Na prijedlog Agencije za sigurnost hrane Bosne i Hercegovine, Vijeće ministara BiH je na 121. sjednici usvojilo ‘Izvještaj o provedenom planu praćenja zdravstvene ispravnosti vode za piće i hrane – hrane za životinje u poplavljenim područjima BiH u 2014. godini’.
Agencija za sigurnost hrane Bosne i Hercegovine, je zaključkom Vijeća ministara, zadužena da, u suradnji s nadležnim institucijama BiH, entiteta i Brčko distrikta BiH, nastavi kontinuirano planiranje, pripremu i provođenje Plana praćenja zdravstvene ispravnosti vode za piće i hrane – hrane za životinje u BiH u idućem razdoblju.
Također je preporučeno nadležnim institucijama u oblasti sigurnosti hrane, veterinarstva i javnog zdravstva da, u skladu s važećim zakonskim propisima, dugoročno planiraju sredstva u proračunima svih nivoa vlasti u Bosni i Hercegovini, kako bi se osigurala realizacija planova praćenja i kontrolnih planova u oblasti sigurnosti hrane.
Imajući u vidu da nakon poplava može doći do kontaminacije vode za piće i hrane – hrane za životinje, Agencija je u proteklom razdoblju u suradnji sa nadležnim inspekcijskim organima i laboratorijama provela Plan praćenja zdravstvene ispravnosti vode za piće i hrane – hrane za životinje u poplavljenim područjima.
U 18 gradova i općina u BiH koje su u svibnju 2014. godine bile zahvaćene poplavama uzeto je ukupno 352 uzorka vode za piće, hrane (sirovo, mlijeko, voće, povrće) i hrane za životinje, te su isti upućeni na laboratorijske analize. Na uzetim uzorcima urađeno je ukupno 4378 analiza, od čega 3884 analize na prisustvo rezidua pesticida i 494 analize na prisustvo kontaminanata.
Od ukupnog broja analiza, neodgovarajućih je bilo osam, odnosno 0,18%, i to u svi u grupi vode za piće iz sustava za javnu vodoopskrbu. U cilju zaštite zdravlja i interesa potrošača Agencija je odmah po prijemu laboratorijskih izvještaja o neodgovarajućim analizama vode za piće dana 11.12.2014. godine dostavila iste na dalje postupanje nadležnim inspekcijskim organima, te preporučila poduzimanje propisanih mjera i obavijestila potrošače priopćenjem za javnost, navodi se iz ove Agencije.
Kontakt sa portalom Zenicablog možete ostvariti:
email: [email protected]
Viber poruke: +387 60 355 8888
Facebook Inbox: https://www.facebook.com/Zenicablog/
Twitter: https://twitter.com/Zenicablog2010