Treća sezona Lige nacija, takmičenja u kojem sudjeluju sve članice UEFA-e, počela je u srijedu.
Fudbaleri će poslije napornih klupskih sezona biti izloženi dodatnom opterećenju, jer raspored je predvidio da se u deset dana igraju četiri utakmice.
UEFA je od osnivanja ovog takmičenja pod konstantnim pritiskom. On kontinuirano dolazi iz klubova, žale se i fudbaleri, koji imaju sve manje odmora i slobodnog vremena.
– Liga nacija sigurno nikome ne bi nedostajala da nije izmišljena , a također smatram da je novac glavni razlog njenog osnivanja. Bilo kako bilo, moglo je proći bez nje – rekao je 2018. godine Karl – Heinz Rummenigge.
Četiri godine poslije, Kevin De Bruyne, zvijezda Manchester City i reprezentativac Belgije smatra da je Liga nacija nebitna.
– Za mene je Liga nacija nebitna. Moramo igrati te utakmice, a osjećaj kao da igrate prijateljske susrete, niz precijenjenih prijateljskih susreta nakon duge i naporne sezone. Ne radujem se tome – rekao je on i dodao da fudbaleri imaju tri sedmice odmora te da ljudi izvana ne razumiju kako se igrač osjeća nakon sezone.
Za trenera Liverpoola Jurgena Klopa Liga nacija je najsmješnija ideja u fudbalu.
– Mislim da je Liga nacija jedna od najsmješnijih ideja u fudbalu, rekao sam to Čeferinu (predsjednik UEFA-e op.a.). Igrači u jednoj sezoni igraju ukupno 70 utakmica za klub i za reprezentaciju. Nekad dođu i do broja od 75, što je za mene ludo. I onda moraju još igrati Ligu nacija jer, eto, postoji i taj turnir. Preferirao bih da UEFA uzme više novca od zarade od finala Lige prvaka, ali da onda izbaci Ligu nacija. To bi bilo moje rješenje – rekao je Klopp.
I legendarni Ivan Katalinić smatra da UEFA u ovom takmičenju vidi samo novac i ništa više.
– Na Ligu nacija nema pozitivnih reakcija zbog dobro znanih razloga. Neke prijateljske utakmice stavili su pod format turnira, a to nikome ne odgovara. Nažalost, UEFA u tome vidi samo novac i ništa više – izjavio je nedavno Katalinić za Večernji list.
Za UEFA-u je računica jasna. Više utakmica, više novca od TV prava, sponzora.
Krovna kuća evropskog fudbala još uvijek nije objavila sistem nagrađivanja za novu sezonu, niti da li će plasman u Ligi nacija imati utjecaj na kvalifikacije za Evropsko prvenstvo, što je u prvoj sezoni bio slučaj. Primjera radi, Bosna i Hercegovina kroz kvalifikacije nije uspjela izboriti baraž za EP, ali je zahvaljujući prvoj poziciji u grupi Lige nacija osigurala dodatne kvalifikacije.
U prethodne dvije sezone sudionici Lige A dobijali su 2,25 miliona eura, a istom svotom novca nagrađivani su pobjednici grupa.
Učesnici Lige B, u kojoj je ove sezone Bosna i Hercegovina inkasirali su po 1,5 miliona eura, plus 1,5 miliona eura za prvo mjesto u grupi.
Nastup u Ligi C donosio je 1,1 milion eura, a nagrada je uduplana za pobjednika grupe, dok je za Ligu D osiguran iznos od 750.000 eura, a isto toliko za prvoplasirane selekcije u grupi.
Posebne nagrade osigurane su za sudionike završnice ovog takmičenja.
Pobjedniku pripada šest miliona eura, poraženom finalisti 4,5 miliona eura, trećeplasiranoj selekciji 3,5, a četvrtoplasiranoj 2,5 miliona eura.
Najbolji tim Lige nacija ukupno inkasira 10,5 miliona eura.
Kontakt sa portalom Zenicablog možete ostvariti:
email: [email protected]
Viber poruke: +387 60 355 8888
Facebook Inbox: https://www.facebook.com/Zenicablog/
Twitter: https://twitter.com/Zenicablog2010