Novoizabrani predsjednik i dvoje potpredsjednika Federacije Bosne i Hercegovine, koji će obavljati te dužnosti u narednom četvorogodišnjem mandatu, položili su zakletvu pred delegatima Doma naroda Parlamenta FBiH. Time je i formalno ozvaničen izbor ovih funkcionera, predsjednika FBiH Marinka Čavare, Hrvata po nacionalnosti, kao i dvoje potpredsjednika – Melike Mahmutbegović, Bošnjakinje, te Milana Dunovića, Srbina. Zbog njihovog imenovanja danas su po dva puta zasjedala oba doma Federalnog parlamenta.
Predstavnički dom je dao većinsku podršku za zajedničku listu s njihovim imenima već na prvom zasjedanju, dok je u Domu naroda izostala podrška delegata Srba. Stoga je Predstavnički dom, na drugoj sjednici održanoj odmah nakon sjednice Doma naroda, ponovno izrazio podršku. Pošto je, prema proceduri, dovoljna podrška jednog od domova ako dođe do ponovnog odlučivanja, konstatirano je da su članovi novog rukovodstva FBiH izabrani. Polaganje zakletve je, prema proceduri, obavljeno pred delegatima Doma naroda.
Predsjednik Marinko Čavara, kadar Hrvatske demokratske zajednice BiH, rođen je 1967. godine u Busovači. Diplomirao je na Mašinskom fakultetu u Zenici 1991. Sa suprugom Ivankom ima troje djece, Brunu, Marka i Moniku. Karijeru je počeo kao profesor mašinskih predmeta i fizike u srednjoj školi u rodnom gradu. U Busovači je tokom 1992. bio direktor pošte. Od 1990. je član Hrvatske demokratske zajednice Bosne i Hercegovine, a 2011. godine je izabran za potpredsjednika stranke. Bio je zamjenik ministra prometa i veza u Srednjobosanskom kantonu od 1996. do 2001. godine. Nakon toga, do 2005. bio je direktor Kantonalne direkcije za ceste. Na poziciji savjetnika i stručnog saradnika hrvatskog člana Predsjedništva BiH Ive Mire Jovića radio je 2005. i 2006. Dva mandata je proveo u Predstavničkom domu Parlamenta FBiH, od 2006. do 2014.
Potpredsjednica FBiH Melika Mahmutbegović, rođena 20. aprila 1959. godine u Bugojnu, članica je Stranke demokratske akcije. Osnovnu školu i gimnaziju završila je u rodnom gradu a Medicinski fakultet u Sarajevu 1983. Po završetku studija radi u Domu zdravlja Bugojno kao ljekarka opće prakse. Specijalizirala je opću hirurgiju. Od aprila 1992. godine pripadnica je Armije Bosne i Hercegovine. Godine 1995. izabrana je za direktoricu Medicinskog centra Bugojno. Na Ekonomskom fakultetu u Sarajevu usavršava se iz oblasti Zdravstvenog menadžmenta – ekonomija u zdravstvu. Na općim izborima 1998. godine izabrana je u Skupštinu Srednjobosanskog kantona (SBK). Godine 2002. na općim izborima u BiH izabrana je za poslanicu u Predstavnički dom Federalnog Parlamenta te ponovno na istu dužnost 2010. godine.
Drugi potpredsjednik FBiH Milan Dunović, rođen 1974. godine u Sarajevu, kadar je Demokratske fronte – Željko Komšić. Diplomirani je inženjer prometa i komunikacija, zaposlen u poduzeću „BH Pošta”, na mjestu direktora službe za međunarodni poštanski promet. Kao član Vijeća za ekonomska prava Političke akademije Demokratske fronte, radio je na izradi ekonomskog programa „Vizija 14-22″.
Predsjednik Federacije BiH do sada je najčešće biran iz reda Hrvata. A, čak sedam puta je biran iz HDZ BiH. Predsjednik Federacije BiH šef je izvršne vlasti u ovom bh. entitetu. Ured je osnovan 31. maja 1994., a prvi predsjednik bio je Krešimir Zubak (HDZ BiH). Od tada do danas Federacija je imala 11 predsjednika, s tim da su se neki od njih, poput Ejupa Ganića i Ive Andrića Lužanskog, na ovu funkciju birani dva puta. Od osnovanja institucije predsjednika Federacije bira se i potpredsjednik. Ako je predsjednik Hrvat, potpredsjednik se bira iz reda Bošnjaka. Od 2002. godine, a u skladu sa Odlukom o konstitutivnosti, biraju se dva potpredsjednika Federacije, koji predstavlja treći konstituivni narodi BiH.
