Hrvatska sa Novom godinom se pozdravlja sa nacionalnom valutom kunom i uvodi euro. Istražili smo koliko ima kune u opticaju u Bosni i Hercegovni i da li se nekoliko dana pred prelazak na novu valutu može naći na našem tržištu.
Kuna je već prošlost i nje više nema na bh. tržištu, poručio je za N1 Berislav Kutle, predsjednik Udruženja banka Bosne i Hercegovine.
“Kuna nema u BiH već su banke gotovinu završile. To je mala količina. Kune se uvijek u Hrvatskoj mogu zamijeniti. Ako su banke u računu automatski se prebacuju u eure”, objasnio je Kutle i dodao:
“Iznenađujuće je mala količina kuna bila na prostoru BiH”, rekao je Kutle za N1.
Prema informacijama do kojih je N1 došao u mjenjačnicama već mjesec dana se ne mijenjaju kune.
Iz Agencije za bankarstvo Federacije BiH kazali su da je u ovom slučaju procedura jasna.
“Informišemo vas da su banke u Federaciji, krajem novembra i početkom decembra, prestale sa gotovinskim poslovanjem u HRK valuti, a što je vezano i za rokove povlačenja iste od Itrane HNB-a. Dodatno, bezgotovinske transakcije u HRK valuti, preko banaka u Federaciji BiH se mogu realizirati do kraja tekućeg mjeseca”, kazali su za N1 iz FBA.
Aziz Šunje, profesor na Ekonomskom fakultetu u Sarajevu smatra da se ništa specijalno neće desiti i podsjetio da je euro već službena valuta u Crnoj Gori.
“Naša konvertibilna marka je svakako vezana za euro”, podsjetio je Šunje.
Hrvatska kuna je uvedena umjesto privremenog hrvatskog dinara i to 30. maja 1994., na Dan hrvatske državnosti.
Autor: N1
Kontakt sa portalom Zenicablog možete ostvariti:
email: [email protected]
Viber poruke: +387 60 355 8888
Facebook Inbox: https://www.facebook.com/Zenicablog/
Twitter: https://twitter.com/Zenicablog2010