Lemeš: Treba proglasiti epizodu uzbune zbog zagađenja zraka u Zenici – Gradski displej u Zenici danas je u jednom mementu pokazivao da je koncentracija sumpordioksida (SO2) u zraku iznosila 863, odnosno višestruko više od dozvoljenog dnevnog prosjeka od 125 µg/m3 u toku cijele kalendarske godine.
-Na pet mjernih mjesta koncentracija SO2 danas je preko 500 pa bi gradonačelnik trebao proglasiti epizodu uzbune te poduzeti interventne mjere. Trebao bi sastaviti štab te naložiti kompaniji “ArcelorMittal” da smanji proizvodnju i pređe na drugo gorivo – smatra univerzitetski profesor Samir Lemeš, koji je i predsjednik Upravnog odbora Eko foruma Zenica.
Lemeš navodi kako su tako drastično povišene koncentracije SO2 od jutros, ali da je pojedinačnih ispada bilo i proteklih dana.
-Tome je, očigledno, doprinijela temperaturna inverzija. Proteklih je dana bilo pojedinačnih prekoračenja, ali nije na svim mjernim stanicama. Od jutros je prekoračenje na svim stanicama – upozorava Lemeš.
Kvalitet zraka direktno utječe i na zdravlje ljudi. Prema informacijama sa službene stranice Instituta za zdravlje i sigurnost hrane Zenica, koji od 40. sedmice objavljuje podatke o broju oboljelih od akutnih bolesti za ovu godinu, u Zenici je tokom 49. sedmice bilo evidentirano 826 akutnih respiratornih infekcija, 76 influenci slično oboljenja, ali nije bilo teških akutnih respiratornih infekcija (SARI).
Lemeš, pak, tvrdi kako nema nikakvih informacija o zdravlju građana, jer informacije, mišljenja je, nisu javno dostupne.
-Postoji godišnji izvještaj o stanju zdravlja stanovnika ZDK-a, koji je do sada pravljen na tako loš način da iz njega ne možete izvući nikakav zaključak. Umjesto analitičkog pristupa – da se podijele grupe oboljelih po određenim područjima, koja su više ili manje izložena, oni daju samo zbirne podatke – kazao je Lemeš.
Ustvrdio je kako od svojih članova dobijaju podatke da su velike gužve u ambulantama, da je preopterećeno u bolnici (KBZ) te da ima puno više oboljelih nego je uobičajeno u drugim sredinama.
-Ali, sve su to grube ocjene i nema nigdje podatka koji bi pokazao pravo stanje. Jedino na šta se možemo osloniti, to su izvještaji Svjetske zdrastvene organizacije, koja na svoj način procjenjuju broj oboljelih i umrlih kao posljedicu zagađenja. Međutim, ni oni ne mogu ništa reći za Zenicu, jer nemaju podataka. Mogu samo podijeliti sa brojem stanovnika Zenice i da se to, nekako, statistički uredi – navodi Lemeš.
Kontakt sa portalom Zenicablog možete ostvariti:
email: [email protected]
Viber poruke: +387 60 355 8888
Facebook Inbox: https://www.facebook.com/Zenicablog/
Twitter: https://twitter.com/Zenicablog2010