Info

Kakve nove studijske programe nude bh. univerziteti?

Primaj prvi vijesti na viber - besplatno - PRIJAVI SE NA OVOM LINKU
Podijeli ovu vijest:

Kakve nove studijske programe nude bh. univerziteti? – Potrebe tržišta rada i kadar koji proizvode bh. fakulteti već godinama nisu usklađeni.

Maj i juni vrijeme su kada se maturanti odlučuju na koji fakultet da se upišu, odnosno koju profesiju da odaberu.

Najviše prostora u javnosti kad je riječ o toj temi dobijaju aktivnosti na uvođenju smjerova za obrazovanje IT stručnjaka. Međutim, pojedini fakulteti inovativnim pristupom otvaraju nove smjerove / odsjeke i time pokazuju da ima promjena u akademskim krugovima i sluha za procese u društvu.

Pandemija COVID-a 19 dodatno je poremetila i zakomplicirala stanje na tržištu rada, što se tek treba odraziti na obrazovni sistem, a akademska zajednica treba ponuditi adekvatne odgovore na nove izazove.

Novi smjerovi na mostarskim univerzitetima

Četverogodišnji studijski program iz Kulturalnih studija i bosnistike na Fakultetu humanističkih nauka Univerziteta “Džemal Bijedić” u Mostaru novi je studij koji će prva generacija studenata moći pohađati u akademskoj 2020/21.

Književnost je jedna od osnova za razvoj kreativne industrije, a akademsko obrazovanje daje potreban temelj.

“Ovaj dvopredmetni studijski program osmišljen je na tragu savremenih tokova u humanističkim i društvenim naukama s ciljem da ponudi mogućnost komparativnog izučavanja bosanskohercegovačke književnosti i kulture i bosanskog jezika s općim kulturnim konceptima, kao što su globalizacija, forme identiteta, manjinski identiteti, kultura i digitalno doba”, kaže dr. Irma Marić, prodekanica za nastavu na Fakultetu humanističkih nauka u Mostaru.

Pokretanjem tog studijskog programa rukovodstvo fakulteta želi pokazati da je bosnistika rezervoar kulturnih identiteta koji se ne mogu odvojiti od ukupnih društvenih kretanja u svijetu, koji je odavno postao “globalno selo”.

“Za razliku od klasičnih studija kulturologije ili klasičnih studija bosanskog jezika i književnosti, ovaj studijski program fokusira se na lingvistiku i nauku o književnosti kao forme kulture i propituje njihovo mjesto u globalnim kretanjima. Težište studijskog programa je na multidisciplinarnosti, pa će studenti stjecati znanja i iz etnologije, sociologije kulture i umjetnosti, komunikologije, stranih jezika, kulturalnih teorija, manjinskih kultura”, pojašnjava dr. Marić.

Studenti koji završe ovaj studij moći će se zaposliti u sferi kulturnog turizma, kulturnih industrija, državnom i nevladinom sektoru, medijima, kao i različitim ustanovama koje se bave pitanjem očuvanja bosanskog jezika, književnosti i historije u zemljama gdje žive ljudi porijeklom iz Bosne i Hercegovine.

Dva mostarska univerziteta, osim s padom nataliteta i iseljavanjem, bore se s oštrom konkurencijom privatnih fakulteta.

Medicina na engleskom jeziku, Zootehnika, Fitomedicina, Vinogradarstvo i vinarstvo, Hidrotehnika i okolišno inženjerstvo, Računovodstvo i porezi, Javna uprava samo su neki od smjerova koji su od akademske 2018/19. pokrenuti na Sveučilištu u Mostaru.

Filozofski fakultet, osim brojnih postojećih studija, u sljedećem razdoblju planira pokrenuti diplomski studij politologije na engleskom jeziku kroz saradnju s Univerzitetom “Matej Bel” iz Slovačke i program za inkluzivno obrazovanje.

Potreba za kadrom za inkluzivnu nastavu

Islamski pedagoški fakultet Univerziteta u Zenici pokrenuo je Odsjek za inkluzivnu edukaciju u akademskoj 2019/20. kao odgovor na potrebe u nastavnom procesu za edukaciju učenika s posebnim potrebama.

“Islamski pedagoški fakultet, koji djeluje u okviru Univerziteta u Zenici, visokoškolska je ustanova unutar Islamske zajednice koja ima najveći broj studenata iako ne posjeduju vlastiti prostor. Više od 600 studenata upisano je na pet odsjeka kroz tri studijska ciklusa. Fakultet je osnovan ratne 1993. kao odgovor na novonastale potrebe društva, odnosno radi zadovoljavanja potreba za stručnim kadrom neophodnim za uvođenje predmeta islamske vjeronauke u obrazovni sistem”, pojašnjava dekan IPF-a, dr. Muharem Adilović.

Fakultet se nastavio razvijati na način kako je i nastao kroz prepoznavanje potreba društva za određenim kadrom.

Godine 2005. pokrenut je Odsjek za socijalnu pedagogiju, zatim Odsjek za predškolski odgoj i obrazovanje te studij arapskog jezika i književnosti. Najmlađi odsjek na ovom fakultetu jest Odsjek za inkluzivnu edukaciju, koji je prve studente primio u akademskoj 2019/20.

KOMPLETAN TEKST PROČITAJTE NA:

Al Jazeera



Strogo je zabranjeno preuzimanje sadržaja, vijesti, videa ili fotografija bez navođenja izvora i bez dozvole. Vlasnik materijala su Agencija za promociju PRmedia s.d. i portal Zenicablog, osim ako nije navedeno drukčije.

Kontakt sa portalom Zenicablog možete ostvariti:
email: [email protected]
Viber poruke: +387 60 355 8888
Facebook Inbox: https://www.facebook.com/Zenicablog/
Twitter: https://twitter.com/Zenicablog2010

PARTNERI ZENICABLOGA:

Zadnje objavljeno