BiH: malo pristupačnih medijskih sadržaja za invalide – BiH je po svim podacima jedna od zemalja koja ima veoma nizak stepen pristupačnosti informaciono- komunikacijskim tehnologijama i RTV sadržaju osobama s invaliditetom i specifičnim potrebama, a slična situacija je i u regionu – istaknuto je na sastanku u Regulatornoj agenciji za komukacije BiH (RAK).
Prilagodljivost televizijskih sadržaja osobama s invaliditetom je zakonska obaveza, pa je Zakonom o komunikacijama BiH, između ostalog, propisano da se zaštite interesi svih korisnika telekomunikacijskih usluga u smislu dostupnosti tih usluga. Također, Zakonom o javnom RTV sistemu i entitetskim zakonima o javnim RTV servisima, propisana je obaveza da se prilagodi praćenje informativnog, kulturnog, obrazovnog i zabavnog programa potrebama osoba oštećenog sluha i drugim osobama s posebnim potrebama.
– Kada je riječ o pristupačnosti televizijskim sadržajima, odnosno programima, ovdje govorimo uglavnom o obavezama koje imaju javni servisi što naravno ne izuzima komercijalne stanice ukoliko postoji dobra volja – izjavila je portparolka RAK-a Amela Odobašić.
Navela je primjer Španije, kao zemlje s visokim stepenom pristupačnosti u svim segmentima. U domenu pristipačnosti televizijskim sadržajima kod njih je čak 70 posto cjelokupnih programa prilagođeno osobama s različitim invaliditetima i 90 posto sadržaja dječijeg programa. U našem regionu, dodala je Odobašić, taj procent je svega oko jedan posto, što govori da situacija nije alarmantna samo u BiH nego u cijelom regionu.
Što se tiče međunarodnih praksi i standarda oni su definirani i prvenstveno zahtijevaju blisku komunikaciju s asocijacijama osoba s inveliditetom da bi se tačno vidjele njhove potrebe.
– Ono što je problem u BiH jeste nedostatak centralnog registra, odnosno jedne unificirane baze podataka da bi se znalo o kojim vrstama invaliditeta je riječ jer od toga zavisi i primjena novih tehnologija – dodala je Odobašić.
Neke aktivnosti koje se realiziraju, po njenim riječima, zavise zapravo od entuzujazma udruženja u FBiH i RS-u koja su dobro organizovana, ali ono što izostaje je definitivno podrška države u ovom segmentu, te donošenje i primjena zakonskih rješenja. U regionu je identifikovano više od dvije hiljade tehnoloških softverskih rješenja koja mogu biti korisna u ove svrhe i ono što je dobro je da su na jezicima koje razumijemo.
Predsjednik Udruženja slijepih KS-a Hamdo Kentra je naveo da je vrlo malo sadržaja koji su potpuno pristupačni, a rješenja su uglavnom polovična.
– Među prijedlozima čijom bi se realizacijom uveliko olakšala situacija u vezi s pristupačnosti novih tehnologija jesu da se formira nezavisna komisija koja će pratiti primjene pristupačnosti, te da se radi na edukaciji kako korisnika, tako i onih koji kreiraju te informacije. Bilo bi vrlo značajno i da se podigne razumijevanje i svijest šire društve zajednice u smislu da i mi trebamo tu informaciju koju oni tek tako dobiju bez ikakvog napora – naveo je Kentra.
Predstavnici RAK-a Emir Povlakić i Suada Hadžović govorili su o zakonskoj regulativi i tehničko-tehnološkim rješenjima u ovom kontekstu. Podsjetili su da je članom 9. Konvencije UN-a o pravima osoba s invaliditetom (čiji je potpisnik Bosna i Hercegovina od 12. marta 2010. godine) određeno da države potpisnice trebaju preduzeti odgovarajuće mjere radi promoviranja pristupačnosti osobama s invaliditetom novih informacijskih i komunikacijskih tehnologija i sistema, uključujući internet.
Nakon današnjeg savjetodavnog sastanka o temi “Pristupačnost informacijsko komunikacijskih tehnologija i RTV sadržaja namijenjenog osobama s invaliditetom i specifičnim potrebama”, RAK će slične sastanke organizirati u srijedu u Mostaru i u petak u Banjoj Luci.
Kontakt sa portalom Zenicablog možete ostvariti:
email: [email protected]
Viber poruke: +387 60 355 8888
Facebook Inbox: https://www.facebook.com/Zenicablog/
Twitter: https://twitter.com/Zenicablog2010