U toku su revizija, rekonstrukcija i redizajn stalnih muzejskih postavki u glavnoj zgradi zeničkog muzeja i srednjovjekovnoj tvrđavi Vranduk. Moto projekta je: “Narod koji nema prošlosti nema ni budućnosti”.
NAPRAVIMO TO
– Muzej radi poslove ove vrste u intervalima od četiri do šest godina. U neka sretna vremena ovakve radove je finansirala naša država, počev od nivoa tadašnje općine, pa do Kantona i Federacije BiH. Međutim, ti domaći fondovi, ukoliko i postoje, do te mjere su se istopili da ne možete opremiti ni povremenu izložbu, a kamoli stalne postavke, pa se obraćamo stranim fondovima koji su prijeki lijek za ovakve probleme muzejske djelatnosti, kaže Adnadin Jašarević, direktor Muzeja.
U ovoj godini kroz fondove Interreg Euro – MED, IPA Danube i Kulturna Evropa u planu je da se mnogo toga uradi. Jedan od projekta je “Made It – Napravimo to”, koji se tiče čuvanja tradicionalnih zanata. Riječ je o novom izgledu etnološke postavke, gdje će se pažnja usmjeriti na predstavljanje tradicionalnih zanata, a uz to će se organizovati brojne radionice koje se svode na oživljavanje tih zanata.
Kada je u pitanju glavna zgrada muzeja, jedan od projekata se svodi na grube radove po pitanju bolje energetske učinkovitosti objekta, a provest ćemo i radove u dva salona, na stalnoj postavci “Mediji XX stoljeća”, koju ćemo modernizirati, postaviti nove vitrine, rasvjetu i izložiti više eksponata i to funkcionalnih.
Posjetioci će moći ne samo vidjeti kako je izgledao radioaparat iz 60-ih godina prošlog stoljeća ili gramofon iz 1928. nego stvarno čuti zvuk sa njih ili pogledati film na televizijskom aparatu iz prošlog stoljeća. Svrha ove postavke je potpuna revitalizacija i duha vremena u kojem su nastali. Dalje, uređujemo na novi način salon za dječije i omladinske radionice, u koji uvodimo savremenu tehnologiju te interaktivne predmete za učenje, ali i višenamjenski namještaj napravljen za potrebe ovih radionica, ističe Jašarević.
U priču ulazi i IPA Danube sa projektom “Gost kustos”, gdje će posjetioci zahvaljujući interakciji preko savremene tehnologije saučestvovati u izboru onoga što žele pogledati u muzeju. Kao gost kustos, moći će birati izgled stalne postavke i na koji način je konzumirati.
APLIKACIJA ZA VRANDUK
Kada je u pitanju tvrđava Vranduk, cilj je obogatiti je predmetima – replikama, urediti blagovaonicu i prijestolnu dvoranu, koje će dobiti novi izgled, a zaposlenik muzeja Alen Karamehić izradio je aplikaciju za predstavljanje izložbi, dokumentarnih podataka i filmova, kako bi sadržaji koje muzej proizvodi bili lakše dostupni posjetiocima.
U tvrđavi se održava i interaktivni festival “Tragovima Bosanskog kraljevstva”, gdje se korisnici upoznaju sa srednjovjekovnim igrama, zanatima, kuhinjom, muzikom i legendama. Festival sadrži i regionalne konkurse za priče i stripove mladih i renomiranih autora, koristeći teme iz bosanske historije i baštine.
Tekst: Mirza Dajić
Fotografije: Muhamed Tunović
Izvor: oslobođenje.ba
Kontakt sa portalom Zenicablog možete ostvariti:
email: [email protected]
Viber poruke: +387 60 355 8888
Facebook Inbox: https://www.facebook.com/Zenicablog/
Twitter: https://twitter.com/Zenicablog2010