Ljudi

Lejla Selimović

Primaj prvi vijesti na viber - besplatno - PRIJAVI SE NA OVOM LINKU
Podijeli ovu vijest:

Lejla Selimović – Diplomirana pravnica Lejla Selimović iz Zenice svoj hobi pretvorila je u posao.

Ona je danas vlasnica radionice za redizajn starog namještaja pod nazivom “Wood surgery”. U ovoj radionici Lejla starom namještaju daje sasvim novo lice i tako nastaju komadi drveta sa posebnom pričom.

Lejla se za Novi.ba prisjetila kako je došla na ideju da se bavi redizajnom, kako izgleda jedna radni dan u njenoj kreativnoj radionici, te da li u Bosni i Hercegovini uopšte ima kupaca koji su zainteresovani za redizajnirane komade namještaja.

Šta nam je ova mlada kreativna redizajnerica još otkrila, pročitajte u intervjuu u nastavku.

Novi.ba: Koliko se već bavite redizajniranjem i oslikavanjem starog namještaja i možete li nam reći kako je sve počelo?

LEJLA SELIMOVIĆ: Ovom poslu ozbiljno sam se posvetila prije četiri godine, do tada sam bila negdje izmedju prava i učenja o samom redizajnu. Iako sam završila Pravni fakuletet to nikada nije bila moja ljubav ili životni poziv. Zapravo sam oduvijek bila kreativan tip. Nakon završenog studija radila sam dvije godine u struci i u nekom periodu kada sam tražila svoje mjesto pod suncem kao pravnica počela sam se vraćati tvojoj prirodi i onome što me zaista ispunjava. U fazi uređenja vlastitog doma uvidjela sam da se od starog namještaja mogu napraviti divni komadi, te sam vrijeme posvetila učenju o svemu što do tada nisam znala. Mnogo sam istraživala i učila o drvetu, bojama, tehnikama, namještaju, tragala za starim komadima, čitala o uređenju enterijera i tako razvijala svoje vještine i estetiku. Danas iza sebe imam malu radionicu „Wood Surgery“ iz koje je do sada izašlo na stotine redizajniranih stolica, fotelja, komoda, stolova, kredenaca..

Novi.ba: Da li se sjećate svog prvog redizajniranog komada namještaja i na koji projekat ste posebno ponosni?

LEJLA SELIMOVIĆ: Prvi komad koji sam uradila bila je stara bosanska sehara i to je komad na kojem sam počela učiti. Sada kada se toga prisjetim, izgleda mi poprilično smiješno i naivno, ali od nečega se moralo početi. Nedugo nakon toga uslijedila je i prva narudžba za novac. Imala sam ogromnu tremu jer mi je gospođa povjerila u ruke porodični kredenac koji je vrlo lako mogao biti upropašten. Na svu sreću, sve je ispalo mnogo bolje nego što sam mogla zamisliti i sjećam se da mi je gospođa platila duplo veći iznos od ugovorenog. To mi je bio veliki vjetar u leđa i ogromno ohrabrenje za dalje. Vremenom je moj posao ušao i segment uređenja enterijera kombinacijom starih i novih komada, tako da su mi uređenje kafea u Zenici i apartmana u Puli posebno dragi projekti.

Novi.ba: Kako izgleda Vaš jedan radni dan?

LEJLA SELIMOVIĆ: Obzirom da se radionica u kojoj radim nalazi u zgradi u kojoj živim, mogu reći da radim od kuće. Uprkos tome, radni dan započinjem odlaskom u grad gdje organizujem dio posla koji se ne odnosi na rad u radionici. Veliki dio mog posla je i kontakt sa naručiocima, tako da nakon povratka kući dio vremena provodim odgovarajući na mailove i poruke, organizaciji narudžbi, kontaktu sa saradnicima…Nakon toga se presvlačim u „radno odijelo“ i silazim u radionicu gdje obavljam meni najdraži dio posla- „vraćanje života“ starim komadima namještaja.Rad od kuće je jako praktičan,ali zahtjeva disciplinu i organizaciju-mač sa dvije oštrice.

Novi.ba: Kako izgleda Vaš dom i da li u njemu imate neke posebne dizajnerske komade?

LEJLA SELIMOVIĆ: Stan je zapravo kombinacija starog i novog namještaja i koristim ga kao improvizovani studio za fotografisanje komada koje uradim. Svo vrijeme bavljenja ovim poslom nailazila sam na komade koji su mi se posebno dopali i koje nisam željela prodavati, nego sam ih redizajnirala „po svom“ maštajući kako će jednom biti dio mog životnog prostora. Danas uživam u svim tim komadima koji me svakodnevno okružuju-i osim što su lijepi, veoma su fukcionalni.

“Gotovo svaki komad u stanu ima svoju priču i to je ono najljepše. Ja zapravo želim pokazati da lijepo ne mora nužno biti i skupo, da mašta,ideja i volja vrijede najviše.”

Novi.ba: Koje su prednosti, a koje mane u redizajniranju namještaja?

LEJLA SELIMOVIĆ: Prednosti redizajniranja namještaja su prije svega mogućnost da se iskoristi stari komad namještaja i tako ostvari izvjesna ušteda u odnosu na kupovinu novog komada. Također, na ovaj način možete dobiti unikatan komad, a i kroz predmet sačuvati uspomenu na neku dragu osobu ili prostor. Nedostatak, mada ga ja ne vidim kao nedostatak, bio bi taj što redizajnirani komad rijetko kada može izgledati kao serijski tvornički proizveden komad. Za mene su sitni nedostaci ljepota, prednost i unikatnost.

Novi.ba: Da li u BiH postoje kupci redizajniranog namještaja i da li se „isplati“ baviti ovim poslom?

LEJLA SELIMOVIĆ: Narudžbe svakodnevno pristižu, tako da mogu reći da u BiH definitivno postoji interes. Da ovaj posao radim u nekoj drugoj sredini, zasigrno bi situacija bila mnogo bolja. Međutim, imajući u vidu i materijalnu situaciju , kao i mentalitet prosječnog bh. građanina, mogu reći da sam prilično zadovoljna.

Novi.ba: Šta vas inspiriše u životu i ovom poslu?

LEJLA SELIMOVIĆ: Ono što inspiriše moj posao je to što uvijek mogu vidjeti rezultat svog rada. Posebno kada vidim krajnosti mjesta na kojem je komad pronađen sa mjestom gdje na kraju završi i krajnosti stanja u kojem je komad bio prije i poslije redizajna.Tako se dešavalo da komad koji je pronađen u mračnom, prašnjavom podrumu svoj život nastavi u kancelariji ekskluzivnog hotela ili fensi apartmanu na moru- kao priča o pepeljugi. Vidjeti lijepo i vidjeti potencijal u naizgled neupotrebljivom i odbačenom. Vidjeti lijepo oko sebe. U svakodnenom životu će me uvijek inspirisati ljudi koji biraju sredstva i ciljeve postižu isključivo svojim radom, zalaganjem i učenjem.

Izvor: novi.ba



Strogo je zabranjeno preuzimanje sadržaja, vijesti, videa ili fotografija bez navođenja izvora i bez dozvole. Vlasnik materijala su Agencija za promociju PRmedia s.d. i portal Zenicablog, osim ako nije navedeno drukčije.

Kontakt sa portalom Zenicablog možete ostvariti:
email: [email protected]
Viber poruke: +387 60 355 8888
Facebook Inbox: https://www.facebook.com/Zenicablog/
Twitter: https://twitter.com/Zenicablog2010

PARTNERI ZENICABLOGA:

Zadnje objavljeno