od polaganja ispita prve pomoći za vozače i budžetskih priliva 80 općinskih organizacija prikupi godišnje između 8 i 10 miliona KM. Od prve pomoći 3 posto bude uplaćeno CKFBiH, a 12 posto kantonalnim, dok ostalo troše u općinskim organizacijama tako što dižu novac s banke i gotovinom plaćaju usluge uz prilaganje fiskalnih računa – tvrdi Stambol, inače bivši zaposlenik Uprave za indirektno oporezivanje FBiH, kojeg ovakav način poslovanja posebno pogađa.
On je, kaže, predočio svoja saznanja i sekretaru CKFBiH Namiku Hodžiću te od predsjednika Ive Juričevića tražio da se novac uplaćuje na jedinstven račun te da sve isplate idu s tog računa. Ovakva organizacija, kaže Stambol, nikome ne treba, a sirotinja od nje nema mnogo koristi.
– Nudio sam da platim i reviziju poslovanja bilo koje općinske organizacije. Ukoliko moja saznanja nisu tačna, ponudio sam da CKFBiH doniram svu svoju imovinu koju sam u životu stekao. Nije mnogo, ali nije ni malo – kaže Stambol. Dodaje da je, dok je radio i zarađivao 1.300 KM mjesečno, mislio kako su njegova primanja visoka i dobra, što, kaže, i jesu bila.
– Kada sam vidio da, recimo, samo u zeničkom CK za plaće, topli obrok i regres dvoje zaposlenih, potroše skoro 50.000 KM godišnje, pitao sam se gdje ja to živim. Samo njihov regres iznosi po 900 KM. Naplaćuju i rad u komisijama za polaganje prve pomoći iako su u stalnom radnom odnosu – ističe Stambol. On dodaje i da je predao zahtjev inspekciji zato što još radi žena koja je prije tri i po godine ispunila oba uvjeta za penziju.
– Tako je i u drugim organizacijama. Mladi nam nemaju posla, a u CK su zaposleni đuturumi. Dovode ih za ruku na posao, a oni ne znaju zbog čega su došli – slikovito je opisao stanje Stambol, koji ističe da je prošle godine jedan ljekar za rad u komisijama za polaganje prve pomoći zaradio 8.000 KM.
Novi predsjednik Predsjedništva CK ZDK Hasan Topalović ističe kako se ovo tijelo ogradilo od djelovanja Stambola. Napominje da Stambol nije smijenjen nego su, kaže, morali imenovati novi NO, jer su druga dva člana Meho Mostarlić iz Zavidovića i Mile Kovačević iz Zenice podnijeli neopozive ostavke zbog takvog pristupa Stambola.
– Ocjena je da je njegovo djelovanje neprihvatljivo i štetno po interese CK – ističe Topalović te dodaje i da je Stambol pismen čovjek te da zna koje su zakonske procedure ako, kao odgovorna osoba, uoči nepravilnosti u radu.
Kontakt sa portalom Zenicablog možete ostvariti:
email: [email protected]
Viber poruke: +387 60 355 8888
Facebook Inbox: https://www.facebook.com/Zenicablog/
Twitter: https://twitter.com/Zenicablog2010