Do 2002. godine u izboru predsjednika i potpredsjednika Federacije Bosne i Hercegovine, klubovi naroda (bošnjački i hrvatski) odvojeno su kandidirali po jednu osobu. Bila je potrebna većina u svakom klubu Doma naroda. Nakon 2002. godine u izborima za predsjednika i dva potpredsjednika Federacije BiH, uvodi se zajednička lista, koja se formira uz podršku najmanje jedne trećine poslanika iz klubova. (bošnjački, hrvatski, srpski). Nije više potrebna većina u svakom klubu Doma naroda nego samo jedna trećina.
Prvi predsjednik FBiH bio je Krešimir Zubak, jedna od najutjecajnijih hrvatskih političara. Na toj funkciji ostao je do 1997. godine. Funkciju zamjenika obnašao je Ejup Ganić, tadašnji član Predsjedništva RBiH. Zubaka je naslijedio Vladimir Šoljić, također iz reda Hrvata. Njegov zamjenik i dalje je bio Ejup Ganić. Šoljić i Ganić nisu imali prevelik utjecaj, jer su bili pod pritiskom međunarodne zajednice i Ureda visokog predstavnika. Ganić i Šoljić su se 1997. godine rotirali pa je Ganić ovog puta imenovan za predsjednika FBiH, a Šoljić za potpredsjednika. Tu dužnost obnašat će do 1999. godine. U prvim godinama često je dolazilo do smjena na ovim pozicijama.
Ivo Andrić Lužanski, aktuelni predsjednik Sabora Hrvatske zajednice Herceg-Bosna, 1999. godine izabran je za četvrtog predsjednika Federacija. Bio je jedan od prvih ljudi HDZ-a. Samo godinu dana poslije, na ovoj poziciji mijenja ga ponovo Ganić, a već narede Lužanski je opet imenovan za predsjednika FBiH. U drugom mandatu Lužanski je na ovoj poziciji ostao tek dva mjeseca, od 1. januara do do 28. februara 2001. godine. Nakon Lužanskog, za predsjednika FBiH izabran je Karlo Filipović iz Socijaldemokratske partije. Ovu dužnost obnašat će godinu dana. Njegov zamjenik bio je Safet Halilović, iz Stranke za BiH (SBiH). Sljedeće godine Halilović je izabran za predsjednika FBiH, a za zamjenika Filipović. Dužnost će obnašati godinu dana. Bilo je to vrijeme Alijanse za promjene. Za devetog predsjednika Federacije 2003. izabran je Niko Lozančić, hrvatski političar a Šahbaz Džihanović i Desnica Radivojević imenovani su za potpredsjednike Federacije. Od 1997. do 2011. godine na čelo Federacije došla je prvi put žena. Borjana Krišto iz HDZ-a BiH imenovana je za predsjednicu a Mirsad Kebo iSpomenka Mičić za potpredsjednike Federacije. Posljednji predsjednik Federacije, prije Čavare, bio je Živko Budimir, hrvatski general. Funkciju potpredsjednika obnašali su Mirsad Kebo i Svetozar Pudarić.
NADLEŽNOSTI
Predsjednik Federacije nadležan je za imenovanje Vlade, sudija federalnih sudova, potpisivanje odluka Parlamenta Federacije nakon njihovih donošenja, potpisivanje i ratificiranje međunarodnih sporazuma u ime Federacije, davanje pomilovanja zatvorenicima osim za ratne zločine i zločine protiv čovječnosti i genocida… Potpredsjednik Federacije nadležan je za: zamjenjivanje predsjednika Federacije u uvjetima kada se ukaže potreba za to, zatim saradnju sa predsjednikom Federacije te izvršavanje dužnosti povjerenih od predsjednika i Parlamenta Federacije.
Kontakt sa portalom Zenicablog možete ostvariti:
email: [email protected]
Viber poruke: +387 60 355 8888
Facebook Inbox: https://www.facebook.com/Zenicablog/
Twitter: https://twitter.com/Zenicablog2010